загрузка...
Витинання - давня техніка оздоблення побуту українців - 20 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 20 » Витинання - давня техніка оздоблення побуту українців
12:41
Витинання - давня техніка оздоблення побуту українців
У цьому розділі ти
• ознайомишся з мистецтвом витинання
• створюватимеш вироби технікою мозаїчного торцювання
Мистецтво витинання — одна з найдавніших українських технік оздоблення виробів. У давніх витинанках утілено здебільшого вічні символи природи. Українські витинанки — це орнаменти, ажурно вирізані з паперу.
Паперові прикраси для хатнього вжитку в різних місцях України називали по-різному: стригунці, зі¬рочки, квіти, хрестики, козаки тощо. Є кілька груп витинанок для оздоблення стін: фігурки, розетки, дерева, стрічки, витинанки-шпалери тощо.
Різні регіони нашої країни мають свої мотиви витинанок. Наприклад, найуживаніший мотив витинанок По дні пров’я і Слобожанщини — це квіти. Витинанки
мали вигляд букетиків-вазонів. У селах Подніпров’я вироби здебільшого розміщували на поличках або над невеличкими віконцями хат.
Витинанки Прикарпаття відрізнялися переважанням геометричних і рослинних орнаментів. У цій місцевості їх наліплювали поздовжніми стрічками попід стелею, по сволоку, навколо вікон. Тут паперові прикраси називали фіранковими, або фіранками.
Основним регіоном побутування витинанок було Поділля. Подільські витинанки були обмежені в ко¬льорах, але відзначалися наявністю сюжетних мотивів: у них поєднувалися зображення зірочок, кружалець, гілок із птахами. Для цього регіону властиві два типи розташування витинанок на стінах — шпалерний і килимовий.
згодом Україною поширилися нові види прикрас: витяті паперові рушники, рамочки, серветки тощо. Разом з розписами на печі, вишиваними рушниками, різьбленими дерев’яними побутовими речами та тканими виробами витинанки складали основу цілісного і неповторного інтер’єру української селянської хати.
Техніка витинання притаманна й культурі інших народів. Наприклад, у західній Європі витинанки набули розвитку в складних дзеркальних композиціях, які завжди вміщувалися на одному цілому аркуші паперу і були подібні до графічних зображень. Різновид витинанок-силуетів виник у Франції і швидко поширився всією Європою.
Силуети — це своєрідні портретні зображення і фігурні композиції, намальовані тушшю, вирізані з паперу або гравійовані на дереві.
Найчастіше силуети вирізали за контуром малень¬кими ножицями з тонкого чорного глянцевого паперу. Мистецтво силуетів було поширене і в Україні. Такі прикраси служили майстрам трафаретами для нанесення відбитків на дерев’яні вироби і тканини.Категория:
учебники 3 класс
| Просмотров: 642 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть