загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 31. Речення з однорідними членами - 14 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 14 » Українська мова 5 клас. Урок № 31. Речення з однорідними членами
23:31
Українська мова 5 клас. Урок № 31. Речення з однорідними членами
Урок 31. Речення з однорідними членами. Узагальшовальне слово при однорідних членах речення. Правопис. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах. Читання мовчки текстів різних стилів

Мета:
- навчальна: поглибити знання учнів про однорідні члени речення; навчити визначати їх у реченні; формувати уміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення; розглянути правила постановки розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами;
- розвивальна: розвивати навички читання текстів, уміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство. 
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Індивідуальне завдання
►  Зробіть синтаксичний розбір речення.
У нашому лісі ростуть і берези, і клени, і дуби, і сосни.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Спостереження над мовним матеріалом
►  Порівняйте речення для синтаксичного розбору з указаними. Зробіть висновок про розділові знаки в реченнях з однорідними членами й узагальнювальними словами.
У нашому лісі ростуть різні дерева: і берези, і клени, і дуби, і сосни.
І берези, і клени, і дуби, і сосни — такі дерева ростуть у нашому лісі.
Колективна робота
►  Запишіть речення на дошці. Підкресліть однорідні члени речення. Поясніть розділові знаки. Якими членами речення є уза-гальнювальні слова?
1. На городі красувалися достиглі овочі: капуста, морква, буряки. 2. Ні спека сонця, ні бурі, ні морози — ніщо не вб'є любов мою живу (В. Сосюра). 3. З хати виходять люди: дівчата, молодиці, чоловіки — і прямують до майдану.
Творча робота
►  Доповніть пропоновані речення узагальнювальними словами. Поясніть розділові знаки.
1.1 над водою, і над гаєм все мовчить. 2. Гарні по-своєму і зима, і весна, і осінь, і літо. 3. Вечір наступав тихий та рожевий.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Читання тексту
►  Прочитайте текст.
Що означає слово «символ»? Символ — це предмет, який характеризує державу, відображає її традиції, історичне минуле, прагнення народу. У статті 20 (розділ 1) Конституції України записано: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб, Держаний Гімн України». Символіка — своєрідна візитна картка країни.
З глибини віків дійшла до нас ось така легенда. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими. Вони дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб. Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими вчинками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором. А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Гімн. Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку-Україну.
Бесіда за змістом тексту
Що означає слово «символ»?
▼ У якому документі закріплено поняття про державні символи
України? т Як звали синів матері з легенди? т Чим прославився кожний із синів?
Орфографічна робота
►  Випишіть з першого абзацу тексту слова з ненаголошеними голосними, поясніть їх правопис.
Графічна робота
►  Складіть схеми указаних речень.
1. Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка — усе це наша пам'ять. 2. Наче все покрилось туманом: і ріка, і гори, і сади (А. Шиян). 3. Тихо було навкруги: і над широким плесом лиману внизу, і позаду над урвищами гори (Ю. Смолич). 4. У пустирях та неглибоких балках — усюди росте ця рослина. 5. Людина до людини, родина до родини, рід до роду — це і є український народ. 6. Червона калина та верба — народні символи України.
►  Зробіть синтаксичний розбір останнього речення. Вільний диктант
ОРЕЛ
Плавно змахує крилами, неквапно ширяє орел над степовим простором. Із зимівлі прилетів він у рідні місця. Шлях був довгий і важкий. І от батьківщина. Вільно й широко протягнувся південний степ. Куди не глянь — безмежна рівнина.
Зіркі очі степового орла дивляться вниз. У нього мета — обрати на літо місце для мешкання, де можна буде вполювати здобич собі та своїй родині (За Н. Свириденко, П. Свириденко).
Творча робота
►  Допишіть слова подібні за значенням:
Професії, українські поети, назви дерев, назви квітів.
►  Використовуючи вказані слова, складіть 2—3 речення з однорідними членами та узагальнювальними словами.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Переклад
►  Зробіть переклад вказаних  речень.  Підкресліть однорідні члени.
Мьі смотрим на мир не только своими глазами, но и глазами сво-их друзей, товарищей, знакомьіх. У друзей общий мир увлечений, радостей, огорчений. Тяжело живется человеку без друзей.
Творча робота
►  Складіть речення:
а) з однорідними означеннями;
б) з однорідними додатками та узагальнювальним словом;
в) з однорідними членами, при яких ставимо двокрапку та тире.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Лінгвістична гра
►  Підніміть праву руку, якщо в реченні є узагальнювальне слова, ліву — якщо немає.
1. Шумлять вишневі та яблуневі сади. 2. У саду росли квіти: айстри, гвоздики, троянди. 3. Біда помучить і мудрості научить. 4. Хвилюється море, шумить, не стихає (М. Луків). 5. Мальви такі розмаїті: білі, червоні, сині (О. Ющенко). 6. Землею України течуть такі річки: Дніпро, Дунай, Дністер, Сіверський Донець. 7. Так чогось хочеться гарного у світі і для себе, і для людей (В. Стельмах).
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Напишіть твір-мініатюру (4-5 речень) із теми «Державні символи України», використавши однорідні члени речення та уза-гальнювальні слова. 
► Складіть усну монологічну розповідь (з прикладами) про розділові знаки в реченнях з однорідними членами.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 10353 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть