загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 22. Другорядні члени речення - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Українська мова 5 клас. Урок № 22. Другорядні члени речення
15:20
Українська мова 5 клас. Урок № 22. Другорядні члени речення
Урок 22. Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина. Граматика. Способи вираження означення, додатка й обставин 



Мета: 
- навчальна: ознайомити учнів із другорядними членами речення; навчити визначати їх у реченні; сформувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти в тексті умовними позначками; 
- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; 
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, лексикологія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, біологія, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II.  МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Спостереження над мовним матеріалом
Варіант 1
Барвінок є рослиною.
Варіант 2
Барвінок є вічнозеленою трав'янистою рослиною.
Рослина — символ.
В українських пісня ця рослина — символ молодості.
►  Знайдіть у кожному реченні граматичну основу.
►  Чим відрізняються наведені речення?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Лінгвістичне дослідження
► Прочитайте речення. Чому його зміст важко пояснити? Чим треба доповнити речення? Ми вивчаємо...
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з опорною таблицею

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок

Виразне читання
►  Прочитайте текст.
►  До виділених слів поставте запитання. Що означають ці слова? Якими другорядними членами вони є?
Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з'являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. От і стоїть вона, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.
Колективна робота
►  Зробіть синтаксичний розбір речення.
Калина завжди була рослинним символом нашої країни.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом. Будь дослідником!
►  Знайдіть у вказаних реченнях другорядні члени: Варіант 1 — додатки.
Варіант 2 — означення.
Варіант 3 — обставини.
Існують рослинні і тваринні народні символи України. До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України,
засвідчують любов до рідної землі. Завжди любили люди цілющу красуню-калину. Вона росла біля кожної хати.
Лексична п'ятихвилинка
►  Поясніть значення слів: уособлюють, засвідчують, цілющу. Творча робота. Стань творцем!
►  Непоширені речення поширте другорядними членами. Поширені речення запишіть.
Дівчата вишивали. Калина оспівана. Калина — символ.
Ігрова хвилинка
►  Прослухайте речення. У кожному з них — один другорядний член. Якщо це додаток, ви плескаєте в долоні один раз, якщо означення — два, якщо обставина — три рази.
1. Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною — коли росте. 2. Де срібліє вербиця — там здорова водиця. 3. Риба не ловиться, калина у цвіт вбирається. 4. Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Тренувальні вправи
Вправа 7
►  Перепишіть, заповнюючи пропущені місця самостійно дібраними означеннями. Якими частинами мови вони виражені? На початку червня гілки калини вкриваються суцвіттями ...
квіточок, і стоять її ... кущі, наче ... наречені. У вересні рослина вкривається ... плодами. І квіти, і ягоди калини допомагають від ... недугів.
Вправа 2
►  Знайдіть у тексті обставини. Поставте до них запитання. Якими частинами мови виражені обставини?
Калина — кущ або невелике дерево заввишки до п'яти метрів. Росте в лісах і чагарниках, на обійсті біля будинків. Ця рослина має трилопатеві листки, гілки голі.
Вправа З
►  Доповніть текст, уставляючи замість крапок слова. На питання яких відмінків вони відповідають? Якими частинами мови виражені?
Плоди ... овальні, яскраво-червоні, з однією кісточкою. Кора має зеленувато-сірий ... Кора і ягоди калини мають лікувальні...
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Лінгвістична гра «Склади схему»
На дошці — кола з умовними позначеннями. Розташуйте їх так, щоб утворилася схема пропонованого речення.
Блідий місяць над Дніпром сплив. Мерехтить роса навколо на зеленій траві.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Складіть 4 речення про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.
►  Складіть лінгвістичну казку про другорядні члени речення.
►  Знайдіть 4 прислів'я або загадки про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
► Відгадайте загадки.
Із зеленого вівса цілі дні і ночі дивляться у небеса темно-сині очі.
(Волошки)
В житечку зеленім факели вогненні. Цілий день собі горять, з сонечком лягають спать. (Маки)
Квітка гарненька, із сонечком схожа — краї біленькі, серединка жовта.
(Ромашка)
► Складіть свою загадку про рослинні символи України.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 15018 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть