загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 18. Речення, його граматична основа - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Українська мова 5 клас. Урок № 18. Речення, його граматична основа
13:28
Українська мова 5 клас. Урок № 18. Речення, його граматична основа
Урок 18. Речення, його граматична основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення)  

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок

Мета:
-  навчальна: поглибити знання про речення, ознайомити з реченнями, що мають один головний член;
- розвивальна: розвивати вміння аналізувати та робити висновки;
- виховна: виховувати прагнення до розширення культурного світогляду.
Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, пунктуація, морфологія, орфографія.
Міжпредметні зв'язки: мова, література.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
►  Прочитайте текст. Як ви розумієте його зміст? Скільки в ньому речень? Перепишіть одне з них. Підкресліть підмет і присудок.
До світанку ревли гармати, А коли зайнялася зоря, Захотілось прочитати Том улюблений «Кобзаря». На війні не буває часу Для сердечних, для ніжних слів. Але серце й любов Тараса Відчуваєш крізь бурю днів.
К. Герасименко
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
►  Запишіть прислів'я. Поясніть його смисл. Скільки в ньому слів і словосполучень?
Без вірного друга велика туга.
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з підручником (усвідомлення теоретичного матеріалу)
предыдущий урок



следующий урок
Класифікація мовних одиниць
►  Запишіть спочатку речення з двома головними членами, потім — з одним. Граматичну основу підкресліть.
1. І пахне житом молодим,
і рибним виловом багатим (А. Малишко). 
2. Дорога. Ранок. Тиша. Довгий яр, весь білою черемхою залитий (М. Рильський). 
3. На восьме літо, у неділю, неначе ляля в льолі білій, святеє сонечко зійшло (7і. Шевченко).
 4. Він одрізнявся од других своєю незвичайною працьовитістю, якоюсь завзятістю в роботі (М. Коцюбинський).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Навчальні, тренувальні та творчі вправи
Вправа 1
► Спишіть речення, ставлячи присудки в потрібній формі минулого часу. Підкресліть граматичну основу.
1. Після занять усі двадцять вісім учнів класу (рушити) на шахту. 2. Жук з Петром (одрізнитися) геть осторонь і (вести) між собою
розмову. 3. А Тугар Вовк з дочкою вже й (минути) табір і, перейшовши не дуже широкий кусень поля, (дійти) до стрімкої пам'ятної стіни (І. Франко).
Вправа 2
►  Напишіть невеличкий твір на зазначену тему за опорними словосполученнями. Використовуйте речення з одним чи кількома головними членами.
ОСІНЬ Неповторно чарівна; осінні місяці, наче художники; над полями павутиння; летять за вітром; цілющі плоди шипшини, прекрасна пора.
Вправа З
►  Випишіть по 2—3 речення з підручників інших предметів. Підкресліть у них граматичну основу (підмет і присудок).
Вправа 4
►  Складіть речення з указаними словами в ролі підмета. Запишіть. Граматичну основу підкресліть.
Космонавт Валентина Терешкова, математик Софія Ковалев-ська, журнал «Барвінок», компанія «Енергія Тибету», поет Павло Тичина.
Вправа 5
►  Прочитайте речення. Що їх об'єднує (у них два чи один головний член речення)? На вибір запишіть два речення, підкресліть у них головний член.
1. У ліс дрова не возять (Прислів'я). 2. Читаю книжку за книжкою. 3. Мене запросили до творчого колективу. 4. Знання треба добувати власною працею (О. Копиленко). 5. Нема краю можливостям матері-природи, як немає межі людському розуму (О. Довженко). 6. Зима. Холоднеча. Засніжений ліс (М. Стельмах).
Вправа б
► Перебудуйте речення так, щоб у них стало два головних члена речення. Запишіть їх парами, підкресліть граматичну основу. Зразок: Із садочка віє пахощами.— Із садочка віють пахощі.
1.  Світає. —
2. Йому не вірилось. —
3.  Мені хочеться багато знати. —
4. В лузі запахло волошками. —
5.  Перші зорі. —
6.  Вечірній вітер. —
Вправа 7
►  Перебудуйте речення так, щоб у них був один головний член речення. Запишіть їх парами. Граматичну основу підкресліть. Зразок: Линув теплий дощ.— Линуло теплим дощем.
1. Густі чорні хмари швидко вкривали ясну блакить. 2. Рвучкий вітер подув від заходу. 3. Блискавка оперізувала небо. 4. Сніг заніс дороги. 5. Сонце освітило верхівя дерев.
Вправа 8
►  Прочитайте текст. Яка його основна думка? Які речення в ньому переважають — з одним чи двома головними членами?
І ДОСІ ЗГАДУЮ ТУ ШКОЛУ
Мене називають російським поетом, який працює на Україні, а інколи й просто українським поетом. Я сам не знаю, що правильніше. Місто Миколаїв, де я народився, стоїть на злитті двох річок — Південного Бугу та Інгулу, а все моє духовне життя — на злитті культур української і російської. І мені здається, що в цьому — моє багатство. Природа України, саме повітря Києва — «матері міст руських*, і повітря нашого «серединного града» Москви — ось що мені кровно дороге, ось що становить суть мого «я». Це, власне, і книги, у тому числі й «Зоряні сонети», на які звернув увагу першо-проходець космосу Юрій Гагарін.
Українська мова — моя друга рідна мова. І досі стоїть на Харківщині, в селі Павлівка під Богодуховом, сільська школа, яку побудовано із соснових кругляків. Там я вчився деякий час, поки батьки не переїхали до Харкова.
Я счастлив, что с зтим селом по соседству Меня осенял позтический дух, Что славньш мислитель включил моє детство В свой солнечньїй — Сковородиновский Круг!
Л. Вишеславський
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда
т Що називається реченням?
т Наведіть приклади речень з одним і двома головними членами.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Виконайте вправу за підручником.
►  Опишіть природу вашого краю або картину українського художника, використовуючи речення з двома і одним головним членом.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 7847 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть