загрузка...
Усний вибірковий переказ тексту наукового стилю з елементами роздуму - 26 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 26 » Усний вибірковий переказ тексту наукового стилю з елементами роздуму
10:25
Усний вибірковий переказ тексту наукового стилю з елементами роздуму

Запам'ятаймо!
Усний переказ відрізняється віл письмового довільною формою викладу матеріал}-. Йому властиві короткі речення, можливі повтори слів, уточнюванні вислови. В усному переказі виявляються особливості індивідуального висловлювання мовця.
Підготувати вибірковий переказ тексту — це детально переказати одну частину (мікротему) тексту.
Науковий стиль передбачає виклад інформації з використанням термінів. У наукових текстах містяться пояснення явищ, подій.
1. Прочитайте текст. Визначте тему. До якого стилю належить текст? Обґрунтуйте відповідь.
Карпати
На крайньому заході України височать мальовничі гори Карпати. За одним гірським хребтом підіймається другий, за другим — третій...
Смарагдові гірські пасма обрамляють західні кордони України. У Карпатах мало стрімких скель і глибоких урвищ. Пологі схили гір поросли темно-зеленнмн дубами, білокорими березами, сизими смереками. могутніми буками.
На сонячних галявинах тут випасаються олені й козулі. Ласують жолудями дикі кабани. На них полюють вовки, ведмеді... У гірських потоках ловлять рибу видри. Вигріваються на сонці верткі ящірки.
блискучі мідянки, строкаті полози, гадюки. У кронах дерев токують глухарі.
червоноброві тетереви, ліетушаться пістряві рябчики.
А високо в небі ширяють ширококрилі беркути, шуліки...
Є б Карпатах тварини і птахи, які живуть тільки тут або трапляються дуже рідко. Усіх їх занесено до Червоної книги України. Червоний колір — колір небезпеки, тривоги, застереження. Червона обкладинка книги — неначе сигнал тривоги. Вона закликає людство зберегти, захистити тварин, яких залишилося на Землі дуже мало і їм загрожує зникнення.
У густих чагарниках переховуються лісові коти, шо дуже схожі на своїх свійських смугасто-сірнх братів. Лісовий кіт трохи більший за свійського і має на вухах маленькі китиці.
На болотах можна побачити чорного лелеку з яскраво-червоними ногами і червоним дзьобом. А в прозорих водоймищах живуть строкаті тритони з яскраво-оранжевнм черевцем, яких часто називають водяними ящірками. І не дивно. На суші відрізнити їх від яшірок може хіба що фахівець. Та. на відміну від ящірок, тритони хоч і дихають легенями, більшу частину свого життя проводять у воді й розмножуються ікрою.
Вище карпатських лісів розкинулися соковиті альпійські луки, які звуться тут полонинами. Прозоре гірське повітря і свіжа густа трава не забруднені ані питом, ані димом. Безліч квітів, а поряд в улоговинах аж до середини літа синіють сніпі (За В. Уткіним).
2. Дайте відповіді на запитання.
1. Де височать мальовничі гори Карпати?
2. Які дерева ростуть на полопіх схилах гір?
3. Хто пасеться на сонячних галявинах? і. Де живуть видри?
5. Які птахи ширяють у небі?
6. Хто ховається в чагарниках?
7. Як інакше називаються альпійські луки?
3. Назвіть тематичні речення в тексті.
З'ясуйте за словником лексичне значення співліс, галявина, бір, чагарник, полонина. Складіть і запишіть з ними речення.
Доберіть антоніми до слів: пологий (схил), захищати, підійматися, густий (про траву).
Запишіть назви тварин, птахів, які живуть у Карпатах і занесені до Червоної книги України.
1. Запи шіть словосполучення.
Мальовничі гори, західні кордони України, пологі схили, сонячні галявини, гірські потоки, заносити до Червоної книги України, лісові коти, чорний лелека, водяна яшірка. альпійські луки.
2. Підготуйтеуснийвибірковийпереказтексту'«Карпати>»,використовуючи записані словосполучення. Доповніть переказ власними роздумами про способи збереження природи Карпат.

Усний докладніш переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи

 


Категория:
2014
| Просмотров: 2377 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть