загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 19. Види речень за метою висловлювання - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Українська мова 5 клас. Урок № 19. Види речень за метою висловлювання
13:31
Українська мова 5 клас. Урок № 19. Види речень за метою висловлювання
Урок 19. Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень. Пунктуаційна помилка та її умовне позначення. Культура мовлення. Інтонування розділових, питальних, спонукальних, а також окличних речень у вивчених стилях мовлення. Синонімічність простих речень різних видів 

Мета: 
- навчальна: поглибити та розвинути знання учнів про види речень за метою висловлювання, закріпити навички постановки розділових знаків у кінці речень; 
- розвивальна: розвивати вміння виразно читати; 
- виховна: виховувати естетичні смаки на мовному матеріалі. Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, пунктуація, стилістика. Міжпредметні зв'язки: мова, література. Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
►  Виразно прочитайте уривок із вірша В. Сосюри. Яка його основна думка? Які розділові знаки стоять у кінці речень? Наведіть приклад речення, у кінці якого стояв би знак питання.
О місячне сяйво і спів солов'я.               Яка у ній сила і кличе, й сія
Півонії, мальви, жоржини!                   Яка в ній мелодія лине
Моря бриліантів, мова моя,                   В натхнення хвилини! О, мово моя.
Це — мова моєї Вітчизни.                      Душа голосна України!
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Міні-диктант
►  Запишіть текст під диктування у формі діалогу. Які розділові знаки ви поставили в кінці речень? Чому?
Мета: □ навчальна: поглибити та розвинути знання учнів про види речень за метою висловлювання, закріпити навички постановки розділових знаків у кінці речень; а розвивальна: розвивати вміння виразно читати; а виховна: виховувати естетичні смаки на мовному матеріалі. Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, пунктуація, стилістика. Міжпредметні зв'язки: мова, література. Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
— Що ж найперше стало вабить? Є ж якась основина?
— Українська пісня, мабуть,— Нею причарована!
Д. Білоус
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з підручником
►  Прочитайте теоретичні відомості, розміщені в підручнику. З яким видом речення за метою висловлювання ми сьогодні ще не працювали?
Лінгвістичний аналіз
►  Прочитайте текст. Складіть план і запишіть його.
►  Перекажіть текст за планом.
►  Знайдіть у ньому спонукальне речення і випишіть його. Поясніть розділові знаки в кінці кожного речення. Надзвичайна мова наша є таємницею. У ній всі тони і відтінки, всі
переходи звуків від твердих до найніжніших... Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: у ній що не звук, то подарунок, усе крупно, зернисто, як самі перла. І справді інше слово часом дорогоцінніше самої речі.
Пригадаймо такі слова, як «оксамит», «перла», «намисто», «рушник», «хустка», «знамено»... Кожне слово має свій сенс, свою красу. У мене особисто народжується велике почуття радості при згадці таких слів, як «світанок», «сонячний промінь», «весняний струмок», «голуба далечінь», «блакитна високість»... А скільки таких слів існує, і за кожним — глибинна суть і краса!
У величезному мовному запасі вибрати потрібне слово — то велике вміння, і, навпаки, якщо ви користуєтеся словом неточеним, то це, власне, те саме, коли б замість відточеного олівця на уроці малювання ви користувалися цвяхом (В. Сухомлинський).
►  Поставте запитання один одному. Які речення в цьому випадку ви використали?
►  Користуючись спонукальними реченнями, дайте поради та рекомендації один одному.
Тренувальні та творчі вправи
Вправа 1
►  Замініть питальні речення на спонукальні. Запишіть їх. Підкресліть граматичну основу.
1. Ти завдання виконав своєчасно? 2. Чи допомагаєш ти дома рідним? 3. Чи розробив ти режим підготовки уроків?
Вправа 2
►  Прочитайте текст у ролях. До якого стилю він відноситься? Визначте види речень за метою висловлювання. Прочитайте окличні речення. Поясніть розділові знаки в кінці речень.
У вашій домашній бібліотеці є «Кобзар»? Хто цю книжку найчастіше читає із членів вашої сімї?
«КОБЗАР»
Мартин кинувся до діда:
— Дідусю!
—  Чого тобі?
—  Пошийте мені постоли!
—  Чому це такий поспіх?! — здивувався дід.
— Я завтра до школи йду! Мені вчителька книжку дала — «Кобзар»!
—  Вигадуєш! Цю книжку пани давно спалили.
—  Ій-бо, правда.
Мартин розгорнув книжку і подав її дідові. Той кинув шкіру під лаву, витер об штани руки. Узяв книжку обома руками, підніс до старечих вуст і поцілував. Підвів голову, з очей його полилися сльози.
Мартин завмер. Він уперше бачить, як дід плаче.
— Давним-давно,— заговорив тихо дідусь,— ще коли я втік у бессарабські степи під панщини, думав, що стріну його (Шевченка), сердешного. А люди сказали, що піймали його жандарми і в солдати віддали (К. Гриб).
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Фронтальна бесіда
- Які ви знаєте види речень за метою висловлювання? Наведіть приклади.
- Які розділові знаки ставимо в кінці таких речень? т Як види речень зв'язані зі стилями мовлення?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда
т Що нового ви дізнались на уроці? Чого навчились?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Виконайте вправу за підручником.
►  Підберіть текст, у якому б зустрічались усі види речень за метою висловлювання і окличні речення.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 4389 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть