загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 41. Правопис - 16 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 16 » Українська мова 5 клас. Урок № 41. Правопис
00:25
Українська мова 5 клас. Урок № 41. Правопис
Урок 41. Правопис. Розділові знаки при прямій мові. Виразне читання вголос

Мета:
-  навчальна: поглибити знання учнів про пряму мову; навчити розставляти розділові знаки в реченнях із прямою мовою; заміняти пряму мову непрямою;
- розвивальна: розвивати навички читання текстів уголос, уміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення; мовленнєві навички;
-  виховна: виховувати інтерес до традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство.
Тип уроку: урок закріплення вивченого.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II.  МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Аналіз самостійних робіт
Методичний коментар. Учитель робить аналіз типових помилок, зроблених у самостійній роботі минулого уроку. Учні виконують роботу над помилками.
Синтаксичний розбір
►  Вставте пропущені букви, поясніть орфограми. Поясніть розділові знаки. Зробіть синтаксичний розбір речення.
Він чув різні слова: тр..вожні й тихі, радісні й сумні.
►  Доберіть ще приклади на орфограму «Спрощення в групах приголосних».
IV.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Пояснювальна робота
►  Запишіть речення, правильно розставляючи розділові знаки. Складіть схеми речень, поясніть розділові знаки.
1. Гроза скоро почнеться сказав Федя і подивився на небо. 2. Я знаю сказала вона вас неможливо переконати. 3. Володимир Сосюра писав Любіть Україну, всім серцем любіть! 4. Хто творить розумну і добру людину найкращий майстер таким було рішення стариків.
Дослідження
► Проаналізувавши приклади в таблиці, зробіть висновок про правила заміни прямої мови непрямою.
Колективна робота
►  Замініть пряму мову непрямою.
1. «Я теж садівником буду!» — палко промовив Юрко (/. Цюпа). 2. «Я б сонце засліпив,— розхвастався Ліхтар,— якби мене хтось підійняв до хмар!» (В. Симоненко).
Робота в парах
►  Спишіть, розставляючи розділові знаки, поясніть їх. Замініть пряму мову непрямою.
1. «Я чув про це»,— сказав він. 2. Батько сказав сину: «Тепер можеш бігти». 3. «Я,— сказав Коля,— цей вірш учора вивчив». 4. Учитель сказав учням: «Будьте уважними». 5. Перехожий спитав: «Котра година?»
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Читання тексту
►  Виразно прочитайте текст.
Новорічні свята в Україні вважалися чарівним часом, коли пробуджувалася й ставала небезпечною всіляка нечиста сила. Вірили, що на святках присутні душі померлих родичів, яких також боялися і намагалися умилостивити. Побутувало уявлення про те, що в новорічну ніч відкривається небо і в Бога можна попросити що завгодно. До цієї ночі, як і до свята Івана Купала, приурочені перекази про палаючі гроші та скарби. Дуже довго жила віра в те, що характер новорічного свята впливає на долю всього року. На цьому ґрунті сформувалися звичаї, обряди, заборони та обмеження, у яких яскраво відбився світогляд хлібороба, його невпевненість у завтрашньому дні, страх перед стихійними силами природи.
Традиційна новорічна обрядовісгь українців — це ціла низка зимових свят. Останній день старого і перший день нового року українці відзначали як свята Меланки (Маланки) і Василя. На відміну від Різдва і Хрещення, ці дні не мали важливого значення в релігійному календарі, тому в їхній обрядовості майже не помітно церковних мотивів (3 енциклопедії).
►  Закінчте речення, ввівши пряму мову. Я вважаю: «Новорічні свята — ...»
«...»,— прошу я маму перед новорічними святами.
Бесіда за змістом тексту
▼  Що нового про новорічні свята ви дізналися?
▼  Що можна попросити в Бога в новорічну ніч?
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Графічна робота
►  Складіть схеми речень із прямою мовою.
1. Сусід голосно вигукнув: «Зачиніть двері!» 2. «Вона завтра повернеться»,— підтвердив Микола. 3. «Подивись у вікно,— сказала вона,— та заспокойся». 4. «Куди ви так рано зібралися?» — запитала бабуся. 5. «Добродію,— запитав водій,— куди веде ця дорога?» 6. «Що ж ти стоїш?» — закричав він сердито.
Твір-мініатюра
►  Напишіть твір-мініатюру з теми «Що мені найбільше подобається в святкуванні Нового року?» Підкресліть однорідні члени речення, граматичну основу в складних реченнях.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
►  Закінчте речення:
Я вважаю, що тема «Пряма мова» ... На мій погляд, тема «Пряма мова» ...
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Закінчте твір-мініатюру.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2423 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть