загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок 86. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова - 12 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 12 » Українська мова 5 клас. Урок 86. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова
17:26
Українська мова 5 клас. Урок 86. Загальновживані (нейтральні) і стилістично забарвлені слова
Мета: 
- навчальна: пояснити особливості слова зі стилістичного погляду; навчити знаходити в мовленні стилістично забарвлені слова; 
- розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи;
здатність до логічного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; 
- виховна: виховувати шанобливе ставлення до своїх батьків, рідної мови, природи. Внутрішньопредметні зв'язки: орфоепія, орфографія, пунктуація, культура мовлення. Міжпредметні зв'язки: мова, література, усна народна творчість, ботаніка. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку Укр. мова 5 клас. Загальновживані і стилістично забарвлені слова
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Підготовча вправа (увесь клас)
►  Прочитайте вірш Г. Шаєрової. Придумайте йому назву. Порівняйте з авторською.
►  Випишіть багатозначні слова. За тлумачним словником з'ясуйте їхнє пряме й переносне значення.
ГАРНИЙ СИН
От би відкрить зоопарк у квартирі! 
Мамі тоді помагатимуть звірі. 
Вчена плямиста жирафа 
Витре пилюку на шафах.
А кенгуру, ледь зажевріє ранок. 
Прийде з базару, зготує сніданок. 
Всіх нагодує, посуд помиє, 
Дірку мені на штанятах зашиє.
Не треба до пральні білизну здавати — 
Мамі білизну єнот буде прати. 
Знаю: охочі єноти До отакої роботи.
Вивчу папугу я — слово тверде, — 
Щоб замість мами цілісінький день 
Мені зауваги робила, 
Бо в мами немає вже сили.
Мамі зі мною роботи багато... 
Ех! Кенгуру я не буду чекати, 
Не буду просити жирафу -
Сам витру пилюку на шафах.
Бо від сьогодні в нашій квартирі 
Я помагатиму мамі — не звірі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Спостереження над мовним матеріалом
► Поясніть різницю між словами. У чому вона полягає: у лексичному значенні слова, чи у відтінках цього значення, у різних часових характеристиках, у стильовій приналежності?
Свічадо — дзеркало, гуманність — людяність, рать — битва, чоло — лоб, перст — палець, знатний — відомий, іде — плентається, говорити — ректи, хотіти — бажати.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Розподільна робота
►  Прочитайте виразно українську народну пісеньку. Яке відчуття у вас виникло? Як ви гадаєте, чому? Знайдіть у тексті стилістично забарвлені й стилістично нейтральні слова. Запишіть їх відповідно у дві колонки.
ЖАЙВОРОНОК
—  Ой чому ти, жайворононьку. Рано з вирію вилітав?
Ще по горах сніженьки лежать, По долинах криженьки стоять...
—  А я тії сніженьки Крильцями розмету, А я тії криженьки Ніжками потопчу!
►  Поясніть розділові знаки.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Дослідження-аналіз
►  Прочитайте виразно текст.
ТАЄМНИЦЯ
— І чого це інші цвітуть, а я ніяк не можу розцвісти? — журився Луговий Васильок.
Він бачив, що під деревами вже біліють ніжні квіти анемони, на узліссі товпляться на низеньких стеблинках хвостаті квіти рясту, а з води підводяться цілі букети золотих квітів курячої сліпоти.
А сам Луговий Васильок ледве набирався сил, щоб розгорнути перші листочки! Як прикро!.. І він вирішив дізнатися, що допомогло весняним квітам розквітнути так рано, і попрохав знайому Муху вивідати у квітів їхню таємницю.
Муха погодилася, але повернулася ні з чим.
—  Квіти кажуть: що таємниця, те є таємниця. Вона закопана в землі.
—  У землі? — здивувався Луговий Васильок.— Ну, тоді я знаю, кого просити: Крота. Він у землі господар, хіба йому важко дізнатися?
Кріт вислухав Василька й поліз під землю. А на другий день виліз із нори такий поважний, такий урочистий, що стало відразу ясно: він про все дізнався.
—  Ну що?
—  Почекай, дай віддихатись,— сказав Кріт, розлігся на горбочку викопаної землі й нічого більше не промовив.
Але квіти теж уміють мовчати, та ще й як уміють! І Васильок не квапив Крота, а терпляче чекав.
—  Дізнався,— сказав нарешті Кріт. Усі ці весняні квіти запасають собі їжу ще влітку та восени і зберігають свої запаси в підземних коморах. Кожна з них має комору на свій лад: та бульбу, та цибулину, а та грубе кореневище. Звідти вони й беруть їжу зараз, навесні. Ось тому вони й мають стільки сили й можуть цвісти так рано.
—  Які хитрі! — сказав Луговий Васильок.— А я от запасів робити не вмію. Що ж, розцвіту, коли зможеться.
І він розцвів у середині літа. Але тоді вже на луках не було нічого кращого за його яскраві пурпурові пахучі квіти (Н. Павлова).
Бесіда
▼ Чи варто було Васильку шкодувати, що пізно цвіте?
- Дайте назву тексту. Що вона відбиває: тему чи ідею? Порівняйте з авторською назвою.
- Проаналізуйте лексику з погляду стилістичної забарвленості і переносного значення.
- Поясніть орфограми.
VII. Підсумки уроку. Укр. мова 5 клас. Загальновживані і стилістично забарвлені слова
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Творче завдання: запишіть у зошит ваш улюблений вірш. Проаналізуйте, які слова в ньому стилістично забарвлені. Вивчіть вірш напам'ять.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3904 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть