загрузка...
Урок 36. Математика 5 клас. - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Урок 36. Математика 5 клас.
11:56
Урок 36. Математика 5 клас.
Урок № 36. Рівняння

Цілі:
навчальна;удосконалити вміння розв'язувати рівняння, використовуючи залежності між компонентами дій; сформувати вміння розв'язувати рівняння, у яких невідоме число входить до буквеного виразу;
розвивальна: формувати вміння застосовувати свої знання в нових ситуаціях; виховна: наполегливість, працелюбність. 
Тип уроку: удосконалення знань і вмінь.
Обладнання: сигнальні картки, картки-підказки, індивідуальні завдання підвищеної складності, індивідуальне лото.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Виконання вправ із сигнальними картками
Кожне запитання має чотири варіанти відповіді, з яких тільки один правильний. Учні піднімають сигнальну картку, на якій написано букву, що, на їх думку, відповідає правильній відповіді. (Картки можна виготовити різнокольоровими, кожній букві відповідає певний колір. Тоді вчителеві буде легше зорієнтуватись і визначити, хто з учнів надав неправильну відповідь.) Варіанти відповідей на запитання можна записати заздалегідь на відкидній дошці. 1)Якщо х — 37 = 185, то знайти невідоме число х можна за допомогою виразу: 
А) 185-37  Б) 185 + 37  В) 185:37  Г) 185-37
2) Якщо 185 —х = 37, то знайти невідоме число х можна за допомогою виразу:
А) 185-37   Б) 185 + 37  В) 185:37  Г) 185-37
3)Якщо х + 37 = 185, то знайти невідоме число х можна за допомогою виразу:
А) 185-37  Б) 185 + 37  В) 185:37  Г) 185-37
4) Якщо 185:х = 37, то знайти невідоме число х можна за допомогою виразу: 
А) 185-37  Б) 185 + 37  В) 185:37  Г) 185-37
5)Якщо 37-я: = 185, то знайти невідоме число х можна за допомогою виразу:
А) 185-37  Б) 185 + 37 В) 185:37  Г) 185-37 
6) Якщо х: 37 = 185, то знайти невідоме число х можна за допомогою виразу: 
А) 185-37  Б) 185 + 37  В) 185:37  Г) 185-37
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сформулювати завдання на урок можна, запропонувавши учням завдання:
Розв'яжіть рівняння (х +39) —43 = 27. Потім провести з учнями бесіду, під час якої навести їх на думку, що в цьому рівнянні невідоме зменшуване, яке не позначене однією буквою, а є буквеним виразом. Отже, завдання уроку: навчитись розв'язувати рівняння, в яких невідоме число входить до складу буквеного виразу.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Виконання усних вправ
1) Які з наведених виразів є буквеними: 
а) 25 + z; б) 364 + 365х; в) 7(189-35); г) (154-36)y: д) 13* 5 + 90: е) 96:х?
2) Якщо можливо, обчисліть значення виразу:
а) (55-53) 15; б) (55-53) у; в) 156-5 ЗО; г) 156-5-х.
3) Спростіть вираз:
а) 82 + 62; б) (24-16) х; в) 13 6 + 12*/; г) х + 19 + 31.
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ
 Пояснити учням, як розв'язують рівняння, у яких невідоме число входить до складу буквеного виразу, краще за все на конкретних прикладах. Розпочати доцільно з прикладу, наведеного на етапі формулювання мети і завдань уроку. Приклад 1. Розв'яжіть рівняння (д; +39) —43 = 27. Розв'язання. У цьому рівнянні невідоме число входить до виразу л; + 39, який є зменшуваним. Щоб знайти невідоме зменшуване х + 39, потрібно до різниці 27 додати від'ємник 43:
х + 39 = 43 + 27, х + 39 = 70.
Дістали рівняння х + 39 = 70, у якому невідомий доданок. Щоб знайди невідомий доданок х, потрібно від суми 70 відняти відомий доданок 39:
х = 70-39, х = 41.
Відповідь. 41.
Приклад 2. Розв'яжіть рівняння х: 34 + 35 = 47.
Розв'язання. У цьому рівнянні невідоме число входить до виразу х: 34, який є невідомим доданком. Щоб знайти невідомий доданок х: 34, потрібно від суми 47 відняти відомий доданок 35:
х:34 = 47-35, х:34 = 12.
Дістали рівняння х:34 = 12, у якому невідоме ділене. Щоб знайти невідоме ділене х9 потрібно добуток 12 помножити на дільник 34:
х = 12-34, х = 408.
Відповідь. 408.
Учитель може наводити й інші приклади. їх кількість залежить від рівня підготовленості учнів і наявності часу.
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
Перш ніж розпочати розв'язувати вправи, учитель може провести бесіду про те, що розв'язування таких рівнянь — це непросте завдання, його виконання потребує зосередженості, наполегливості, працелюбності.
1.  Виконання усних вправ
1) Назвіть компонент арифметичної дії, яким є буквений вираз, до
складу якого входить невідоме число: а) (х-348) + 159 = 361; б) 325-(*-617) = 219;
в) (237 + х)-583 = 149; г) 24 (х + 15) = 432.
2.  Виконання письмових вправ
1.  Розв'яжіть рівняння:
1)а) 269 + (*-385) = 475; б) (д: + 128) + 314 = 508; в) 2х + 210 = 318;
2)а) 879-(458 + х) = 231; б) (х-29б)-348 = 219; в) 5х-190 = 265; 3)а) 7-(х + 5) = 63;б) (і2-д:)-9 = 99; 4)а) 48:(х + 3) = 4; б) (х-7):8 = 9.
2.  Яке число потрібно поставити замість а, щоб коренем рівняння: а) (х-а)-14 = 8 було число 32; б) 100-(а-х) = 39 було число 74?
Можливо, під час виконання завдань у деяких учнів виникнуть утруднення. Таким учням можна запропонувати картки-підказки.
Учням, які впораються із завданням раніше за решту, можна запропонувати індивідуальні завдання підвищеної складності.
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ Гра «Індивідуальне лото»
Методика проведення гри
Кожному учневі пропонують набір карток, вкладених у конверт. До набору входять одна велика картка і декілька маленьких. На великій картці зображено таблицю, у комірках якої написано числа. На маленьких картках (їх розміри такі самі, як комірки таблиці на великій картці) з одного боку написано завдання, а з другого — фрагменти якого-небудь рисунку, креслення, букви тощо. У цьому випадку завдання — це рівняння, які потрібно розв'язати. Числа на великій картці — корені цих рівнянь. Учні розв'язують рівняння і накривають маленькою карткою відповідний результат. Картки накладають лицьовим боком униз. Якщо всі рівняння розв'язано правильно, то зворотні боки маленьких карток утворюють відповідний рисунок, креслення, букву тощо. Зазвичай маленьких карток виготовляють більше, ніж комірок таблиці на великій картці.
Проведення такої гри дає вчителеві можливість швидко перевірити правильність виконання роботи.
Приклад маленьких карток і великої картки
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1) Розв'яжіть рівняння:
а) (х + 458)-156 = 348; б) 478-(256 + х) = 143;
в) 356 + (х-274) = 481; г) 32 (д; + 14) = 736; д) (д; + 8):7 = 19; є) 136:(х-б) = 8.
2) Яке число потрібно записати замість Ь, щоб корінь рівняння:
а)  (х-б)-255 = 145 дорівнював 435;
б)  17 (х-Ь) = 238 дорівнював ЗО?
3)* Відгадайте корінь рівняння 2х ■ 3х • 5х = 27 000. (Відповідь. 3)


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1823 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть