загрузка...
Урок 6. Гімн - урочиста пісня - 16 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 16 » Урок 6. Гімн - урочиста пісня
15:07
Урок 6. Гімн - урочиста пісня

Мета. Ознайомити з особливостями та характерними ознаками жанру «Гімн», дати поняття про його літературну основу та існуванні нового жанру в літературі, ознайомити учнів з історією створення гімну України, на прикладах урочистої музики розіграти характерні ознаки вокального гімну - як жанру камерио-вокальної музики.
Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та надавати характеристику урочистим пісням і музиці урочистого характеру, висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору, розвивати вміння знаходити спільні риси між музичним мистецтвом та літературою.
Виховувати повагу та шану до слухання головної пісні України - Державного гімну, виховувати ціннісне ставлення до державних символів та творчості  українських композиторів.

предыдущий урок  
конспекты уроков
  следующий урок
 


Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. Урок 6. Гімн - урочиста пісня
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрети композитора М. Вербицького, П. Чубинського, М. Лисенка, Т. Шевченка.
Основні поняття для засвоєння: характерні ознаки жанру «Гімн», літературна основа музики, зв'язок музики та літератури. Твори, то вивчаються па уроці:
•     Державний гімн України (слова П.  Чубинського, музика М. Вербицького).
•     «Молитва за Україну» (слова 0. Кониського, музика М. Лисенка).
•     Гімн студентської молоді «Gaudeamus» («Гаудеамус»).
•     «Реве та стогне Дніпр широкий» (слова Т. Шевченка, музика Д. Крижанівського).
Хід уроку
1.  Вхід під український марні. Організаційний момент. Мотивація до навчання.
2.  Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про історію створення жанру «гімн».
Історія гімну луже давня. Відомо, що гімн як жанрова форма поезії еволюціонував з культових пісень, то завершувалися молитвою до культового божества в Єгипті, Месопотамії, Індії. В Елладі ими співали на честь Аполлона (пеан), Діоніса (дифірамб) або у вигляді гіпорхеми. У добу Середньовіччя його виконували як хорал. Гімн поширився також і в ренесансно-бароковій Україні (кондак).
У світській традиції гімн пов'язують з урочистими подіями загальнонаціонального значення, з офіційними церемоніями, демонстраціями тошо. Гімн Мартіна Лютера «Ein Teste Burg» став бойовою піснею німецьких протестантів; зі співом гімнів йшли битися і війська Кромвеля.
У XVIII столітп гімн існував як жанр літератури і був частиною окремих форм народної пісні та світської поезії (пастораль). На початку XIX ст. у період романтизму були спроби воскресити гімн як твір емоційно насиченої (патетичної) і метрично вільної ліричної форми. В Англії гімни Новаліса перекладав Джордж Макдональд. Одна з цих пісень набула статусу національного символу поряд із прапором та гербом.
Першим у Європі широковідомим національним гімном став британський «God save our Lord the King» («Боже, бережи короля»), хоча він не має офіційного статусу державного гімну. Потім з'явилися гімни інших європейських держав. Спочатку більшість текстів виконували на музику британського гімну (наприклад, російський '«Боже, Царя храни!», американський «My Country.. Tis of Thee», гімн Німецької імперії «Heil dir ііл Siegerkranz», швейцарський «Rufst du mein Vateriand» та інші — всьоіо близько ?0 гімнів). Після того, як монархи та парламенти почали затверджувати гімни, у більшості країн було створено власні мелодії. Але гімн Ліхтенштейну — пісня «ОЬсп am jungen Rhein» — і лосі виконується під музику англійського гімну.
Музичний словничок                                                                     
Гімн (грец. hymnos -   славити, хвалити) — урочистий музичний твір на слона символ ічно-програмиого змісту.
Різновиди гімнів: державні, релігійні, літературні, спортивні и т. ін.
Державний гімн с символом держави (поряд з іншими атрибутами: прапором, гербом тощо).
3.  Музичне сприймання. Слова /І. Чубинського, музика М. Вербиць-кого. Державний гімн України у виконанні Національного заслуженого академічного народного хору України їм. Г. Вірьовки та Державного симфонічного оркестру України.
4.  Аналіз музичного твору.
1.  Розкажіть про засоби музичної виразності головної пісні України.
2.  Які інструменти виконують твір? Хто співає текст гімну? ОхарактеризуЙте тембри співацьких голосів.
3.  З якими героями України або з якими подіями у вас асоціюється гімн?
4.  У чому полягає урочистість Державного гімну? Розкажіть.
5.  Історія створення гімну України.
Історія створення українського гімну розпочалася з осені 1862 року. Тоді український етнограф, фольклорист, поет Павло Плато-нович Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна», якому в майбутньому судилося стати текстом національного, а згодом — і Державного гімну українського народу. Вірш одразу здобув популярність.
Його було опубліковано у львівському журналі «Мета» 1863 року. Михайло Вербицький, захоплений змістом вірша, написав до нього музику. Уперше твір почали виконувати як Державний гімн у 1917 році, а 1939 року він був затверджений як гімн Карпатської України. Офіційно музичну редакцію Державного гімну Верховна Рада України ухвалила 15 січня 1992 року; слова гімну затверджено «Законом «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року: «Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербииького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського*.
6.  Виконання гімну України.
7.  Музичне сприймання. Слова О. Кониського, мушка М. Лисенка. «Молитва за Україну» у виконанні Національної заслуженої академічної капели України «Думка»; гімн студентської молоді «Gaudeamus» («Гаудеамус») у виконанні хорової капели Дрогобицького державного педагогічного університету 'імені І. Франка.
8.  Аналіз музичних творів.
1.  Чи сподобалися вам прослухані музичні твори? Розкажіть про свої враження.
2.  Опишіть засоби музичної виразності кожного твору.
3.  Хто виконував ці урочисті пісні? Розкажіть про характер виконання.
4.  Чим відрізняються гімн студентської молоді та твір М. Лисенка «Молитва за Україну»? Що між ними спільного?
5.  У чому полягає урочистість обох музичних творів?
9. Легенда про українську пісню.
Про неоціненний дар пісні, яким славиться Україна, народ склав чудову легенду...
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність і красу, угорці — лтбов до господарювання, німці — дисципліну и порядок, росіяни — владність, поляки — здатність до торгівлігмпалійці — хист до музики...
Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону й раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнена у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини. «Хто ти ? Чого плачеш ?» — запитав Господь. «Я — Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів та сиріт, у своїй хаті немає правди й волі». — «Чого ж ти не підійииіа раніше? Я вже всі таланти роздав... Та є в мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це — пісня».
Узяла дівчина-Україна дарунок і міцно притиснула його до серця. Вклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям та вірою понесла пісню в народ.
10.  Відомості про автора гімну.
Олександр Якович КОНИСЬКИЙ (1836-1900)
Український культурний діяч другої половини XIX ст., лерскла-дач, письменник, педагог — використав мотиви цієї легенди у вірші «Молитва за Україну». Пізніше поезію було покладено на музику, і вона стала прекрасною урочистою піснею, яка зворушує серця слухачів і дотепер.
11.  Фізкультхвилинка «Хвилинка релаксації».
12.  Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
13.   Виконання пісні. «Реве та стогне Дніпр широкий» (слова Т. Шевченка, музика Д. Крижанівського).
Заспіваймо пісню під фонограму. Розучуємо другий куплет пісні. Виконання пісні сольно, групою, хором.
14.  Виконання творчого завдання до виконання пісні.
Спробуйте заспівати пісню разом зі своїми друзями. Об'єднайтеся у декілька гуртів та придумайте назву для кожного з них. Виконайте по черзі по одному куплету пісні під фонограму.
15.   Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
•     Що таке гімн? Назвіть відомі вам різновиди гімнів.
•     Розкажіть, що вам запам'яталося з історії створення Державного гімну України. Де і коли виконують Державний гімн?
•     Який музичний твір написано за мотивами легенди про дівчину-Україну? Пригадайте, хто його автор.
16. Домашнє завдання.
Послухайте музику, яка зазвичай звучить у вас вдома. Чи були серед прослуханих музичних творів урочисті пісні? Якщо так, то кого або що вони прославляють?
Спробуйте написати гімн своєї родини.
17. Внхіл з класу під український марш.
18. Для допитливих — виконання музичного проекту.
Проект «Гімн моєї родини» Мета: влаштувати конкурс на найкращий гімн родини серед учнів класу.
Очікуваний результат: складання гімну родини. 
Урок 6. Гімн - урочиста пісня
План створення:
1.    Пригадайте визначення гімну. Перегляньте текст декількох гімнів та прослухайте мелодії різноманітних гімнів: гімну спортсменів, студентів, олімпіади, футболу тощо. Для всіх характерні особливі риси: урочиста мелодія, чіткий ритм, нескладна мелодія тощо.
2.    Спробуйте з рідними спочатку написати вірш (декілька рядків) про свою родину, текст буде розповідати про вас, традиції сім'ї, обереги і т. ін.
3.    Проплескайте ритм вірша, додайте до нього нескладну ме-І лодію в повільному темпі. Запишіть ваш гімн на диктофон у виконанні членів родини.
4.    Візьміть участь у конкурсі гімнів родини в своєму класі. Журі визначніь найкращих серед них.
5.    Па сайтах ви зможете знайти фонограму «мінус» урочистої музики, яка, можливо, стане фонограмою гімну вашої родини.

 

 


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2255 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть