загрузка...
Визначення напрямків на місцевості за допомогою компаса і карти. Поняття про азимут - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Визначення напрямків на місцевості за допомогою компаса і карти. Поняття про азимут
11:12
Визначення напрямків на місцевості за допомогою компаса і карти. Поняття про азимут

- Як орієнтуватися за допомогою компаса і карти. 
- Про кут, що вказує шлях і напрямок руху.
- Як орієнтуватися за допомогою компаса і карти. Вам уже відомий прилад, що вказує напрямок північ - південь. Це - компас, назва якого, найімовірніше, виникла від англійського слова «compass», що означає «коло» (мал. 22). Його намагнічена стрілка завжди одним кінцем показує на північ, а іншим - на південь. Цей прилад широко застосовують у судноплавстві, авіації, геодезії, у гірничій і військовій справі.
Від плаваючої магнітної стрілки до електронного компаса. Нині є три принципово різні види компаса: магнітний, гірокомпас та електронний компас (мал. 22). Існує думка, що компас винайшли в Китаї для використання напрямку руху пустелями. Згадується це магнітне пристосування в XI ст. У Європі винахід компаса датують ХІІ-ХІІІ ст. Тоді він являв собою магнітну стрілку на корку, занурену в склянку з водою. У воді стрілка орієнтувалася за сторонами світу. На початку XIV ст. компас було значно вдосконалено: магнітна стрілка кріпилася на вертикальну шпильку. До стрілки також приєднували коло, зроблене з легкого матеріалу і розбите на 16 напрямків. Нині, крім магнітного компаса, використовують ще й електронні його види, дія яких ґрунтується на визначенні координат через супутникові системи навігації.
Орієнтуючись за компасом, потрібно тримати його горизонтально так, щоб стрілка показувала основний напрямок північ - південь. Щоб покази компаса були точні, варто тримати його подалі від металевих предметів, оберігати від ударів, уникати роботи з ним поблизу залізниць, ліній високовольтних передач, під час грози.
Важливою помічницею у визначенні свого місцеположення на місцевості є карта цієї місцевості. Для цього карту слід так розташувати, щоб напрямки до об'єктів, зображених на ній, збігалися з напрямками до тих самих об'єктів на місцевості.
Рухаючись дорогами, уздовж річок, ліній зв'язку тощо, для орієнтування карти достатньо сумістити напрямок дороги, річки та інших об'єктів на карті з напрямком цієї самої дороги, річки на місцевості. При цьому потрібно звертати увагу на те, щоб об'єкти праворуч і ліворуч від напрямку руху розташовувалися відповідно по той самий бік під час руху. Це слід робити для того, щоб, зорієнто-вуючи карту, не повернути її помилково в протилежний бік (мал. 23).
Орієнтуватися за картою можна, використовуючії компас. Для цього його встановлюють на лінії північ — південь так, щоб літера, яка позначає в компасі північ, збіглася з північним напрямком на карті.
► Про кут, що вказує шлях і напрямок руху. У туристичному поході часто доводиться рухатися бездоріжжям, у тумані, у темряві. У таких випадках напрямок руху встановлюють за азимутом. Азимут -це кут між напрямком на північ і напрямком на обраний об'єкт (мал. 24). Кут відраховують тільки за годинниковою стрілкою. Величина азимута може змінюватися від 0" до 360".
Рух за азимутом полягає у вмінні дотримуватися за допомогою компаса заданого напрямку, щоб точно вийти до потрібного пункту. Спочатку за картою обирають маршрут і помітні орієнтири, а потім визначають азимути для кожної ділянки переміщення - від одного повороту до іншого, а також відстані, які при цьому потрібно подолати.
Способів вимірювання відстаней на місцевості дуже багато. Наприклад, можна скористатися крокоміром, а за його відсутності -просто полічити кроки й визначити відстань «у парах кроків» (п. кр.). Довжину кроку обчислюють за формулою: к = з/4 + 37, де з - ваш зріст у сантиметрах, 37 - постійне число. Пройдений шлях можна також визначити за затраченим часом. Так, за годину людина в середньому проходить 5 6 км без вантажу і 4,5 5 км з вантажем.
Відстань визначають також за ступенем видимості навколишніх предметів. Так, окреме дерево можна побачити на відстані 2 км, обриси людини - на відстані 400 м, черепицю на даху чи листки дерев - на відстані 250-300 м, а риси обличчя людини та її руки - на відстані 100 м. Точність окомірного визначення відстаней залежить від прозорості повітря та від самої відстані - що вона більша, то меншою є точність виміру. Наприклад, коли на дворі туман чи імла, визначити відстань до якогось предмета майже неможливо. Усі дані, отримані за допомогою карти, бажано оформити у вигляді схеми маршруту (мал. 25) або таблиці.
Рухаючись за азимутом, слід ретельно дотримуватися обраного напрямку руху. Для цього варто контролювати свій рух не тільки за компасом, а й за додатковими ознаками, які використовують досвідчені мандрівники: слідами на снігу, напрямком вітру, рухом хмар, власною тінню, а вночі - за яскравими зорями чи видимими вогнями. Але при цьому варто пам'ятати, що положення зір. Сонця й Місяця відносно Землі із часом змінюється і користуватися цими орієнтирами можна не більше 10-15 хв.
Проаналізуйте та опишіть маршрут руху за азимутом, починаючи від школи (мал. 25).
1.  Що таке компас?
2.  Що таке азимут і в якому напрямку його відраховують?
3. Чим відрізняються орієнтування за компасом і за картою?
4. Для чого під час орієнтування за допомогою карти і компаса потрібно суміщати їхні напрямки північ - південь?
5. Які є способи вимірювання відстаней на місцевості?
6. Які є особпивості визначення напрямків за допомогою азимута?
7.  Назвіть об'єкти, зображені на малюнку 25. та визначте їхні азимути.
8.  Складіть маршрут однієї зі своїх прогулянок із членами родини, використавши азимути і один із способів визначення відстаней на місцевості.

Зображення Землі на глобусі, космічних знімках,аерофотознімках, планах і картах


Категория:
2014
| Просмотров: 1115 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть