загрузка...
Відмінки іменників - 24 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 24 » Відмінки іменників
11:21
Відмінки іменників

Пригодаймо!
Що таке форма слова? Це те саме слово, яке змінило своє закінчення, щоб поєднатися з іншими словами й утворити речення. Утворення нової форми іменника, тобто зміна ного закінчення, називається відмінюванням, або змінюванням за відмінками.
В українській мові сім відмінків: називний (Н. в.), родовий (Р. в.), давальний (Д. в.), знахідний (3. в.), орудний (О. в.), місцевий (М. в.), кличний (Кл. в.). Іменники відмінюються в однині п множині.
Відгадайте загадки.
1.    Малеча Києвом гуляла, усе навколо розглядата.
і Що те? Хто це?» — питала. Дніпро. Майдан, каштани, магазин. Вони користувались відмінком ....
2.    Зимі не треба дощику.
а літу — вітру шквального. 
Кому? Чому? Що треба, спитаєм ....
2. Про які відмінки не згадувалось у загадках? Заповніть у зошиті таблицю відомостями про відмінки.
Запам'ятаймо!
Називний відмінок однини — ue початкова форма іменника. Називний і кличний відмінки — прямі. Решта відмінків — непрямі. Непрямі відмінки можуть уживатися з прийменниками.
Утворіть і запишіть 7-8 словосполучень, у яких залежне слово стоїть у родовому відмінку з прийменником.
Зразок. Береза біля воріт.
Спишіть текст. Над кожним іменником надпишіть форму відмінка.
Іван Пулюїї. Це ім'я повертається до нас із забуття, як і багато інших постатей, яскравих і непересічних, які не з власної волі змушені були працювати поза межами України. Наш видатний співвітчизник займався фізикою, математикою, астрономією. Володів п'ятнадцятьма мовами. Був відомим педагогом, політиком, громадським діячем. Праці Івана Пулюя. талановитого фізика, відкривача ікс-проміння, вдумливого філософа, щирого українського патріота, є актуальними і сьогодні, коли наша держава утверджує свою незалежність (За В. Шендероеським).
Пригадаймо!
Жіночі прізвища на приголосний та -о не відмінюються: без Ірини Ба-гай, з Вікторією Петренко; більшість абревіатур: на А ТС, у ВМС (але є ТЮГу); іншомовні слова з кінцевим голосним: меню, кіно (але пальта, пальтом).
Відмінок цих іменників визначається за допомогою питання, на яке вони відповідають у реченні.
Заповніть кросворд і прочитайте -«заховане» слово.
1. Назва пори року, що настає після зими (Кл. в. одн.). 2. Приміщення, де зібрано книжки, журнали, газети (Н. в. мн.). 3. Будинок у передмісті, де сім'я відпочиває влітку (Зн.в.одн.). 4. Грошова одиниця, яка зроблена з металу (Д. в. одн.). 5. Пристрій.) за допомогою якого можна розглядати предмети, що не розрізняються неозброєним оком (И. в. одн.). 6. Установа, у якій зоерігаються великі суми грошей (Р. е. мн.). 7. Швидкісний вид транспорту, шо рухається під землею (не відмінюється). 8. Розділовий знак, шо ставиться між однорідними членами речення або частинами складного речення (Р. в. мн.).
Спишіть слова. Підкресліть у кожному рядку «зайве» слово. Поясніть свій вибір.
1. Морозиво, небо, молоко, кіно.
2. Мрією, країною, планети, морем.
3. На вікні, у кабінеті, пісні, при клубі.
Цікаво'.
Прочитайте текст. Провідміняйте в однині та множині виділені слова.
Зараз важко уявити медицину без використання невидим их променів. або. як ми звикли називати їх. рентгенівських. Ці промені можуть проходити крізь предмети, залишаючи їхні знімки. Це допомагає лікарям встановлювати діагноз. Історія рентгенівських променів почалася понад сто років тому. У 1901 році Вільгельм Конрад Рентген отримав Нобелівську премію за відкриття променів, які тепер названі його ім'ям. Проте сьогодні всім відомо, шо саме Іван Пулюй заклав підґрунтя цього відкриття. Український фізик ще в 1896 році просвітив новонароджену дитину таким способом, що можна було бачити хребет і грудну клітку.
Запам 'ятаймо!
Щоб не помилятися при визначенні відмінка іменника, потрібно ставити обидва питання: для істот і неістот.
Наприклад: Блискавка (хто? шо?) (Н. в.) освітила весь дім (кого? що?) (Зн. в.).
Спишіть текст, поставивши слова в дужках у потрібному відмінку.
Часто природа обдаровує (людина) багатьма (таланти). Іван Пулюй був прекрасним (учений), знав п'ятнадцять (мови), займався перекладацькою (діяльність). А в 1869 (рік) доля звела докупи двох геніальних (люди) — Івана Пулюя та Пантелеймона Куліша. Вони мріяти дати українському (народ) Біблію. Палкі патріоти твердо вірили, що народ, який має (Біблія) власною (мова), буде вічним і незнищенним. Цей переклад уперше вийшов друком у (Відень) 1903 року і перевидавався пізніше багато разів у (Берлін. Нью-Порк. Лондон). А у 2000 році був перевиданий і в (Україна).
Спишіть вірш Г. Чубач. Визначте відмінки слів, які мають лише форму множини.
Наш кіт
На подвір'ї дві ворони з миски їли макарони. 
На ворота кіт наш сів і на сонці спинкл' грів. 
Раптом двері заскрипіли — дві ворони полетіли. 
Ну а кіт наш втік до хати і почав вершки лизати.
Поставте подані іменники в кличному відмінку. Запишіть.
Сестра. Іван. Вікторія, бабця, батько. Галина Андріївна, подруга, онучок, друг, побратим, пан Президент.
2. Складіть і запишіть із словами 4 речення. Поясніть розділові знаки.

Число іменників

 


Категория:
2014
| Просмотров: 1463 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть