загрузка...
Внутрішні процеси Землі: рухи земної кори - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Внутрішні процеси Землі: рухи земної кори
11:58
Внутрішні процеси Землі: рухи земної кори

- Які є свідчення горизонтальних рухів земної кори. 
- Які наслідки вертикальних рухів земної кори.
- Які є свідчення горизонтальних рухів земної кори. Здається, побачити те, що відбувається в земних глибинах, неможливо. Проте насправді прояв внутрішніх процесів Землі можуть спостерігати тисячі людей, наприклад, під час виверження вулканів чи потужних землетрусів. Будь-які гори також є наслідком внутрішніх процесів Землі. Отже, земна кора рухається. Головна причина рухів земної кори - це переміщення речовини мантії, зумовлені внутрішньою енергією планети.
Горизонтальні рухи земної кори -це прояв внутрішніх процесів Землі. Вони дуже повільні і часто невідчутні. Однак про те, що вони відбуваються, свідчать обриси нинішніх материків і океанів. До того ж за умов вічного спокою земної кори гірські породи завжди залягали б лише горизонтально (мал. 54). Тим часом їхні шари часто нахилені під певним кутом, а нерідко на гірських крутосхилах або на високих схилах річкових долин шари гірських порід перекручені і зім'яті у складки (мал. 55).
Складки утворюються внаслідок зустрічних горизонтальних переміщень шарів гірських порід. І навпаки, коли окремі ділянки земної кори розтягуються, утворюються розломи - велетенські тріщини (мал. 56).
- Які наслідки вертикальних рухів земної кори. Вертикальні рухи земної кори - це також прояв внутрішніх процесів Землі. Вони надзвичайно повільні, і на рівнинах їх можна визначити лише за допомогою спеціальних приладів. Саме так, наприклад, було з'ясовано, що Придніпровська височина щороку підіймається на 9,5 мм. Крайній північний схід Східноєвропейської рівнини, навпаки, опускається майже на 12 мм за рік.
Вертикальні рухи земної кори спричинювали наступ або відступ морів. Так, учені встановили, що на місці сучасної Східної Європи колись було море. Кілька десятків мільйонів років тому внаслідок висхідних рухів земної кори його дно піднялося і зрештою перетворилося на суходіл. Ось звідки тут рештки давніх морських тварин, які тепер учені знаходять далеко від океанів.
Мої дослідження
За картою «Будова земної кори» з'ясуйте, де на Землі завдяки зустрічному руху літосферних плит можливі порушення горизонтального залягання гірських порід і утворення велетенських складок (гір).
Вертикальні рухи земної кори спостерігають і в зонах розломів. Обабіч таких розломів одні ділянки земної кори можуть опускатися, інші - підніматися. Опущені ділянки земної кори інколи заповнюються водою. Так утворилися, наприклад, долина річки Рейн у Західній Європі та озеро Байкал у Сибіру.
Знання про горизонтальні й вертикальні рухи земної кори допомагають зрозуміти й певною мірою спрогнозу-вати такі небезпечні внутрішні процеси в земній корі, як землетруси та вулканізм.
Балтійське море мілішає. Приблизно 12 тис. років тому останній з давніх льодовиків відступив з території Європи. Одним із могутніх центрів минулого зледеніння в цій частині світу був Скандинавський півострів. Разом з прилеглою до нього територією він зазнавав таких неймовірних навантажень льодовика, що тут навіть прогнулася земна кора. Нині цей регіон (Норвегія, Швеція, Фінляндія і північно-західна частина Росії), звільнившись від льодовикового преса, починає поволі вирівнюватися. Тобто земна кора піднімається, повертаючись у своє колишнє положення. А наслідком цього стає повільне зниження рівня Балтійського моря на 1 см на рік.
1. Які є види рухів земної кори?
2. Які наслідки рухів земної кори?
3. Яке значення мають рухи земної кори в утворенні рельєфу?
4. Якою є роль рухів земної кори в утворенні водойм?
5. Якими є причини зникнення давніх морів з території сучасної Європи?
6. Якими є причини порушення гори зон тапьного залягання шарів гірських порід?
7. Користуючись картами атласу (фізичною І картою літосферних плит), доведіть існування горизонтальних і вертикальних рухів земної кори.
8. Виявіть у навколишній місцевості свідчення рухів земної кори.

Внутрішні процеси Землі: землетруси


Категория:
2014
| Просмотров: 913 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть