загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок 87. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми - 12 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 12 » Українська мова 5 клас. Урок 87. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми
17:29
Українська мова 5 клас. Урок 87. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми
Мета: 
- навчальна: поглибити знання про групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми; навчити знаходити в мовленні ці мовні одиниці; 
- розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; 
- виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідної мови. Внутрішньопредметні зв'язки: орфоепія, культура мовлення. Міжпредметні зв'язки: мова, література, усна народна творчість. Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.

Хід уроку Укр. мова 5 клас. Синоніми, антоніми, омоніми
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
- Які слова ми називаємо синонімами? Наведіть приклад.
▼ Що таке антонім?
- Чи кожне слово має антонім?
- Чи відрізняються багатозначні слова й омоніми? Наведіть приклад.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Розподільна робота
►  Згрупуйте синоніми у дві колонки: 1) стилістично нейтральні; 2) стилістично забарвлені.
Здобуток — досягнення, завоювання; розуміти — осягати, метикувати; іти — ступати, прямувати; площа — майдан; процент — відсоток; стислий — короткий; аплодисменти — оплески; оскільки — тому що, через те що; шеф — керівник; століття — сторіччя; відомий — видатний; тільки — лише; атлет — силач; змагання — чемпіонат.
►  3 одним зі слів складіть речення.
Пошукова робота
►  Перепишіть речення. Знайдіть антоніми, укажіть, якими частинами мови вони виражені і що лежить в основі протиставлення.
1. Чорними ярами покотився білий туман. Вгорі темне непривітне небо, долі — холодна, мокра земля. І втома від цілоденної важкої праці, і холод, і ця сумна картина мимохіть насували мрію про теплу хату, гарячу страву, суху постіль (М. Коцюбинський). 2. Багато говорити та мало слухати (Народна творчість). 3.1 там степи, і тут степи, та тут не такі, руді, руді, аж червоні, а там голубі, зеленії (Т. Шевченко).
Спостереження над мовним матеріалом
►  За тлумачним словником з'ясуйте значення слова ключ.
►  Як у словниковій статті представлені омоніми?
Дослідження-аналіз
►  Знайдіть у тексті омоніми. Яку функцію вони виконують у мовленні?
Учителька сказала Петрикові:
—  Знову ти списав приклад?
—  Та ви ж казали, що з відмінника Івана треба приклад брати, от я і взяв у нього (Народна усмішка).
►  Доведіть, що це омонімія, а не багатозначність слова.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Моделювання словосполучень
►  До синонімічних рядів доберіть слова із довідки, щоб утворилося нормативне словосполучення.
1. Старий — старезний — древній.
2. Старий — ветхий — древній — дряхлий — давній.
3. Старий — давній — колишній — незапам'ятний.
4. Старий — похилий.
5. Зупинятися — припинятися — ставати.
6. Зупинятися — спинятися — затримуватися.
Слова для довідок: Час, машина, дід, людина, жінка, фоліант.
VII. Підсумки уроку. Укр. мова 5 клас. Синоніми, антоніми, омоніми
Рефлексія
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII Домашнє завдання
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Творче завдання: утворіть зі словами м'який, золотий синонімічні ряди. З одним словом із кожного ряду складіть речення.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3881 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть