загрузка...
Властивості твердих тіл - 21 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 21 » Властивості твердих тіл
16:28
Властивості твердих тіл

Наведи приклади твердих тіл. Пригадай, у якому стані вода зберігає свою форму.
Кожен може назвати різноманітні тверді тіла. їх твердість ми відчуваємо, тільки-но візьмемо до рук. Тверді тіла, наприклад, тарілка, чашка, пенал, брусок пластиліну, кубик льоду, різняться між собою кольором, розмірами, формою тощо. їх можна потримати в руках, і хоч би як ми розміщували їх, наприклад, на столі, вони залишаються такими самими. Проте існує і властивість, що їх об'єднує: кожне тверде тіло має власну форму.
Форму деяких тіл (каміння чи шматка заліза), що складаються з твердих речовин, можна змінити лише доклавши  чималих  зусиль.  Тверді  тіла  можуть  бути крихкими, їх легко розбити, наприклад віконне скло, порцелянову чашку, кубик льоду. Тверді тіла можуть бути пластичними, наприклад зі шматка пластиліну виліплюють вироби, тобто його форму змінюють. Тверді тіла бувають пружними. Наприклад, коли стиснути й відпустити гумову іграшку, вона відновлює попередню форму.
Кожне тіло займає певний простір - об'єм. Чи змінюється об'єм у твердих тіл? Проведемо такий дослід (мал. 150). Візьмемо шматочок свинцю, опустимо його у склянку з водою, зафіксуємо рівень води. Виймемо свинець зі склянки, ударимо по ньому молотком - його форма зміниться. Опустимо шматок знову у склянку з водою - рівень води не змінився. Отже, тверді тіла зберігають свій об'єм. Ти вже знаєш, що речовина, з якої утворено тіло, складається з атомів і молекул. У будь-якій речовині молекули й атоми постійно рухаються. У речовинах твердих тіл проміжки між атомами і молекулами дуже малі, тому їх рух обмежується коливаннями (мал. 151). Частинки коливаються і міцно утримуються на своєму місці. Ось чому тіла, утворені з твердих речовин, зберігають свою форму та об'єм.
Словничок: тверді тіла - крихкі, пластичні, пружні.
Перевір себе
1.  Назви властивості твердих тіл.
2.  Наведи власні приклади крихких, пластичних і пружних тіл.
3.  Чому тверді тіла зберігають форму та об'єм? (За потреби користуйся підручником).
Бібліотечка природодослідника
Алмаз    вважають    найтвердішою речовиною (мал.  152,  1). Люди широко використовують цю властивість речовини. Алмази кріплять на різальному інструменті для буріння нафтових свердловин. Також алмазні різці й свердла застосовують для обробення  деталей   авіаційних двигунів.
2       А щоб отримати нитку для електричних лампочок, через найтонші отвори в алмазах протягують вольфрамовий дріт. Алмазним порошком шліфують вироби з надтвердих сплавів. 
Великі прозорі або зафарбовані в ніжні кольори алмази огранюють і перетворюють на діаманти (мал. 152, 2).
Проведи дослідження.   Знайди  інформацію  про дуже тверду природну речовину. Зазнач, як її використовують. Де добувають? Повідом здобуту інформацію в класі.
Висновки
Тверді тіла зберігають власну форму та об'єм. Вони можуть бути крихкими, пластичними і пружними.
Навчальний проект
ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ ТВЕРДИХ ТІЛ НА ПРИКЛАДІ ГРАНІТУ, КРЕЙДИ (ЗА ВИБОРОМ УЧИТЕЛЯ)
Для дослідження тобі знадобляться: граніт, крейда.
1. Користуючися шкільною колекцією корисних копалин, досліди й порівняй властивості граніту і крейди. Для цього розглянь тіла і проведи досліди:
Дослід 1. Візьми шматок граніту й опусти його у склянку з водою. Зафіксуй ниткою або фломастером рівень води. Вийми граніт зі склянки. Удар по ньому молотком. Чи змінилася його форма? Опусти знову у склянку з водою шматки розбитого граніту. Чи зміниться при цьому рівень води у склянці? Зроби висновки І відповідний запис у таблицю.
Дослід 2. Опусти у склянку з водою шматок крейди. Розмішай І спостерігай. Що ти помітив? Зроби висновки. Запиши результати в таблицю.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 1456 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть