загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок 102. Значущі частини слова - 14 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 14 » Українська мова 5 клас. Урок 102. Значущі частини слова
13:14
Українська мова 5 клас. Урок 102. Значущі частини слова
Мета: 
- навчальна: закріпити та систематизувати знання учнів про значущі частини слова, вміння виділяти значущі частини слова і форми слова, добирати спільнокореневі слова, утворювати форми слова, формувати ключові компетентності: комунікативну, творчу, пізнавальну; 
- розвивальна: розвивати творче й логічне мислення, пізнавальну активність учнів, образне уявлення, підвищувати мовну й мовленнєву культуру п'ятикласників; 
- виховна: виховувати любов до рідної природи, її краси, любов до рідної мови, її краси і милозвучності.
Внутрішньопредметні зв'язки: правопис, культура мовлення й стилістика, текст.
Міжпредметні зв'язки: українська література.
Обладнання: картки зі словами.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Хід уроку Укр. мова 5 клас. Значущі частини слова
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Емоційна зарядка (виразне читання хором)
Ніжна мова — ти ніжний цвіт, Ти п'яниш нас, як рута-м'ята. Тож на цілий на білий світ Ти духмяністю розіллята. Любіть красу своєї мови. Звучання слів, правопис слів: Це квітка ніжна і чудова Коханих батьківських степів.
Д. Білоус
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Фронтальне опитування
- Назвіть значущі частини слова.
- Які слова називаються змінними, а які незмінними?
▼  Що таке спільнокореневі слова?
▼  Що таке закінчення?
- Дайте визначення суфіксу і префіксу.
Практична робота
►  Намалюйте, як на письмі позначають частини слова, корінь — префікс — суфікс — закінчення
Робота в парах
►  Виділіть суфікси в наведених словах, поясніть їхній вплив на значення слів.
Матусенька,  мамочка, матінка, матусечка,  матуся,  матіночка.
Татусь, татко, татуньо, татунь.
Дівчина, дівчинка, дівчатко, дівчатонько, дівчинонька.
►  Доберіть до пропонованих слів споріднені слова і розберіть їх за будовою.
Сад, квітка, мова, казка, ліс.
► Запишіть схеми слів. Зразок: напишу —
Пришкільний, подорожник, пам'ятний, лісок, молодець, тихо, листки, садівник, радісно, підземний, переписує, розмовляє.
IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Робота з текстом
► Яка основна думка тексту? Чи подобається хлопчику його майбутня професія? Доведіть словами з тексту. Розберіть за будовою виділені слова в тексті.
МАЙБУТНЯ ПРОФЕСІЯ — ІНЖЕНЕР
На світі існує багато цікавих професій, що потребують розумового навантаження. І я обираю одну з таких. Я хочу стати в майбутньому інженером.
Заводи, фабрики, залізниця, майстерні, невеликі приватні фірми гостро потребують людей інженерних професій. Адже там, де є техніка, потрібні інженери, щоб працювати з нею. Інженери -конструктори, інженери-технологи, інженери-механіки та інші. А техніка зараз усюди, в усіх сферах життя!
Без інженерів не будуються нові мости та житлові будинки. Без них на наших заводах не можна випустити бодай холодильника чи пилососа. А що казати про випуск автомашин, автокранів, екскаваторів тощо. Інженери потрібні в металургійній промисловості, де плавлять новий метал. Вирощувати хліб також не вийде без людей цієї професії, хіба що вручну. В полі працюють трактори, комбайни, сівалки. А процес створення цих машин забезпечують знов-таки інженери.
Нехай професія інженера сьогодні не дуже модна, але це навіть добре. Тим більше цінуються кваліфіковані спеціалісти. Гарний інженер стежить за новинками техніки, читає спеціальну літературу, знає іноземні мови.
Я вірю, що разом зі своїми колегами-інженерами буду в майбутньому вести промисловість країни й українську економіку до прогресу та успіху!
Фізкультхвилинка
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Гра «Хто швидше?»
►  Розберіть слова за будовою:
Одягатися, зимують, біленький, поні, кенгуру, пюре, писати, чекати.
►  Доберіть споріднені слова до запропонованих нижче:
Зима... (прикметник). Весна... (іменник). Дитина... (прикметник). Радість... (дієслово). Україна... (прикметник).
VI.  Підсумки уроку. Укр. мова 5 клас. Значущі частини слова
Вправа «Мікрофон»
- Яка роль морфем у мові?
- На які види поділяються морфеми?
▼  У якій частині слова знаходяться префікси і суфікси? 
- Що виражає кожна зі значущих частин?
- 3 яких частин складається основа слова?
▼  Чим відрізняються форми слова від спільнокореневих слів?
Психологічний портрет настрою
- Чи відчуваєте ви насолоду від приходу весни? 
- Як ви почуваєтеся зараз? 
- Покажіть мені свій настрій.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Виконайте вправу за підручником.
►  Напишіть твір-мініатюру «Моя майбутня професія», де б використовували слова з вивченої теми.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2175 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть