загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок 68. Урок розвитку комунікативних умінь № 15 - 11 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 11 » Українська мова 5 клас. Урок 68. Урок розвитку комунікативних умінь № 15
19:30
Українська мова 5 клас. Урок 68. Урок розвитку комунікативних умінь № 15
Мета: 
- навчальна: навчити відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами роздуму; збагачувати словниковий запас; 
- розвивальна: розвивати зв'язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, асоціативну уяву; 
- виховна: виховувати культуру людських стосунків. Внутрішньопредметні зв'язки: фразеологія, орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв'язки: мова, література, культура. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок.

Хід уроку Українська мова 5 клас. Урок розвитку комунікативних умінь № 15
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
- Які є типи мовлення?
▼ Розкажіть про особливості розповіді як типу мовлення.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО НАПИСАННЯ ТВОРУ
Складання логічних пазлів
►  Згадайте прислів'я, висловлювання відомих людей про дружбу. (Дружба та братство — найбільше багатство.)
►  Поєднайте частини прислів'їв про дружбу.
(Річ краще нова, а дружба — стара. Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже. Що тобі не мило, другові не зич. Були б пиріжки, будуть і дружки. З дурнем дружити — свій розум тратити. Не варто з другом сваритися, бо доведеться миритися. У лиху годину пізнаєм вірну людину. Скарб — не друг, а друг — скарб.)
Бесіда
- Як ви розумієте ці прислів'я?
- Які слова виникають у вас у зв'язку з цим? Доповніть ними асоціативний кущ.
Асоціативний кущ
►  Доберіть по 5 іменників, прикметників, дієслів до слова ДРУГ. Запишіть їх у зошит.
Інструкція: Учні ланцюжком читають дібрані слова, які записують на дошці.
Дослідження-міркування. Робота в групах
Інструктаж: клас розбивається на групи по 4 учні (сусіди по парті). Кожна група отримує дві пари речень так, щоб одна пара речень повторювалась в іншій групі (1+2, 2+3, 3+4 т. д.). Після виконання завдання представник від групи читає відповіді, потім їх читає представник від іншої групи. Відповіді на однакові пари речень порівнюються.
►  Доповніть речення.
1. Товариші ніколи не бачили, як ти плачеш. Справжній друг ... (заспокоював тебе не раз). 2. Товариші не знають повного імені твоїх батьків. Справжній друг... (знає навіть їх телефон). 3. Товариші приносять торт або квіти на свято. Справжній друг... (допомагає все приготувати чи прибрати). 4. Товариші не люблять, коли ти дзвониш вночі. Справжній друг ... (запитує, чому ти так довго не дзвониш?) 5. Товариші хочуть, щоб ти був (ла) разом з ним. Справжній друг ... (хоче бути з тобою!) 6. Товариші можуть кинути при зустрічі «Привіт!» і побігти далі. Справжній друг... (впізнає тебе ще здалеку, дарує посмішку і узгоджує свої плани з твоїми). 7. Товариші допоможуть, коли тобі важко.
Справжній друг ... (не тільки допомагає в скрутну хвилину, а хоче дарувати тобі радісні хвилини). Товариші чують, що ти ГОВОРИШ. Справжній друг ... (слухає, ЩО ти говориш і розуміє тебе, навіть коли ти МОВЧИШ).
V. РОБОТА З ТЕКСТОМ
Лінгвістичне дослідження
►  Прочитайте текст уголос. Визначте його стиль і тип мовлення.
►  Доберіть до тексту заголовок.
►  Перекажіть текст.
Про дружбу всі говорять багато. Я помітив, що дехто з моїх ровесників легко користується словом «друг», називаючи ним мало не половину свого класу. На моє переконання, слід розрізняти слова «друг», «приятель», «товариш». Приятелів і товаришів може бути багато, а друг — лише один. У кожного є товариші, з якими він підтримує дружні стосунки, але не кожен має справжнього друга.
Коли я писав твір, мама підказала мені гарні слова, які давно сказав Бенджамін Франклін: «Брат може не бути другом, але друг — завжди брат». І це справді так, бо хто такий вірний друг? Насамперед це близька тобі людина по духу, з якою приємно проводити час, хочеться разом готувати уроки. Він завжди буде поруч у скрутну хвилину, і я теж буду поруч у такий для нього момент. Справжні друзі разом і в біді, і в радості. Тому така людина — це скарб. Друг завжди відданий, він ніколи не зрадить, не скаже: «Мені вже не хочеться з тобою дружити». Справжній друг — це на все життя. У мого тата є такий друг. І я дуже хочу стати комусь другом на все життя (З твору учня).
Бесіда
* Чи є у вас справжній друг?
* Як часто ви з ним спілкуєтесь?
* Яка для вас головна думка в цьому тексті?
* Знайдіть у тексті ознаки розповіді як типу мовлення.
* Чим розповідь відрізняється від роздуму?
* Які слова характерні для кожної структурної частин роздуму? Для аргументів — тому що; через те, що; по-перше; на нашу думку... Для висновку — тому, отже, таким чином ...
* Чи є в тексті слова, характерні для роздуму?
VI. НАПИСАННЯ ТВОРУ
Діалог з видатною людиною
►  За одним із афоризмів відомих людей про дружбу складіть діа-лог про випадок із власного життя, коли ви зрозуміли, що той, хто поряд з вами, це і є справжній друг. Ваш співрозмовник — ця видатна людина.
1. Справжній друг з тобою, коли ти не маєш рації. Коли ти маєш рацію, кожен буде з тобою (Марк Твен). 2. Найпрекрасніший подарунок, зроблений людям після мудрості,— це дружба (Франсуа де Ларошфуко). 3. Друг усім — нічий друг (Аристотель).
VII. Підсумки уроку. Українська мова 5 клас. Урок розвитку комунікативних умінь № 15
Зачитування 2-3 діалогів, їх обговорення Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Творче завдання: дописати твір-діалог.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2314 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть