загрузка...
Укр.мова 5 кл. Уроки 104-105. Розвиток зв'язного мовлення № 23-24 - 14 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 14 » Укр.мова 5 кл. Уроки 104-105. Розвиток зв'язного мовлення № 23-24
02:22
Укр.мова 5 кл. Уроки 104-105. Розвиток зв'язного мовлення № 23-24
Мета: оцінити мовленнєво-мисленнєві вміння усвідомлювати тему й основну думку, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу щодо оповіді про випадок із життя; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз твору-оповідання.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.


предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок

Перебіг уроку Укр.мова 5 кл. Розвиток зв'язного мовлення № 23-24
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
♦   Що таке оповідання? (Невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на певному (рідко кількох) епізоді з життя одного (іноді кількох) персонажа.)
♦   Які вимоги ставлять до побудови оповідання? (Нерозгалужений, як правило, однолінійний, чіткий за побудовою сюжет.)
♦   Як показані характери головних героїв? (Уже в сформованому вигляді)
♦   Яка роль відводиться описам у творі-оповіданні? (їх мало, вони стислі, лаконічні)
♦   3 яких трьох основних частин складається оповідання? (Зав'язка, кульмінація, розв'язка)
Пошуково-дослідницька робота
► Прочитайте текст. З'ясуйте, чи можна його вважати оповіданням про випадок із життя. Обґрунтуйте свою думку. Визначте тип і стиль мовлення. Знайдіть у тексті зав'язку, кульмінацію, розв'язку.
На наступній перерві Кукуєвицький закліпав волохатими віями, почервонів і тихо сказав:
— А я ... якось узимку пішов на Дніпро подивитися на підлідний лов. Лід був тільки попід берегом, в далі вода. І шмат крижини, де я стояв, одірвався і поплив. Усі кричать. А я не злякався. Тільки кричу: «Агов! Швидше рятуйте, бо мені в гастроном по сметану треба!» І по мене послали катер, і виловили мене уже під Києвом, біля Жукового острова. Але сметану я таки встиг купити. Спасокукоцький крекнув і теж почервонів. Потім зібрав усі свої сили і сказав:
—  А мене... а я ... а мені справжню пожежу гасити довелося. О! На дачі. Загорілася солома біля корівника. Але я не розгубився, схопив відро з помиями і ...Якби не я, згорів би к свиням і корівник, і хата, і все на світі...
—  А я ... скромно опустив очі Кукуєвицький.— А я ... лишився колись сам у квартирі. І раптом подзвонив злодій. І каже: «Одчиняй! Київгаз!» А я весь заціпенів і кажу: «Не одчиню! Всі розбійники завжди кажуть «Київгаз», а тоді заходять, убивають і грабують. Тікайте, бо зараз як візьму татову мисливську рушницю і як стрельну через дірку для ключа!» А він каже: «Дурний!» А я кажу: «Од такого чую!» Він злякався і пішов (За В. Нес тайком).
IV. САМОСТІЙНЕ СКЛАДАННЯ ОПОВІДАННЯ ПРО ВИПАДОК ІЗ ЖИТТЯ НА ОДНУ ІЗ ЗАПРОПОНОВАНИХ ТЕМ
► Вчитайтеся в кожну тему, запропоновану вчителем. Пригадайте, чи пов'язані якісь події вашого життя із темами творів. Якщо ні, складіть твір-оповідання за самостійно обраною темою.
►  Запишіть твір-оповідання на чернетці, відредагуйте написане, звернувши увагу на будову речень, розділові знаки, чергування у — в, і — й, наявність мікротем.
►  Охайно і правильно переписати в контрольний зошит.
V. ОРГАНІЗОВАНИЙ ЗБІР ЗОШИТІВ ДЛЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
VI. Підбиття уроку. Укр.мова 5 кл. Розвиток зв'язного мовлення № 23-24
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Повторити матеріал з теми «Будова слова. Орфографія».
►  Скласти три тестових питання за цією темою.
ДОДАТОК 
Приклади творів
***
Івасик ловив рибу. Усе, що зловив, склав у кошичок, закинув кошичок на плечі та й іде додому.
Побачив його Тарасик та й тихенько, тихенько за ним. Думає, як би витягти рибку.
Тільки Тарасик підкрався до кошичка, а Івасик почув, що хтось ззаду до кошичка добирається, та й озирнувся.
Тарасик одскочив, руки заклав назад, голову задер, іде, наче то не він до кошика добирався.
Пішов Івасик далі. Йде собі спокійно, а Тарасик знову підкрався, заклав у кошичок руку та як заверещить!
Великий рак вчепився йому в палець!
Насилу Івасик одчепив од пальця рака. Одчепив, поклав у кошичок та й пішов собі додому.
А в Тарасика палець розпух, кров з його капає. Плаче бідний (За М. Коцюбинським; 112 сл.).

***
Коли ми відчинили двері, каченята полізли до кімнати. А качка з балкона сердито засичала на них, щоб верталися назад. Та вони її не слухалися. Мабуть, вона їх не встигла виховати.
Ми почали годувати каченят крихтами хліба й дрібно нарізаними шматочками яблук. Вони глитали все підряд.
— Мов із голодного краю вирвалися,— сміялася мама.
Качка дозволяла нам годувати своїх дітей, тільки сичала сердито, якщо ми брали котресь у руки. Мабуть, боялася, щоб ми їх не забрали в неї назовсім. Начебто ми не розуміємо, що такого робити не можна!
А каченята росли та й росли і стали такими голосними, що всі сусіди знали тепер про них і часто приходили до нас подивитися на жителів балкона, їхня мати зовсім спокійно терпіла людей (За М. Слабошпицьким; 118 сл.).
Отож я й не чіпав качку. Тільки заглядав у ямку, коли її не було в ящику. Там на споді вона настелила сухого листя. А на ньому вже з'явилося друге яйце, третє, четверте.....
Потім їх стало аж дев'ятеро. Попритулялися одне до одного, мов живі істоти.
Що ж вона з ними робитиме? Мабуть, каченят висиджуватиме...
Невже в нас на балконі будуть живі каченята?
Даремно я сумнівався. Так воно й сталося. Одного ранку ми почули з балкона писк і вереск. Глянули туди — аж там кубляться пухнасті жовті каченятка. Такі гарні й кумедні. Та все тицяються дзьобиками то в ящик, то в стінку, то в свою маму. Мовби шукають чогось (За М. Слабошпицьким; 106 сл.).


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 575 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть