загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок № 55. Вимова наголошених і ненаголошених голосних - 16 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 16 » Українська мова 5 клас. Урок № 55. Вимова наголошених і ненаголошених голосних
15:18
Українська мова 5 клас. Урок № 55. Вимова наголошених і ненаголошених голосних
Урок № 55. Вимова наголошених і ненаголошених голосних. Орфоепічна помилка (практично)

Мета: 
- навчальна: формувати вміння та навички учнів правильно вимовляти наголошені й ненаголошені голосні; вдосконалювати навички роботи з орфоепічним словником та словником наголосів; 
- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; удосконалювати навички читання вголос; вміння складати діалоги; 
- виховна: виховувати любов до краси природи. Внутрішньопредметні зв'язки: фонетика, орфоепія, орфографія, синтаксис. Міжпредметні зв'язки: мова, література, біологія. Тип уроку: урок закріплення знань.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ 
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Комунікативний практикум
►  Складіть діалог відповідно до вказаної ситуації.
Ситуація. Ваш товариш був відсутній минулого уроку, поясніть йому виучувану тему.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Орфоепічна робота
►  Поставте наголос у вказаних словах.
Вимога, олень, дочка, помилки, читання, предмет, одинадцять, кілометр, завдання, черговий.
►  Перевірте правильність виконаної роботи за словником.
Робота з текстом
►  Відпрацюйте читання слів у рамці. Виразно прочитайте текст вголос.
предыдущий урок



следующий урок   

окраса 
милують 
виникла 
невідомості

КВІТИ — ОКРАСА НАШОГО ЖИТТЯ
Вони вражають нас найтоншими пахощами, милують наше око довершеністю форми, гармонією кольорів.
На світі є багато рослин, і кожна з них має свою назву, а кожна назва — свою історію. Деякі з них відомі, а більшість оповита пеленою невідомості. Не знаючи, як виникла та чи інша назва, люди придумували своє пояснення, забарвлене поетичною фантазією.
Ось скромна, ніжна і граціозна конвалія. її повна назва означає: «лілія, яка цвіте в долині у травні» (З календаря).
►  Запишіть транскрипцією виділені слова.
►  Дайте відповіді на запитання: Яка інформація з тексту для вас була новою? Які квіти подобаються вам?
►  Випишіть з першого та другого абзаців слова із ненаголошеними голосними. Запишіть транскрипцію кожного слова. Прочитайте, дотримуючи правильної вимови.
Творче конструювання
► Поставте наголос у словах. З двома з них складіть словосполучення, а потім — речення.
Сімдесят, кропива, корисний, разом, ім'я, чотирнадцять, кулінарія, здійснити, предмет, середина.
Редагування
►  Відредагуйте запропонований звуковий запис слів відповідно до правил вимови. Як називаються помилки, які ви виправляєте?
[деревйаний], [зерно], [довгеин'Кий], [диевет'С'а], [гостре"н,кий], [леишайу].
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Гра «Третє зайве»
►  Знайдіть слово, що відрізняється наголосом: а) партер, центнер, агент; б) дефіс, шофер, приязнь; в) косий, тісний, чужий.
Коментоване письмо
►  Спишіть текст, уставляючи пропущені букви.
Сонце давно вже зайшло. Але його проміння освітлювало ще з-за гор..зонту верхи хмар. В..личні блискавиці ночі палахкотіли. І все це одб..валося в воді. Здавалося, що ми стояли не на з..млі. Природа була ніби в змові з подіями і поп..р..джала нас своїми грізними знаками (О. Довженко).
►  Прочитайте текст виразно, правильно вимовляючи ненаголо-шені голосні.
►  Зробіть синтаксичний розбір останнього речення.
Орфографічна робота
►  Запишіть слова, вставивши відповідні ненаголошені голосні, та доберіть до них перевірні.
Ст..лити, в..шневий, ч..р..шня, б..р..за, з..мля, в..сна, величезний, дал..чінь.
Робота з текстом
►  Виразно прочитайте вірш. Випишіть із першої строфи слова з не-наголошеними голосними.
Раптовий сніг упав на землю» 
завис нечутно на гілках, 
і забіліла сосен зелень 
у неполоханих гайках.
Вже влаштувавсь ведмідь на зиму 
в барлозі темній і зручній, 
лежить і згадує ожину — 
і усміхається у сні.
А змерзлі клени та берези 
ховають ноги в теплий сніг 
і затихають обережно аж до далекої весни.
А. Костецький
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Самостійна робота
►  Підкресліть слова з ненаголошеними голосними [є, и, о] в коренях слів. У кожному реченні визначте граматичну основу.
1. Один по одному минають зимові дні. 2. Пізня весна не обдурить. 3. До першого грому земля не розмерзнеться.
Усна робота
►  Продовжте діалог.
—  Ти знаєш, що таке склад?
—  Звичайно, це частина слова, що вимовляється одним поштовхом видихуваного повітря.
—  А які є склади?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Складіть лінгвістичну казку про ненаголошені голосні.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3512 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть