загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 23 - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Українська мова 5 клас. Урок № 23
15:24
Українська мова 5 клас. Урок № 23
Урок 23. Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина. Культура мовлення. Засвоєння складних випадків слововживання  



Мета: 
- навчальна: поглибити знання про другорядні члени речення, формувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти їх у тексті умовними позначками; 
- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; 
- виховна: виховувати інтерес до української історії, гордість за славну історію предків. Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, орфографія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, історія, українознавство. 
Тип уроку: урок закріплення вивченого.
Я дитина українська. 
Вкраїнського роду. 
Українці — то є назва 
Славного народу.
Ю. Шкрумеляк

- ХІД УРОКУ -
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II.  МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
► Прослухайте уривок із вірша «Я дитина українська». Як ви вважаєте, чому автор стверджує, що українці — то є назва славного народу? Про які славні сторінки історії українського народу ви знаєте? Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з другорядними членами речення, а також поговоримо про славну сторінку історії українського народу — Запорозьке козацтво.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Робота з текстом
Вправа 7
► Прочитайте текст. В історії кожного народу є великі особистості. Такою фігурою в запорозьких козаків був Іван Сірко, який вісім разів обирався кошовим отаманом Війська Запорозького. Його полководницький талант приніс йому легендарну славу. Сірко провів понад п'ятдесят походів проти Османської імперії і Кримського ханства, і жодного разу не потерпів поразки, виходячи переможцем із найскладніших ситуацій.
►  Чому в тексті стверджується, що Іван Сірко — велика особистість?
Вправа 2
►  Запишіть перше речення. Поставте запитання до другорядних членів речення.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
предыдущий урок



следующий урок
Вибіркова робота
►  Із указаних речень випишіть окремі члени речення:
а) означення
На нових землях склався своєрідний козацький лад. Козаки об'єднувалися в громади і всі важливі питання обговорювали та розв'язували на радах.
б) додаток
Козаки займалися мисливством, рибальством, бджільництвом. Козакам доводилося не тільки обробляти землю, а й оборонятись від нападів татар. Згодом козаки самі почали здійснювати походи на кримських татар.
в) обставину
У кінці XV ст. українські козаки вчинили ряд походів проти татар. Кримське ханство змушене було побудувати фортеці на Дніпрі та Перекопі. Однак козаки нападали навіть на турецькі фортеці.
Творча робота
►  3 указаних нижче слів утворіть речення. Підкресліть другорядні члени речення.
Запорозька, країни, стала, Січ, на, своєї, захист.
Запорожці, з загарбниками, земель, боролися, завжди, українських. Запорозький, України, лицар, честі, козак, і захисник, мужній, незалежної.
Самостійна робота
►  Поширте речення другорядними членами. Козаки воювали.
Козаки захищали. Козаки любили.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Тестування
1.  Виділене в реченні слово є:
Запорожці жили за порогами Дніпра, на острові Хортиця. А додатком; Б означенням; В обставиною.
2. Означення підкреслюється: 
А хвилястою лінією; Б пунктиром; В крапкою з тире.
3.  На питання відмінків відповідає: 
А додаток; Б обставина; В означення.
4.  На питання який? відповідає: 
А додаток; Б обставина; В означення.
5.  На питання де? коли? відповідає:
 А додаток; Б обставина; В означення.
6.  Виділене в реченні слово є:
Запорозькі козаки вміли захищати рідний край. 
А додатком; Б означенням; Б означенням; В обставиною.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Творча робота
► Складіть і запишіть речення за запропонованою схемою.
Самооцінювання
►  Поставте собі оцінку за знання теми «Другорядні члени речення».
►  Напишіть, що під час вивчення теми викликає у вас труднощі.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Складіть чотири речення про українське козацтво. Підкресліть у кожному реченні другорядні члени речення.
►  Запишіть 2-3 прислів'я про козаків. Підкресліть у кожному реченні другорядні члени речення.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3489 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть