загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 27. Урок розвитку комунікативних умінь № 7 - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Українська мова 5 клас. Урок № 27. Урок розвитку комунікативних умінь № 7
15:59
Українська мова 5 клас. Урок № 27. Урок розвитку комунікативних умінь № 7
Урок 27. Урок розвитку комунікативних умінь № 7. Типи мовлення (різновиди текстів): розповідь, опис, роздум

Мета: 
- навчальна: поглибити знання учнів про типи мовлення; удосконалювати вміння аналізувати текст;
- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати з текстом; удосконалювати мовленнєві навички; уміння складати тексти різних типів мовлення;
- виховна: виховувати інтерес до історії українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: стилістика, орфографія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, історія, українознавство. Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Вікторина
► Закінчте речення: 1. Повідомлення про щось у часовій послідовності — це ... 2. Зображення якогось явища шляхом розкриття його основних ознак — це ... 3. Роз'яснення, підтвердження якоїсь тези — це ...
Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про типи мовлення. Спробуйте самі сформулювати мету нашого уроку, використовуючи дієслова: повторити ..., навчитися..., отримати оцінку за ...
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК 
Усна робота
► Від яких слів утворилися назви типів мовлення? Яке лексичне значення вони мають? Розповідь — розповідати. Опис — описувати. Роздум — роздумувати.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
►  Виразно прочитайте текст.
►  Визначте тему та основну думку тексту.
►  Визначте тип мовлення. Доведіть свою точку зору.
Текст 1
Слово «козак» означає «вільний воїн». Козаки були об'єднанням воїнів-селян. Вони жили в південних степах Росії і України біля великих річок — Дону і Дніпра.
Дніпровські козаки були дуже знамениті. їхніми головними ворогами були татари. Воїни вибирали отамана — найкращого і наймужнішого бійця, і слідували за ним. А він був повинен вести їх до перемоги. Козаки були волелюбними, сміливими і чудовими наїзниками.
Оскільки російські царі дедалі більше підсилювали свою владу над країною, перед ними була серйозна проблема — як контролювати гордих і незалежних козсників, вони були зросту середнього, плечисті, ставні, міцні, дужі, з лиця повновиді, округлі й від літньої степової спеки смагляві. З довгими вусами на верхній губі, з розкішним оселедцем, або чуприною, на тім'ї, у смушевій гостроверхій шапці на голові, вічно з люлькою в зубах, питомий запорожець завше дививсь якось похмуро, униз, спідлоба, сторонніх зустрічав спершу непривітно, відповідав на запитання вельми неохоче, але затим помалу м'якшав, обличчя його поступово під час розмови набувало веселого вигляду, жваві проникливі очі займалися блиском вогню, і вся постава його дихала мужністю, звитягою, завзятою веселістю й неповторним гумором.
Текст З
Як часто ми чуємо вислови: «козацька відвага», «козацька мужність», «козацька демократія», «козацькі закони»... Чому?
Горді сини вільних степів, безмежно сміливі, витривалі, вольові, вірні в дружбі і безпощадні до ворогів, зі своїми цікавими,
оригінальними звичаями. Скажімо, коли обирали (зверніть увагу: обирали!) старшину, то змушували обраних схилити голову і кидали в них груддям землі, щоб не кичилися перед рядовим козацтвом.
Славилися ці горді лицарі глибоким патріотизмом і безмежною вірністю вірі християнській. Можна було всю шкіру козака порізати на паси, можна було розтяти груди і вирвати серце (згадаймо пісню про Морозенка), можна було посадити на палю, як славного Гордія Чурая, але не можна було зробити козака рабом.
Отже, були козаки справжніми воїнами.
Робота з опорною таблицею
► Спираючись на сказане про типи мовлення, заповніть таблицю:
Гра «Визнач тип мовлення»
►  Один учень називає ознаки типів мовлення, інші — визначають тип мовлення.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Творча робота
►  Визначте тип мовлення за початком тексту.
Текст 7
Повсякденне життя запорозьких козаків на Січі складалось у такий спосіб. Козаки піднімалися на ноги зі сходом сонця, одразу ж вмивалися холодною річковою водою, потім молилися богові й після молитви, через деякий час, сідали за стіл до гарячого сніданку.
Текст 2
Я глибоко переконана, що козацтво відіграло велику роль в історії України, справило вплив на формування самосвідомості та національного характеру. На мою думку, уже самим фактом свого існування воно надихало українців на боротьбу проти гноблення, за національну незалежність.
Текст З
З XV століття в українських степах з'являються добувачі, що пізніше поповнюються втікачами від польського панування. На новій території їм доводиться постійно захищатися від татар, і поєднуються в окремі збройні групи, що не тільки відбивають напади татар, але і самі нападають на татарські загони й міста. Цих відважних людей почали називати козаками.
Самостійна робота
►  Напишіть власне висловлювання, обравши тему й тип мовлення.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Закінчте самостійну роботу.
►  Напишіть лінгвістичну казку про типи мовлення.
►  Складіть усне повідомлення про навчання в школі, використовуючи різні типи мовлення.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2584 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть