загрузка...
Урок 17. Жанрова палітра інструментальної музики - 18 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 18 » Урок 17. Жанрова палітра інструментальної музики
14:44
Урок 17. Жанрова палітра інструментальної музики

Мета. Ознайомити з особливостями інструментальної музики та характерними ознаками жанрів камерно-інструментальної музики, характерними ознаки жанрів інструментальної музики та їх класифікацією, розглянути різницю між інструментальними камерними та симфонічними творами. Розвивати вміння учнів уважно слухати камерно-інструмен-гальну музику та знаходити на слух характерні ознаки жанрів камерно-інструментальної музики, знаходити взаємозв'язок між жанрами та характерними засобами музичної виразності твору, розвивати вміння висловлювати власні музичні враження від прослуханих творів.
Виховувати інтерес до слухання класичної камерно-інструментальної музики та виконання дитячих пісень сучасних українських композиторів.

предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 


Тип уроку: комбінований, урок введення в тему. Урок 17. Жанрова  палітра інструментальної музики
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора Л. ван Бетховена.
Основні поняття для засвоєння: інструментальна та камерно-інструментальна музика, характерні ознаки жанрів інструментальної музики, класифікація інструментальних жанрів музичного мистецтва.
Твори, що вивчаються на уроці:
•     Л. ван Бетховен. П'єса «До Елізи» (у класичному варіанті та сучасній обробці).
•     «Зима» (слова і музика В. Островського).
Хід уроку
1.  Екіл під музику Л. ван Бетховена. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2.  Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про особливості інструментальної музики.
З давніх часів народна інструментальна музика приваблювала людей. Ігри, що супроводжувалися музикою, звуки вівчарських сопілок та заклики мисливських сурм, похідна музика, магічні ритуальні танці, ганці й музика під час свят і відпочинку ретельно зберігають славну історію людства. Які ж музичні жанри є у світовій скарбничці інструментальних творів? Пориньмо у світ інструментальної музики, яка розповість нам про життя людей та визначні історичні події.
Інструментальну музику поділяють на народну та професійну. Вона диференціюється за жанрами, які відрізняються за будовою та призначенням (для окремих інструментів, ансамблів і великих колективів виконавців).
Музичний словничок
Інструментальна музика - музика, при значена для виконання на музичних інструментах. Вона буває сольною, камерно-ансамблевою і оркестровою.
Камерно-інструментальна музика — музика, створена для виконання на інструментах сольно або малим складом виконавців у невеликих приміщеннях або для домашнього музикування.
4.  Музичне сприймання. Л. ван Бетховен. П'єса «До Елізи» (фортепіано); Л. ван Бетховен. П'єса «До Елізи» (сучасна обробка).
5.  Аналіз музичних творів.
1.  Про що «розповіла» вам музика?
2.  Опишіть, якою ви уявляєте собі Елізу.
3.  Охарактеризуйте особливості звучання п'єси в оригінальному варіанті та в сучасній обробці.
4.  Які музичні інструменти викопують п'єсу в сучасній обробці?
5.  Який варіант виконання твору вам сподобався більше? Чому?
6.  Новий матеріал для засвоєння, іксії;) з учнями про історію створення п'єсі Л. ван   Бетховена «До Елізи».
«До Елізи» (нім. Fur Elise) — знаменита фортепіанна п'єса Люлвіга ван Бетховена. Твір було написано приблизно в 1810 ропі, проте опубліковано лише 1865 року німецьким музикознавцем Люлвігом Нолем, який і лав п'єсі її сучасну назву. Існує багато легенд та припущень щодо походження назви твору.
У 1865 році біограф композитора, Л юдвіг Ноль, виявив рукопис «До Елізи» в Бабетти Бредлі, яка мешкала в Мюнхені. Рукопис складався з альбомного аркуша із присвятою і нот. На цьому аркуші рукою Бетховена було виведено: «Елізі на довгу пам'ять віт Л. ван Бетховена», проте рукопис п'єси незабаром безслідно зник.
У 1923 році дослідник творчості Бетховена М. Унгер висловив припущення, що Ноль неправильно інтерпретував нерозбірливий почерк композитора, і твір насправді було присвячено піаністці й учениці Бетховена Терезі Малфатті (тривалий час рукопис зберігався саме в неї).
На думку іншого дослідника, М. Копитця, п'єсу «До Елізи» було присвячено німецькій сопрано-співачці Елізабет Рекель. У дружньому колі дівчину звали Елізою, а коли в 1810 році вона переїхала з Відня в Бамберґ, Бетховен зробив їй прощальний подарунок. Однак яким чином п'єса потрапила до Терези Малфатті ще за життя Елізабет Рскель, залишається нез'ясованим.
А іспанський піаніст Л. К'янторе вважає, шо нотного аркуша з автографом узагалі ніколи не існувало. Ось така загадкова Еліза!
Твір написано у формі рондо і мас таку структуру: А-В-А-С-А. Перший епізод написаний в тональності фа-мажор, а другий — похмуріший; для нього характерний ширший динамічний діапазон. Закінчується п'єса поверненням до основної теми у вихідній тональності.
Музичний словничок
Рондо (італ. rondo - коло) -- музична форма, де проведения головної теми — рефрену - неодноразово (не менше трьох разів) чергується з іншими, відмінними від рефрену епізодами.
П'єса (франп. piece — шматок) невеликий за обсягом сольний або ансамблевий завершений музичний твір.
У літературі й театральному мистецтві — драматичний твір, призначений для сценічного виконання.
7. Виконання творчого завдання.
Послухайте п'єсу «До Елізії» ще раз і за допомогою пензлика та акварельних фарб створіть на папері образ дівчини, ЯКИЙ навіяла вам музика.
8. Фізкультхвилинка «Пластична імпровізація — ліричні настрої».
9.  Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчи:пыя).
10.  Виконуємо пісню. «Зима» (слова і музика В. Островського).
Знайомство з піснею іа її змістом. Розучування мелодії першого куплету та приспіву. Виконання першого куплету, приспіву під акомпанемент інструмента
11.  Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
•     Музика якою жанру звучала сьогодні на уроці?
•     розкажіть про його особливості.
•     У якому жанрі та музичній формі написано твір Бетховена «До Елізії»? Що вам відомо про походження назви твору?
•     Які різновиди інструментальної музики ви знаете? Розкажіть про них.
12. Домашне завдання.
Прослухайте мобільні рингтони. Чи є серед них твори, написані відомими композиторами? Які цс твори?
Заспівайте пісню «Зима» В. Островського своїм друзям.
13.  Вихід з класу під музику Л. ван Бетховена.
14. Для допитливих — виконання музичного проекту*
Проект «Зимові мелодії»
Мета: навчитися створювати власний пісенник. Очікуваний результат: пісенник.
План створення:
Є доволі багато пісень, присвячених зимовій порі. Серел них пісні до кінофільмів і мультфільмів, пісні до свят. Чи хочете взяти участь у конкурсі на найкращий пісенник класу? Для цього треба трохи постаратися! Розпочніть свою книжечку-пісенник піснями про зиму.
1.    Перегляньте улюблені стрічки та диски з піснями відомих композиторів і постів про зиму. Оберіть ті, що увійдуть до пісенника. 
Урок 17. Жанрова  палітра інструментальної музики
2.    Запишіть текст пісень, розмістивши кожну пісню на окремому аркуші.
3.    Додайте до кожної пісні ілюстрацію або власний малюнок.

 


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1707 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть