загрузка...
Умій сказати «Ні» - 31 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 31 » Умій сказати «Ні»
17:37
Умій сказати «Ні»

Ти постійно спілкуєшся з різними людьми — однокласниками, друзями, родичами, сусідами та просто знайомими. Під час спілкування ви обмінюєтеся інформацією, передаєте свої думки, враження тощо, разом обговорюєте різноманітні теми, вирішуєте проблеми, допомагаєте одне одному.
При спілкуванні можуть виникати випадки, коли людині потрібно сказати «ні» у відповідь на певне прохання або пропозицію. Залежно від ситуації це можна зробити по-різному. В одних випадках слід ввічливо відмовити — відповісти, наприклад: «Ні, дякую!», в інших - сказати рішуче: «Ні!». Але в будь-якому випадку треба говорити впевнено й чітко, щоб людина зрозуміла, що їй відмовили й не виконуватимуть прохання або не пристануть на її пропозиції.

предыдущий урок   конспекты уроков
 
следующий урок
 

Ситуації в житті бувають різні. Такими різноманітними можуть бути і варіанти відмови. Ознайомся з прикладами деяких ситуацій і навчися, за потреби, використовувати їх.
1. Чиєсь прохання перешкоджає здійсненню твоїх планів.
Кожна людина має свій розпорядок дня. У тебе, наприклад, такий. Зранку ти прокидаєшся, робиш зарядку, ідеш до школи, після школи гуляєш на свіжому повітрі, робиш уроки, відвідуєш спортивну секцію тощо. А уяви, що у твого друга день не такий насичений і йому нічим зайнятися. Ти поспішаєш на тренування, а він лежить на дивані та нудьгує. Друг телефонує і пропонує, щоб ти прийшов до нього. Як відмовити другу?
Можна сказати коротко: «Ні», - і пояснити, чим зумовлена відмова. Наприклад: «Ні, я зараз не прийду, тому що поспішаю на заняття в спортивну секцію».
Справжній друг має тебе зрозуміти. Ти можеш домовитися з ним про зустріч іншого дня.
У кожної людини свої плани. Тому потрібно поважати інтереси інших і цінувати час одне одного. Ніколи не заохочуй ліні інших людей і сам намагайся від неї позбавитися.
2. У тебе просять річ, що тобі не належить.
Якщо ти взяв якусь річ у друга, повернув її непошкодженою і вчасно, то ти молодчина, бо дотримав слова й виконав обіцянку.
А як бути, наприклад, у такій ситуації?
Ти взяв у своєї однокласниці диск з новою серією мультфільму й пообіцяв повернути наступного дня. А ввечері до тебе прийшов друг і, побачивши диск, попросив дати йому переглянути цей мультфільм.
У такому разі потрібно пам'ятати: річ, що тобі не належить, ти не маєш права нікому давати, оскільки ти за неї відповідаєш. Тому слід відмовити другові в цьому проханні, пояснивши, що це чужа річ. Він повинен зрозуміти. Якщо це ваша спільна знайома, то друг має запитати дозволу в неї сам. Можна зателефонувати їй. Якщо дівчина дозволить, тоді ти можеш дати цей диск.
3. У тебе просять списати домашнє завдання.
У школі трапляються випадки, коли хтось з однокласників не виконав домашнього завдання і просить у тебе списати його. Як повестися в такій ситуації?
Передусім потрібно зрозуміти, чому він не виконав завдання. Якщо це сталося вперше і з якоїсь поважної причини, наприклад погано почувався, то краще порадити йому сказати про це вчителю і виконати завдання на наступний урок.
Якщо однокласник регулярно не виконує завдань, то, списавши раз, він буде тебе просити знову. Від цього користі для нього не буде, а тільки шкода. Як він тоді впорається, наприклад, із завданнями на самостійній чи контрольній роботі? Тому краще запропонувати свою допомогу, пояснити незрозумілий матеріал. А якщо він відмовиться, то й тобі слід сказати впевнено: «Ні!». Чому ти повинен працювати за нього? Дружба дружбою, а навчання є навчання. Кожен вчиться для себе.
4. Прохання, яке може заподіяти шкоди тобі або іншим людям.
Ти знаєш про шкідливий вплив куріння й алкоголю на здоров'я. Однак деякі учні пробують курити цигарки та вживати спиртні напої. Часто це відбувається тому, що вони соромляться відмовити друзям, знайомим або навіть членам сім'ї, які пропонують цю «отруту».
До згубних звичок також заохочує погана компанія, у якій опиняється дитина. У такій компанії один закурив цигарку або випив пива, інший зробив те саме — і черга дійшла до тебе. У цьому випадку, не роздумуючи, слід сказати своїм друзям: «Ні!». Якщо вони надалі вмовлятимуть, то твердо й рішуче повтори: «Я сказав, що не буду». Таку компанію краще залишити й не підтримувати жодних стосунків з її учасниками, адже тобі знову можуть запропонувати щось небезпечне, що завдасть шкоди здоров'ю. А твоє здоров'я важливіше, ніж такі друзі.
Якщо станеться так, що тебе проситимуть заподіяти будь-кому шкоду, наприклад відібрати або зіпсувати якусь річ, когось побити, щось вкрасти, рішуче відмовляйся. Окрім того, повідом про це дорослих, у першу чергу батьків.
5. Тебе просять про щось на вулиці.
Інколи на вулиці незнайомі люди звертаються один до одного з деякими питаннями, наприклад, де знаходиться зупинка, вулиця, установа тощо. Звичайно, ти ще дитина і до тебе навряд чи будуть звертатися, тим більше, якщо поряд є дорослі. Але якщо запитали, то дай відповідь. Завжди кажи: «Ні», якщо до тебе на вулиці підійшла незнайома людина та пропонує піти з нею, підвезти на машині додому, дає цукерку або іграшку, просить гроші, мобільний телефон або щось інше. У таких випадках не піддавайся на жодні вмовляння, погрози, тиск. Швидко йди геть. Про все, що сталося, обов'язково розкажи батькам або вчителю.
1   Прочитай текст і дай відповіді на запитання. НЕ ПРОБУВАТИ, НЕ ПОЧИНАТИ
Старий дім пустий. Незабаром його знесуть. Тут і розташувалися хлопці: п'ятикласник Мишко, третьокласники Сашко та Ілля.
Мишко, худий високий хлопчик, дістав пачку цигарок. Він вправно вдарив по коробці. Вилізла одна цигарка. Цигарка дивилася в бік Сашка. Сашко трьома пальцями взяв цигарку. Мишко клацнув удруге. Друга цигарка була спрямована в бік Іллі.
Ілля похитав головою.
—  Не буду. Я піду...
Мишко посміхнувся з презирством.
—  Ех ти, маленький, боїшся. Ніхто не дізнається.
—  Я не боюсь - не хочу. Мій дід курить, ніяк покинути не може, мучиться. Я піду.
—  Ти не сердься, я теж не буду, - промовив Сашко, простягнув Мишкові цигарку й відразу ж побіг наздоганяти Іллю...
Чому люди курять? Одні не знають, що це шкідливо. Інші знають про шкоду, а все-таки пробують.
Збираються хлопчики: двоє курять, а третій боїться видатися маленьким перед товаришами та, хоча йому бридко, теж бере цигарку. Не кожен може проявити характер, як Ілля.
За Миколою Коростельовим
•    Як повелися хлопці,  коли їм запропонували закурити?
•    Як би ти вчинив на місці Іллі?
2. Чи траплялося тобі в чомусь відмовляти своєму другові? Який спосіб відмови ти обрав? Як повівся друг? Розкажи про це. 1. Робота в групах. Наведіть приклади й обговоріть різні ситуації відмови.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Обговоріть у класі такі ситуації:
1)  Ти з друзями граєш надворі з м'ячем. М'яч покотився до гаражів. Ти побіг за м'ячем і зустрів незнайомця. Він попросив тебе підійти. Якими будуть твої дії?
2)  Ти, ідучи зі школи додому, побачив, що учні твоєї школи курять. Тебе кличуть і пропонують цигарку. Як ти поведешся?

 

 


Категория:
2015
| Просмотров: 664 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть