загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 43. Діалог - 16 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 16 » Українська мова 5 клас. Урок № 43. Діалог
00:30
Українська мова 5 клас. Урок № 43. Діалог
Урок 43. Діалог. Тире при діалозі. Текст. Удосконалення вмінь складати діалоги

Мета:
-  навчальна: поглибити знання учнів про діалог; розглянути правила постановки розділових знаків при діалогах;
-  розвивальна: розвивати навички складання діалогів, вміння школярів працювати колективно та самостійно; збагачувати словниковий запас учнів;
-  виховна: виховувати культуру спілкування. Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Робота з текстом
►  Прочитайте виразно вірш. Поясніть, чому виникають труднощі під час читання.
ВІТРИСЬКО
—  Чом, вітриську, розходився, хазяйнуєш у саду?
— Це я в листі заблудився і дороги не знайду.
— А навіщо трусиш сливи у некошену траву?
— Бо удався нелінивим, без роботи не живу!
— Ой вітриську, робиш шкоду! Угамуйся хоч на мить!
— Краще геть піду з городу, в чистім полі буду жить! Звісив з тину босі ноги, свиснув — листя полягло.
І за мить впродовж дороги покурівся за село.
Тамара Коломієць
►  Розставте пропущені тире. Яка роль тире в цьому тексті?
►  Зробіть висновок: що таке діалог?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з термінами
►  Давайте разом сформулюємо значення понять «діалог», «полілог», «монолог», «репліка».
Спостереження над мовним матеріалом
►  Проаналізуйте розділові знаки при діалозі. Приходить батько, а дочка й питає його:
—  Чого ви, тату, плачете?
—  Ось пан дав тобі десяток варених яєць та казав, щоб ти посадила на них квочку, та щоб вона за одну ніч вилупила й вигодувала курчата, а ти щоб спекла їх йому на снідання,— відповідає батько.
Дочка взяла горщечок каші та й каже:
—  Понесіть, тату, оце панові та скажіть йому,— нехай він виоре, посіє цю кашу, і щоб вона виросла просом, поспіла на ниві, і щоб він просо скосив, змолотив і натовк пшона годувати ті курчата, що їм треба вилупитись з цих яєць.
Пояснювальна робота
►  Запишіть, розставте розділові знаки.
Іде знов батько плачучи додому. Прийшов та й каже дочці:
—  Ну що, дочко, будемо робити?
—  Не журіться, тату,— каже Маруся,— все буде гаразд. Підіть купіть мені живого зайця.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Диктант
►  Запишіть текст під диктовку. Поясніть розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення, граматичні основи в складних реченнях.
ЯК ЧЕРЕПАХА ВЧИЛАСЯ ЧИТАТИ
Зустріла черепаха орла та й каже
Навчи мене літати
Навчу погодився орел
Узяв черепаху вилетів із нею й питає
Уже привчилася
Уже відповіла черепаха
То пускаю мовив орел
Упала черепаха на землю.
Орел підлетів до неї и запитує
То як було летіти
А черепаха каже
Летіти легко але сідати важко {Народна творчість).
Творча робота
►  Запишіть речення у формі діалогу.
Казала зима літу: «Ти не хазяйка». «Як,— каже літо,— у мене все є». А зима каже: «А так, не хазяйка,— каже зима,— що у тебе все на дворі ночує, а я усіх як ніч — так у хату і зберу».
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Усна робота
►  Назвіть слова ввічливості, які потрібно використовувати у діалозі.
Вибачте, що турбую; даруйте мені; перепрошую; щиро вам дякую; велике спасибі...
Складання діалогу
►  Складіть діалог «У бібліотеці», використовуючи слова ввічливості.
Перевірка діалогів
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Усне бліцопитування
т Які члени речення називаються однорідними?
▼ Які розділові знаки ставимо при однорідних членах речення?
- Що таке звертання? Наведіть приклад.
- Що таке вставне слово? Наведіть приклад.
- Які речення називаються складними?
- Які розділові знаки ставимо при прямій мові?
- Що таке діалог?
- Які розділові знаки ставимо при діалозі?
БАЙКА
Летіла ворона понад морем, дивиться — лізе рак. Вона хап його та й понесла через лиман у ліс, щоб, сівши де-небудь на гіллі, гарненько поснідати. Бачить рак, що приходиться пропадати, та й каже вороні:
—  Ей, вороно, вороно, знав я твого батька і твою матір: славні люди були!
—  Угу! — каже ворона, не роззявляючи рота.
—  І братів, і сестер твоїх знав,— каже рак,— що за добрі люди були!
—  Угу! — гугнить ворона, а рака кріпенько держить.
—  Та все хоч і гарні люди,— каже рак,— а тобі не рівня. Мені здається, що й на світі нема розумнішої над тебе!
—  Еге! — крикнула ворона на весь рот і впустила рака в море. От тим-то, як кого одурять хвалою або улесливою річчю, то люди
кажуть:
—  Упустив рака з рота.
А як кого остерігають, то кажуть:
—  Гляди, не впусти рака з рота.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Із улюбленої казки випишіть діалог (4—5 реплік).

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 7790 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть