загрузка...
Урок 11. Співає хор - 17 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 17 » Урок 11. Співає хор
12:03
Урок 11. Співає хор

Мета. Ознайомити і особливостями хорової музики, вилами хорів та хоровими партіями, ознайомити учнів з розташуванням голосів в хоровому колективі на сцені, запам'ятати характеристику тембрів голосів, ознайомити учнів з творчістю Л. Веделя, С Рахманінова.
Розвивати вміння учнів уважмо слухати хорову музику та надавати характеристику засобам музичної виразності творів та розвивати вміння на слух розпізнавати тембри співочих голосів.
Виховувати інтерес до слухання класичної хорової музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.

предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 


Тин урок: комбінований, урок заглиблення в тему. Урок 11. Співає хор
Обладнаная: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів А. Веделя, С. Рахманінова.
Основні поняття для засвоєння: види хорів, хорова партія, розташування голосів на сцені, характеристика тембрів голосів. Твори, що вивчаються на уроці:
•     А. Ведель. «Многії літа». Херувимська пісня №7 у виконанні академічного хору.
•     С. Рахманинов. «Богородице Дева, радуйся» у виконанні академічного хору.
•     «Веселкова пісня» (слова О. Кононенка, музика О. Жидін-ського).
Хід уроку
1.  Вхід повнісню «Веселкова пісня». Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2.  Новий матеріал для засвоєння. Бесіда про види хорів.
Хорова енциклопедія розповість нам не тільки про видатних діячів хорового мистецтва, а й про велике розмаїття й типи хорів. Зайдімо на блог любителів хорового співу. Погляньте — туг ми знайдемо відповіді на декілька питань...
3.  Робота зі схемою.
4. Хорові колективи за складом виконавців:
•     Чоловічий — складається з тенорів (і та II партії) і басів (баритони й баси).
•     Жіночий — складається із сопрано й альтів (поділяються на 1 та II партії).
•     Дитячий — поділяється на сопрано (дисканти) й альти.
•     Хор хлопчиків та юнаків — хлопчики поділяються на дисканти й альти, юнаки — на тенори та баси.
Мішаний — поділяється на сопрано, альти, тенори та баси (можуть бути поділені па баритони та баси). 2. Хорові колективи за кількістю виконавців:
•     Малий (мінімальна кількість — 12 осіб) — виконує переважно камерні хорові твори, зазвичай малої форми.
•     Середній (25—35 осіб) — виконує складніші твори.
•     Великий (50—60 осіб) — виконує будь-які хорові твори.
•     Хоровий масив (60—120 осіб) — використовується переважно в оперних театрах.
•     Зведений хор (від кількасот осіб) — використовується для виконання урочистих творів.
3. Хорові колективи sa манерою співу:
•     Академічний хор.
•     Народний хор.
4. Хорові колективи за статусом:
•     Професійний — складається із професійних співаків та веде регулярну концертну діяльність.
•     Аматорський — об'єднує людей, для яких спів у хорі — це хобі (при палацах культури, клубах, організаціях, навчальних закладах).
•     Церковний -  бере участь у церковних службах.
•     Навчальний - існує в музичних навчальних закладах (консерваторіях, музичних училищах, інститутах мистецтв тощо).
•     Оперний — бере участь в оперних спектаклях.
Основні хорові партії мають свої назви: жіночі: сопрано, альти; чоловічі: тенори й баси.
Музичний словничок
Основні види хорових колективів: за складом — чоловічий, жіночий, дитячий (а також хлопчиків або юнаків), мішаний; за кількістю —малий, середній, великий, зведений; за манерою співу — академічний та народний.
Назви хорових голосів: жіночі — сопрано, альти; чоловічі — тенори й баси.
Послухаймо музику разом з нашими друзями на фестивалі хорового мистецтва у Києві.,
5.  Музичне сприймання. А. Ведель. «Многії літа». Херувимська пісня №7 у виконати академічного хору; С. Рахманинов. Хор «Богородице Дева, радуйся» у виконанні академічного хору.
6.  Аналіз музичних творів.
1.  Розкажіть про особливості виконання прослуханих творів.
2.   Спробуйте визначити види хорових колективів за складом виконавців.
3.  У якій манері виконується кожен твір?
4.  Охарактеризуйте засоби виразності иих творів (темп, лад, динаміку, регістр).
5.  Чи можна «побачити» музичний образ, який створили композитор і виконавці?
6. Спробуйте порівняти пі твори: то в них спільного та відмінного.
7.  Відомості про авторів хорових творів. Артем Лук'янович В ВДЕЛ Ь (1767-1808)
Український композитор, диригент, співак, скрипаль. Його твори тривалий час були заборонені й поширювалися в рукописах, проте їх знали и виконували, незважаючи на заборону. Ма сьогодні відомо близько 80 музичних творів, серед них 31 зоровий концерт, шість тріо (зокрема «Покаянія отверзи ми двори»), дві літургії Іоаниа Златоустого, Всеношна та один світський кант. Більшість концертів Велел я написані на слова псалмів, зазвичай благального, скорботного характеру, в яких розповідається про гяжку долю людини, котрій допікають злі сили. Композитор дотримувався традицій партесного співу. Концерти багаточастинні (зазвичай складаються з трьох чи чотирьох частин), мають спільну тематику. Мелодика Веделя виразна, охоплюс значний діапазон і тісно пов'язана зі словом, а зв'язки з давньоукраїнською монодією та українським фольклором надають їй наспівного характеру.
Сергій Васильович Рахманинов (1873-1943)
Російський композитор, піаніст і диригент. У його доробку є багато вокальних та хорових творів: понад 80 романсів, вокально-сим-фопічиі поеми «Дзвони», «Весна» та інші. Особливої уваг и заслуговують хорові духовні композиції композитора: шестиголосний мотет «Deus meus», духовний концерт «В молитвах нсусыпающую Богородицу» (1893 p.), <Літургія св. [оанна Златоуста» та відомий твір духовної музики «Всеношное бдение» (1915 р.) та інші.
Творчий шлях Сергія Рахманіиова неодноразово перетинався з культурно-мистецьким життям Києва та інших міст України. Наприклад, у 1893 році, перебуваючи в Україні, композитор диригував своєю першою оперою — «Алеко». Композитора дуже зацікавила поезія Т. Шевченка, на вірші якого він згодом написав романси (у вільному перекладі російського поета Олексія Плещеева) — «Дума» і «Полюбила я на печаль свою» та інші.
Твори С. Рахманіиова, які втілюють в оригінальній формі церковний снів російської православної церви, написані для мішаного хору і виконуються без музичного супроводу.
8. Виконання творчого завдання.
Уважно роздивіться ілюстрацію, що зображає православний храм. У чому, на вашу думку, особливості його архітектурної будови? Чи Є спільні риси між музикою С. Рахманіиова та архітектурними особливостями споруди? Доведіть.
Розгляньте уважно данню ікону, на якій зображено Пресвяту Богородицю. Цей лик Богородиці (Діви Марії, Матері Божої, Марії) ми бачимо на багатьох іконах. Володимирська ікона Божої Матері, знана теж як Вишгородська — відома чудодійна православна ікона. Зараз вона знаходиться у Третьяковській галереї у Москві. За народними переказами, ікона була подарована Киеву від Константинополя. Київський князь Юрій Долгорукий помістив її у Вишгороді, спорудивши для цього спеціальний храм.
Яким із музичних творів, що звучали на уроці, можна «озвучити» ікону?
(Споглядання ікони «Володимирська ікона Божої Матері» — найша-нованішого зображення Богоматері на Русі. Візантія. XII ст.).
9.  Фізкультхвилинка «Відпочиваємо разом».
10.  Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху
та голосу (іа вибором вчителя).
11. Розучування пісні. «Веса.гковапісня» (с/іова О. Кононенка, музика О. Жилінського).
Знайомство з піснею та її змістом, розучування молодії першого куплету та приспіву. Виконання першого куплету, приспіву під акомпанемент інструмента.
12.  Виконання творчою завдання до виконання пісні.
Мелодія пісні мас не тільки танцювальний характер, а й певні особливості руху мелодії та ритму. Оберіть музичний інструмент та створіть з друзями ритмічний супровід до пісні.
Перша група буде створювати однаковий ритм (остинато) за допомогою ніг та рук. Дві перші ноти вистукуйте ногами П, одну ноту плескайте у долоні І. Вийде ось так: П І
13.  Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
•     Який настрій викликала у вас музика, шо звучала на хоровому фестивалі?
•     3 якими різновидами хорів ми ознайомилися? Що вам запам'яталося?
•     Які музичні твори виконували видатні хорові колективи?
•     В чому особливість звучання церковного хору?
•     Які хорові голоси бувають у хорі?
•     Чий образ ми бачили на іконі та почули в музиці? Розкажіть.
Який хоровий твір вам запам'ятався найбільше? Чому?
14. Домашне завдання.
Послухайте хорові композиції. Хто їх виконує? Пригадайте прізвища композиторів, які писали хорові твори.
Створіть сценарій шкільного свята хорової творчості.
15.  Вихід з класу ніч пісню «Веселкова пісня».
16. Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Звучить хор»
Мета: навчитися організовувати оптування учнів класу та писати сценарії шкільного конкурсу на найкращого знавця хорової пісні.
Очікуваний результат: шкільний конкурс «Звучить хор». 
Урок 11. Співає хор
План створення:
Проект колективний. Об'єднайтеся з друзями у три групи.
Перша група «Журналісти» — проведіть бліц-опитування класу з метою визначення улюблених хорових пісень. Підготуйте статтю, дані опитування оформте в діаграми.
Друга група «Сценаристи» — придумайте сценарій шкільного конкурсу на найкращого знавця хорової пісні, долучіть дані першої групи до свого сценарію. Підготуйте ведучих конкурсу.
Третя група «Музиканти» — знайдіть інформацію про улюблені пісні класу, підготуйте фонограми цих пісень та запитання до конкурсу знавців.

 


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1457 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть