загрузка...
Урок 16. Вокальна музика в театрі та кіно - 18 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 18 » Урок 16. Вокальна музика в театрі та кіно
14:38
Урок 16. Вокальна музика в театрі та кіно

Мета. Ознайомити з особливостями вокальної музики в театрі та кіно, розглянути різновиди театральної музики та приклали поєднання жанрів музики у великому синтетичному жанрі опери, мюзиклу, ознайомити учнів з творчістю П. Чайков-ськоі'о та К. Меладзе.
Розвивати вміння учнів уважно слухати вокальну музику з театральних вистав, кіно та кіномюзиклів, давати характеристику засобам музичної виразності, вміння висловлювати власні музичні враження від вокальної музики минулого і сучасності.
Виховувати інтерес до слухання вокальної музики З театральних вистав і кінофільмів та виконання дитячих пісень українських композиторів.

предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 


Тип уроку: комбінований, урок узагальнення знань з геми. Урок 16. Вокальна музика в театрі та кіно
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації ло музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора П. Чайковського.
Основні поняття для засвоєння: особливості театральних вокальних жанрів, різновиди театральної вокальної музики, поєднання жанрів вокальної музики. Твори, що вивчаються на уроці:
•    П. Чайковський. Колядка з опери «Черевички» у виконанні жіночого хору.
К. Меладзе. Фінальна пісня «Ріка житія» з мюзиклу «Вечори на хуторі біля Диканьки» у виконанні Олега Скрипки, Ані Лорак та хору «Берегиня». «З Новим роком, Україно» (слова та музика /І. Май).
Хід уроку
1.  Вхід під музику з мюзиклу «Вечори на хуторі біля Диканьки». Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2.  Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про кишу «Вечори на хуторі біля Диканьки» М. Гоголя, яка є основою декількох музичних творів різних композиторів і кінофільмів.
«Вечори на хуторі поблизу Диканьки» — перша книга Миколи Гоголя, що складається з двох томів, видана 1831 року під псевдомімом «пасічник Рудий Паиько». Дві книги містили розповіді діда дяка Хоми Григоровича — завзятого запорожця, який своїм життям ніби иосднус минуле і сьогодення, бувальщину та небилицю. Сюжет повісті «Ніч перед Різдвом*, що входить до книги, переносить нас до українського села, в якому відбуваються дива...
М. Гоголь писав про зимові свята: «Останній день перед Різдвом минув. Зимова, ясна ніч настала. Глянули зірки. Місяць велично виплив на небо посвітити добрим людям та всьому світові, щоб усім було весело колядувати й славити Христа...
Колядувати у нас називається співати під вікнами проти Різдва пісень, що звуться колядками. Тому, хто колядує, завжди кине в торбу господиня, чи господар, чи хто там зостанеться вдома, ковбасу, чи хліб, чи шага мідного, хто чим багатий. Розказують, нібито був колись такий ідол Коляда...
Одначе, правду казавши, в колядках ні слова нема про Коляду. Співається часто про народження Христа, а при кінці бажають здоров 'я господареві, господині, дітям та всім у хаті». (Зауваження пасічника.)
Сюжет повісті розповідає про пригоди коваля Вакули, який привіз віл самої цариці черевички для коханої дівчини Оксани.
«Вечори на хуторі біля Диканьки» гаку назву мав радянський фільм 1961 року, знятий режисером Олександром Роу за мотивами твору М. Гоголя «НІЧ перед Різдвом». А значно раніше знаменитий російський композитор П. Чайковський написав коміко-фантастичну оперу «Черевички», лібрето до якої створив Я.П. ПолонськиЙ за тісю ж повістю.
П. Чайковський використав різнобарвну палітру жанрів української народної музики: від танцювальних (наприклад, гопак у сцені Біса в Солохи) — до епічних (дума в основі арії Вакули «Слышит ли, девица, сердце твоё...»).
За сюжетом, у другій дії опери молодь збирається колядувати. Оксана при всіх повідомляє ковалю Вакулі, що піде за нього заміж лише втому випадку, якщо він дістане їй такі черевички, які носить сама імператриця. Вакулі несила більше терпіти докори коханої, тож він вирішує утопитися. Коваль несе із собою маленький мішок, у якому причаївся Біс. Хлопці розв'язують мішки, які залишилися, і з подивом та реготом виявляють у них Голову, Чуба й Дяка... В цій дії звучать колядки українських селян.
3.  Музичне сприймання. П. Чайковський. Колядка з опери «Черевички» у виконанні жіночого хору.
4.  Аналіз музичного твору.
1.  Розкажіть про особливості звучання української колядки у творі російського композитора.
2.  Які голоси виконують пісню? Розкажіть про засоби музичної виразності твору.
3.  Про то «розповіла» вам ця музика?
4.  Яку картину народного гуляння ви уявляєте під час прослуховування уривка з опери II. Чайковського?
5.  Розкажіть про свої враження від музики.
5.  Виконання творчого завдання до слухання музики.
Розгляньте ілюстрації. З якими романсами вони співзвучні? Розкажіть про засоби виразності живопису, фотографії та українського романсу. (Споглядання ілюстрації): із зображенням черемшини, солов 'я, вечора з місяцем на небі тощо — за вибором вчителя).
6.  Відомості про сучасні музичні твори на основі літературних творів М. Гоголя.
У наш час багато митців звертаються до сюжетів М. Гоголя, створюючи спектаклі, картини, твори декоративного мистецтва.
У 2001 році за мотивами повісті «Ніч перед Різдвом» було знято телевізійний фільм-мюзикл «Вечори на хуторі біля Дикаиьки». Музику написав композитор і продюсер К. Меладзе. Прем'єра фільму відбулася у Новорічну ніч 2002 року на телеканалах «Інтер» (Україна) та «ОРТ» (Росія).
7.  Музичне сприймання. К. Меладзе. Фінальна пісня «Ріка життя» з мюзиклу «Вечори на хуторі бия Диканьки» у виконанні Олега Скрипки, Ані Лорак та хору «Берегиня».
Послухайте уривок з мюзиклу та порівняйте звучання колядки в ньому та в опері П. Чайковського.
Музичний словничок
Опера (іт. opera — твір, дія, праця) — вид театрального мистецтва, музично-сценічний твір, заснований на синтезі музики, слова, дії. В опері сценічна дія органічно поєднується з вокальною (солісти, ансамблі, хор) та інструментальною (оркестр) музикою, досить часто — з балетом і пантомімою, а також із образотворчим мистецтвом — гримом, костюмами, декораціями, світловими ефектами, піротехнікою тощо.
Мюзикл (від аміл, musical play — музичний спектакль) — музично-сценічна вистава, де використано різноманітні жанри і виражальні засоби естрадної та побутової музики, хореографічного, драматичного й оперного мистецтва.
8.  Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
9.  Виконуємо пісню. «З Новим рокам, Україно» (слова та музика Н. Май).
Конкурс «Найкращий виконавець»
Заспіване пісню Н. Май «З Новим роком, Україно», виконуючи ритмічний супровід на шумовому або ударному інструменті. 
Урок 16. Вокальна музика в театрі та кіно
Пригадайте новорічні пісні, шедрівки та влаштуйте разом із друзями концерт.
10.  Виконання колялки. «Нова радість стала» (українська народна колядка).
11.  Проведення конкурсу «Знавці музичного мистецтва».

 


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1074 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть