загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 33. Звертання - 14 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 14 » Українська мова 5 клас. Урок № 33. Звертання
23:42
Українська мова 5 клас. Урок № 33. Звертання
Урок 33. Звертання. Роль звертань у реченні (практично).Правопис. Розділові знаки при звертанні. Культура мовлення. Правильне інтонування речень зі звертаннями. Читання мовчки текстів різних стилів  

Мета:
-  навчальна: поглибити знання учнів про звертання; навчити визначати їх у реченні; розглянути правила постановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями; удосконалювати вміння інтонувати речення зі звертаннями;
-  розвивальна: розвивати навички читання текстів, уміння школярів працювати колективно та самостійно; мовленнєві навички;
-  виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: пунктуація, синтаксис. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство. 
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.

Мати Україно!
Перше наше слово з нами повсякчас.
Мати Україно, ти одна у нас!
Ниви і діброви, і садів окрас —
Рідна мати Батьківщино,
Ти ж одна у нас!
М. Сингаївський

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Усна робота
►  Знайдіть в епіграфі слова, що не є членами речення. Поясніть, чому.
►  Які розділові знаки ставимо в реченнях зі звертаннями?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Пунктуаційна робота
►  Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Запишіть речення, знайдіть звертання, поясніть розділові знаки.
1. Україно моя, Україно, я для тебе на світі живу (Д. Павличко). 2. Встає Кобзарева зоря над тобою, моя Україно! (Я. Ярош) 3. О хмаринко грайлива, яка ти щаслива! (/. Гнатюк) 4. Здрастуй, мій сонячний краю, ти снишся мені і тут (О. Гончар).
Робота в парах
►  Складіть речення з пропонованими словосполученнями в ролі звертань.
Любий друже, школо моя, матінко рідна.
Лінгвістичне дослідження
►  Проаналізувавши вже записані речення, складіть схеми речень зі звертаннями.
Вибіркова робота
► Випишіть речення зі звертаннями. Прочитайте виразно виписані речення.
1. Кожна людина повинна пам'ятати своє коріння. 2. Людино, пам'ятай своє коріння. 3. Витоки української культури пов'язані з існуванням Трипільської культури, а також з праслов'янською культурою. 4. Любі діти, вивчайте історію своєї країни!
Спостереження над мовним матеріалом
►  Поясніть, чому у першій колонці таблиці в реченнях є коми, а в другій — немає.
►  Назвіть граматичну основу кожного речення.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Читання мовчки
► Прочитайте текст.
Казки є дуже важливим видом творчості. Вони навчають дітей бачити прекрасне в навколишньому світі, відчувати барвистість, багатство життя.
Казки передають колорит народних звичаїв, містять основи народного світогляду, закладають дітям міцні підвалини народної моралі. Так, Грінченко відзначав, що казка є чудовим навчальним матеріалом. Тож не дивно, що історія виникнення казок вже нараховує тисячі років.
Українська народна казка становить єдиний блок нашої народної культури, утворений кількома потужними шарами, які виникли в різні історичні епохи. Найдавніші казки склалися задовго до виникнення державних утворень на нашій землі, до прийняття нашими предками християнства. Це, насамперед, казки про тварин, фантастичні казки, як-от: казки про Яйце-райце, про Котигорошка.
Чимало українських письменників теж творили казки. Серед них Іван Франко, Леонід Глібов, Марко Вовчок, Леся Українка, Олена Пчілка, Григорій Квітка-Основ'яненко, Петро Гулак-Артемовський, Євген Гребінка, Пантелеймон Куліш, Василь Сухо-млинський та багато-багато інших. Всупереч труднощам історичного шляху, українська літературна казка розвивалася і свідчила про те, що в мистецьких пошуках українські письменники йшли в ногу з письменниками Європи і світу.
Використовуючи народні мотиви для створення казок, наші письменники поповнювали скарбничку української культури. Так само і авторські казки, передаючись від батьків до дітей, з часом теж можуть стати народними (3 енциклопедії).
Бесіда за змістом тексту
- Чого, на думку автора, навчають казки дітей?
- Що сказав Грінченко про казку?
- Коли склали найдавніші казки?
- Про що були найдавніші казки?
- Хто з українських письменників звертався до жанру казки?
Складання діалогу
►  Складіть діалог з теми «Чому ти любиш казки?». Використовуйте якомога більше звертань.
Перевірка діалогів
Граматична робота
►  Поставте іменники у кличному відмінку, запишіть. З двома складіть речення.
Мама, матуся, ненька, тато, татко, бабуся, дідусь, дід, сестра, сестриця, брат, братик, тітонька, дядько.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Творча робота
►  Які звертання ви знаєте в українському мовленнєвому етикеті? Запишіть декілька, продовживши запропонований ряд. Складіть речення з двома з них.
Добродію, пане, ...
►  Виразно прочитайте вірш. Визначте його головну думку. Вивчіть напам'ять.
ЗВЕРТАННЯ
Чи всі ми вмієм спілкуватись. 
По-українськи привітатись? 
Чи всі вітання наші ґречні. 
Теплом зігріті та сердечні? 
А є ж такі чудові форми: 
Шановні і вельмишановні! 
А побажання — теплі й щирі: 
Здорові будьте, як вода,

Багаті будьте, як земля. 
Веселі будьте, як весна! 
І ви, добродію і пане, 
І ви, добродійко і панно, 
І господарко, й господине! 
И звертання кожне не єдине 
Звучить яскраво і ласкаво!
Д. Білоус
► Спитайте в матусі, яку колискову вона вам співала. Запишіть кілька рядків, у яких € звертання до маленької дитини.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Складіть 4—5 речень зі звертаннями до своїх друзів.
►  Виконайте вправу з підручника.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 7378 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть