загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок 70. Чергування [о] — [є] після [ж], [ч], [ш]; [и] — [і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] - 11 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 11 » Українська мова 5 клас. Урок 70. Чергування [о] — [є] після [ж], [ч], [ш]; [и] — [і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х]
19:45
Українська мова 5 клас. Урок 70. Чергування [о] — [є] після [ж], [ч], [ш]; [и] — [і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х]
Мета: 
- навчальна: пояснити закономірності чергування голосних після шиплячих і задньоязикових звуків у коренях слів; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах; удосконалювати орфографічні й орфоепічні вміння; 
- розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи;
здатність до логічного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; 
- виховна: виховувати уважне ставлення до рідної мови. Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, фразеологія, морфологія,
синтаксис. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство, усна народна
творчість. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку Українська мова 5 клас. Чергування [о] — [є] після [ж], [ч], [ш]
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Орфоепічна хвилинка (слова записані на дошці)
►  Вимовте хором слова, правильно їх наголошуючи. Перепишіть слова в зошит, поставивши правильний наголос.
Напій, столяр, цінник, відобразити, нести, прийдеш, прийде, прийду, котрий, сільськогосподарський, циган, ірис (рослина).
Робота з картками (2 учні)
Картка 1
►  До слів з [о] доберіть їхні форми або спільнокореневі слова з [а]. Допомога, перемогти, ломити, вискочити, захопити, котитися.
Картка 2
►  До слів з [є] доберіть їхні форми або спільнокореневі слова з [і]. Берегти, брехати, чесати, шептати, плести.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з таблицею
►  Проаналізуйте таблицю. Розкажіть про закономірності чергування [о] — [є] після [ж], [ч], [ш] та [й].
Чергування [о] — [є] після шиплячих та [й]
Винятки з правил: жерло, печера, червоний, черга, чепурний, черствий, щедрий, Черкаси.
Пояснення алгоритму
► Розгляньте алгоритм і сформулюйте правило.
Спостереження над мовним матеріалом
►  Поясніть написання [є] — [о] після букв, що позначають шиплячі приголосні та [й]. З'ясуйте, у яких словах чергування не відповідає правилам.
Черешня, вечорниці, червоніти, краєчок, Чернівці, збудження, чесність, черепиця, чемпіон, чемодан, щеміти, жовтий, довжелезний, пшоно, качечка.
Коментоване письмо
►  Запишіть слова, пояснюючи правопис голосного. Скільки, кипіло, кільце, гірник, кішка, щітка, кінець.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Дослідження-аналіз
►  Випишіть із приказок слова, у яких відбувається чергування приголосних і голосних звуків.
1. Смачне, хоч на собак вилий. 2. Сопе, як ковальський міх. 3. Співає, як муха в глечику. 4. Стоїть, як на ножах. 5. Помічник, як коневі заєць. 6. Підганяй коня вівсом, а не батогом. 7. Хвиля одна одну наганяє.
►  Прокоментуйте значення приказок. З однією складіть речення.
Перевір себе
►  Перепишіть, уставляючи пропущені букви и та і.
1. Можна все на св..ті в..б..рати сину, в..брати не можна т..льки Батьківщину (В. Симоненко). 2. Г..рські верш..ни потопали в хмарах (В. Кучер). 3. Любить він такі ночі без веч..рні, і цю тишу, і якусь таємнич.хть, гармонію у всій пр..роді. 4. Снігова вода ще пахла гострою св..ж..стю, як перші проліски (О. Гончар). 5. Під зорями тривожними щоночі я чую погляд предків на собі (Д. Пав-личко).
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
- Перед складом з якими голосними ми пишемо є після шиплячих та й?
- Перед складом з якими голосними ми пишемо и після шиплячих та й? 
- Чому в слові книжечка — книжечок ми пишемо букву є? 
- Поясніть правопис слова щиголь.
Фізкультхвилинка
Столяри-молодці, Тешуть столики й стільці. Пилочками чики-чики. Молотками туки-туки. Чик-тук-туки, чик-тук-туки, В нас до праці здібні руки.
VII. Підсумки уроку. Українська мова 5 клас. Чергування [о] — [є] після [ж], [ч], [ш]
►  Продовжте речення.
Я дізнався, що... . Я зрозумів, що... . Я запам'ятав, що... .
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Творче завдання: вигадайте казкову історію, щоб пояснити, чому звуки почали чергуватися.
►  Вивчіть скоромовку Туман в траві стеріг отару. Не дасть отару на поталу.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2587 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть