загрузка...
Укр мова 5 с 43-45 відповіді - 26 Марта 2014
Главная » 2014 » Март » 26 » Укр мова 5 с 43-45 відповіді
12:44
Укр мова 5 с 43-45 відповіді

Вправа 323 Обернувся я на хати — Нема в мене хати! Не дав мені Бог нічого!.. І хлинули сльози. Тяжкі сльози!.. А дівчина При самій дорозі Недалеко коло мене Плоскінь вибирала Та й почула, що я плачу. Прийшла, привітала. Утирала мої сльози І поцілувала.
Вправа 324
1. Весело забриніли струни. Старий кобзар знає, що молодь любить. «Коло млина, коло броду», «Ой летіла горлиця» співає він. А далі як ударить на всі струни: «Ой за гаєм, гаєм, гаєм зелененьким...» Хлопці та дівчата схопилися в танок, аж курява пішла. Допізна спостерігав малий Тарас, як молодь танцювала, співала на майдані. Додому прийшов зачарований музикою й довго не міг заснути (За Д. Красицьким). Летіла — переліт.
Схопилися — хапаючи. Спостерігав — спостереження.
2.  Кобзар — український народний співець, що супроводить свій спів грою на кобзі.«Кобзар» — збірка віршів Т.Г. Шевченка.
Вправа 325
Kqthth — катати: [о] — [а], відстрілятись — підстрелити: [і] — [є], розплести — розплітати: (ij — (є),
допомога — допомагати: [о) — [а], вихопити — хапати: [о] — [а], стн^ рати — стерти: [и] — [є].
Вправа 326
1. Розстилає, прилітає, щебетати, щебече.
Небо розстилає над Ольгою свої зоряні простори. Прилітає ластівонька діток годувати. Коли зійшло сонечко, почав щебетати свою пісеньку соловейко. А Іринка все щебече й щебече, із захопленням розповідаючи про свою подорож.
Вправа 327
1.      Так, картина подобається. Т.Г. Шевченко передав настрій обох дітей.
2.   Час написання картини можна визначити за одягом та зачісками зображених дітей.
3.  Мрійливий, грайливий, серйозний, живий.
4. Теплі кольори складають червоні, жовті, жовто-зелені. Вони нагадують колір вогню, сонця. Холодними кольорами є синьо-зелені, сині, голубі, синьо-фіолетові. Людина асоціює їх із чимось холодним — льодом, місячним світлом і т.д.
Вправа 328
З мухи зробити слона — навмисне перебільшити якусь дрібну подію або факти з тим, щоб комусь дошкулити, завдати неприємностей.
Вправа 329
Український віночок
Віночок нагадує сонце. Його носили дівчата тільки до заміжжя. Вінки плели обов'язково з живих квітів: калини, барвінку, ромашок, волошок, маку, хмелю. Кожна квітка має своє значення: волошка означав простоту й ніжність, мак — молодість, мальва — красу, дзвоник польовий — удячність, ромашка — кохання та злагоду, фіалка — сором'язливість. Перший віночок плела дівчині мати в три роки, а в сім років у віночок дівчині вперше вплітали яблуневий цвіт. До вінка прив'язували стрічки (О. Кириченко).
X мелю — хміль, ніжність — ніжності, молодість — молодості, удяч-ність — удячності, сором'язливість — сором'язливості, роки-рік, сім — семи.
Вправа 330
ЦІурхіт вітру, шепіт тиші. Шелест листя десь здаля, Я почула власні вірші Крізь шипшинове гілля. Вже шибки пошерхли в хаті, Зашарівся верболіз. Шати жовті і багаті Шиє осінь для беріз.
М. Колесник
Вправа 331
Ножах — ніж, коневі — кінь, віл —
воли, ворота, ворітьми, кіт — коти,
камінь — каменя, словечко — слів,
зріст — зростати, носа — ніс, воза —
віз.
Вправа 332
L Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був вінок. І сьогодні, як і в давнину, з раннього дитинства кожна дівчина вчиться виплії тати віночки з квітів. їх в Україні пл§ли з різного зілда від весни до пізньої осені. Кожний віночок слугував не тільки окрасою голови дівчини, він був знахарем душі, бо в ньому є чаклунська сила, що і біль знімає, і волосся береже (За М. Кри-щуком).
II. [с'огод'н'і], [обеир'іг ], [пле истй], [з'1л*:а 1, [ос'ін*], [волос':а].
Вправа 333
Серед розмаїття вінків особливе місце належить «вінку кохання». Право виплітати його мали дівчата віком від тринадцяти років до заміжжя. Основу такого вінка становлять ромашки — символ юності, доброти й ніжндсті. Поміж ромашками вплітають цвіт яблуні і вишні. Над чолом — квітуче гроно калини. Вінок прикрашають вусиками хмелю — символом гнучкості розуму (За М. Крищуком).
Вправа 334
Н.в. Київ. Чугуїв, Миколаїв 
Р.в. Киева, Чугуєва, Миколаєва Д.в. Києву, Чугуєву, Миколаєву З.в. Київ, Чугуїв, Миколаїв О.в. Києвом, Чугуєвом, Миколаєвом М.в. у Києві, у Чугуєві, у Миколаєві Кл.в. Києве, Чугуєве, Миколаєве
Вправа 335
Оберіг, оберегу.
Вправа 336 А
Вправа 338
У хаті було як у вінку. Хоч убогість, справді, виглядала тут з усіх кутків, однак вона мовби згладжувалася дбайливою, якоюсь цнотливою чистотою, що лежала на всьому. Стіни розписані виноградом, на вікнах квіти в глечиках, від порога до самого стола прослався барвистий домотканий килимок, видно» тільки сьогодні покладений (О. Гончар).
Вправа 339
1. Де багато пташок, там нема комашок.
Пишемо о, бо далі йде твердий приголосний.
2.  Не вчи вченого їсти хліба печеного.
Пишемо є» бо в першому випадку при зміні слова випадає [є]- учня, а в другому є змінюється на і.
3. Хату жінка за три кути держить, а чоловік за четвертий . Пишемо о, бо далі йде склад з твердим приголосним, у — тому що далі йде склад з є.
4. Чорну душу і милом не відмиєш. Пишемо о, бо далі йде склад з приголосним.
5. Краще тепер, ніж у четвер. Пишемо є, бо далі йде склад з є.
Вправа 340
Жовтіють, жолуді.
Вправа 341
Жуки дзижчать в садочку літом. Но стежці жабка — плиг та плиг! Жоржини квітнуть живим цвітом. Кружляють бджоли біля них. Н. Забіла
Вправа 342
Чорно — пишемо о, бо далі йде приголосний.
Через — пишемо є, бо буквосполу-чення -єре- пишеться з є.
Вправа 343
I. Яка на полі пшениця, така й буде паляниця.
II. Уже вечоріло. З поля повернулися женці. Настав час повечеряти. На столі лежав накритий білим рушником хліб. І хоча він був учорашній, та все одно чоловіки із великим задоволенням шершавими руками ламали черствий хліб. Настала пора відпочинку. Завтра знову на поле...
Вправа 344 Раз, два, три, чотири Козі дзвоника вчепили. Коза бігає, кричить. Просить дзвоник відчепить. Чотири — четверо, вчепили — чіпляти, відчепить — чіплятися.
II. Бджола, шершень жоржина Зранку бджола-трудівниця дїхала над акацією, а шершень причпїнся у пелюстках жоржини..
Вправа 346
I.  Червоне сонце в Чорне море сіло. Напнула ніч легку чадру на Крим. Над Киевом вже теж повечоріло... В думках сьогодні я побуду з ним.
Г.Литовченко
II.  Настрій вірша створено за допомогою звука Ч. Відчувається, що автор дійсно сумує за своїм рідним містом.
Вправа 348
I. Вигін — вигонити, жінка — женитися, кізка — кози, похід — ходити, розчісувати — чесати, шість — ушестеро, щілина — ущелина.
II.  Після букв ж, ч. ш, щ та г, к. х у коренях слів пишемо и: жити, прочитати, широкий, щирий, кислий, хитрий,гинути.
Букву і пишемо в словах, де відбувається чергування о, є з і: вхід (бо входити), вечір (бо вечори), щітка (бо щетина).
Вправа 349
I,   Переживати, відпочинок, щиглик, укинути, прихильний, прихід, шило, щипати, щітка, гиркати.
II.  Після букв ж. ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів пишемо и: Переживати, відпочинок, щиглик, укинути, прихильний, шило, щипати, гиркати.
Букву і пишемо в словах, де відбувається чергування о. є з і: щітка — щетина, прихід — приходити.
Вправа 350
Клянусь родом своїм чесним, клянусь дідом-кріпаком, прадідом-запо-рожцем — не загинула іще честь і хоробрість. 2. Через це вірили в зорі й прекрасні ідеї, у чистоту й мужність людської душі. 3. Шторм не вгавав,  крига трощилася одна об одну, туман сунувся до берега. 4. Жінки підганяли чоловіків, діти поруч із батьками працювали, як дорослі. 5. На пісках росте вощанка менша; на воді — конюшина бита; на степах — чистотіл, чебрець, хн: зується щириця, похитується зміячка — жовта, як кульбаба; а слава людська росте з єдності та відваги! (За Ю. Яновським).
Вправа 351
1.  Прихід дідуся Макара був дуже доречним.
2.  У рудоволосої жінки на колінах сиділо маленьке дівча.
3.    Коли Василькові виповнилося шість років, він пішов до школи.
4.  На городі біля старої яблуні забили кілочок.


Категория:
решебники
| Просмотров: 714 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть