загрузка...
Українська мова 5 клас. Урок 90. Тренувальні вправи з теми «Групи слів за значенням» - 12 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 12 » Українська мова 5 клас. Урок 90. Тренувальні вправи з теми «Групи слів за значенням»
17:36
Українська мова 5 клас. Урок 90. Тренувальні вправи з теми «Групи слів за значенням»
Мета: 
- навчальна: повторити вивчені групи слів, навчити застосовувати набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність; 
- розвивальна: розвивати мовне чуття, абстрактне мислення, мовленнєві вміння, навички зіставлення, порівняння; 
- виховна: виховувати ставлення до справи, якою займаєшся; до колективу, у якому знаходишся. Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, мова
і мовлення. Міжпредметні зв'язки: художня література, усна народна творчість, культура. Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Хід уроку Укр. мова 5 клас. Групи слів за значенням
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК 
Дослідження-аналіз

Варіант 1
►  Які з наведених слів мають лексичне значення, а які — ні? Юність, слово, але, колектив, від, змагання, киші
►  Поясніть лексичне значення слів.

Варіант 2
►  Яка особливість лексичного значення слова використана для створення гумористичного ефекту?
—  Іване Петровичу! А можна мені Вас покритикувати?
—  Звичайно, можна!
—  І мені за це нічого не буде?
—  Звичайно нічого: ні премії, ні відпустки влітку, ні путівки в санаторій (З журналу).
►  Як називається цей вид мовлення?

Варіант З
►  Виразно прочитайте. Поясніть розділові знаки.
►  Як допомогти хлопцю зрозуміти, що таке багатозначні слова?
ДВА ЗНАЧЕННЯ
«Придумай слово»,— учня попросили,— щоб мало аж два значення воно.— На мить запала тиша.— Це — Гаврило! — промовив хлопчик, дивлячись у вікно.
—  Чому «Гаврило»? — вчителька питає.
—  Це те, що треба,— каже хлопченя.— Воно ж якраз два значення і має: бо «гав» — то пес, а «рило» — то свиня (С. Гриценко).

Варіант 4
►  Прочитайте. Поясніть значення виділених слів.
1. На п'ятий день мандрівники побачили землю. 2. Ластівки проносяться над землею. 3. Віти дерев схилилися до землі. 4. Уся українська земля — квітучий край. 5. Земля обертається навколо Сонця. 6. «Яка ти розкішна, земле»,— думала Маланка. 7. Лопата м'яко увійшла в землю. 8. Уся земля вітала Юрія Гагаріна. 9. Навколо були землі нашого району.

Варіант 5
►  Знайдіть слова з переносним значенням.
1. Запорошений снігами в синіх іскорках синиць, сад мій білими руками потягнувся до зірниць (М. Нагнибіда). 2. Київ завжди радо зустрічає друзів (З газети). 3. Чорнобильська блискавка безжально вдарила в генетичне серце України (З газети). 4. Ввібрало воно, рідне слово, в себе віковічний плин Дніпра, шурхіт колосся, шепіт діброви, спів соловейка (Ю. Мушкетик). 5. Красива осінь вишиває клени червоним, жовтим, срібним, золотим (Л. Костенко).

Варіант 6
►  Серед наведених слів знайдіть стилістично нейтральні. Складіть із ними словосполучення / речення, у яких ці слова стануть емоційно забарвленими.
Радіо, солдати, мчатися, ластівка, пити, слізно, чудовисько, гніватися, сушити, крила.

Варіант 7
►  Доберіть синоніми до слів. З одним із них складіть речення. Говорити, воїн, Батьківщина.

Варіант 8 
► Знайдіть антоніми, омоніми. Чим виражені ці слова? 1. Зима без снігу — літо без хліба. 2. До обіду покосили, гострі коси потупили. 3. Лихий доброго псує. 4. Добро пушить, а лихо сушить, о. М яко стеле, та твердо спати (Народна творчість). 6. Теплий вітре, шуми, ясне сонце в зеніті світи, ми будуєм для щастя світи (В. Сосюра).

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
►  Знайдіть у тексті багатозначні слова.
►  З'ясуйте, які слова є стилістично забарвленими.
►  Прочитайте уважно текст. Випишіть із нього синоніми. Доберіть до них, якщо можливо, антоніми, омоніми.
МОЯ ШКОЛА
Дитинство... Скільки незабутніх років ми проводимо в школі! Школа — наш другий дім. І кожен з нас мріє, щоб у цьому домі було тепло і затишно, надійно і спокійно. Цей затишок у школі створюють учні, вчителі, інші працівники. Я люблю свою школу. Люблю слухати вранці спів дзвоника, який скликає учнів на урок до світлих просторих класних кімнат. Люблю перерви, на яких можна пограти в м'яча, збігати до їдальні. Ох, ця їдальняі А які там смачні страви! Люблю цікаві уроки літератури, цікаві задачі з математики. У нашій школі дружний колектив учнів та вчителів. Протягом року проходить багато турнірів, конкурсів, олімпіад, змагань... До речі, у нас неоднорідна рейтингова система: чим краще навчаєшся, тим вище твій рейтинг. Це гарний стимул для учнів. Кожен намагається добре вчитися, бути дисциплінованим. У цій системі присутній елемент азарту. Кожен з нас намагається покращити свій результат, піднятися на вищу сходинку в рейтингу.
Упевнений, що ті зерна знань, які сіють у наші душі талановиті викладачі, через деякий час проростуть, дадуть сходи. У моєму шкільному домі —спокійно, затишно; я люблю його за те, що на мене тут завжди чекають і радіють моїм успіхам (3 учнівського твору).
VI.  Підсумки уроку. Укр. мова 5 клас. Групи слів за значенням
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів 
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Творче завдання: напишіть міні-твір про свою школу, свій клас.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1469 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть