загрузка...
Внутрішні процеси Землі: вулканізм і вулкани - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Внутрішні процеси Землі: вулканізм і вулкани
12:02
Внутрішні процеси Землі: вулканізм і вулкани

- Як і де проявляється вулканізм.
- Чи пов'язані з вулканізмом гарячі джерела й гейзери.
- Як і де проявляється вулканізм. 
Вулканізм - це сукупність явищ, пов'язаних з переміщенням речовини мантії в глибинах Землі та її виверженням з надр на поверхню суходолу або морське дно. Розплавлена речовина мантії - магма (з грецької - «густа мазь») піднімається під величезним тиском до земної поверхні каналом, що називається жерло. На земній поверхні магма зазвичай утворює конусоподібні гори - вулкани (від латинського слова вулканус - «вогонь, полум'я»). Жерло вулкана закінчується чашоподібною лійкою - кратером (мал. 59), який заповнений лавою. Так називають магму, вивержену на поверхню. На схилах великих вулканів можна виявити бічні кратери.
Виверження вулкана супроводжується сильними вибухами, з кратера разом із лавою виривається вогняна суміш газів, попелу, водяної нари, великих уламків гірських порід - вулканічних бомб (нал. 60).
На земній кулі налічують до 850 діючих вулканів. Щорічно на планеті стається понад ЗО вулканічних вивержень. Лише у XX ст. на Землі зареестроиано понад 1500 ішнержічп,. І їхня кількість збільшується, що свідчить про посилення активності земної кори.
Є вулкани, про виверження яких не збереглося ніяких відомостей. Про їхнє активне життя в минулому свідчить конусоподібна форма гори та кратер на вершині. Це згаслі вулкани.
Вулкани здебільшого виникають на межі літосферних плит, утворюючи величезні за протяжністю вулканічні пояси. Один з таких, що сформувався довкола Тихого океану, отримав назву «Вогняне кільце». Місця розташування вулканів часто майже збігаються з епіцентрами землетрусів.
Відшукайте вулканічні пояси на карті «Будова земної кори» і з'ясуйте, наскільки часто місця розташування вулканів збігаються з епіцентрами землетрусів.
- Чи пов'язані з вулканізмом гарячі джерела і гейзери. Гарячі джерела і гейзери - виходи на земну поверхню підземних вод, пов'язані з вулканізмом. Гарячими зазвичай називають джерела, температура води яких сягає 50-90 °С. Вони нагріваються від розжареної магми, яка підходить близько до поверхні. Вода з гарячих джерел містить у розчиненому вигляді різні солі й гази. Тому вона має лікувальні властивості.
Гарячі джерела - спокійне витікання води з тріщин земної кори. Гейзери - це джерела, які під тиском пари викидають фонтани гарячої води (мал. 61). Найбільше гарячих джерел і гейзерів в Ісландії -близько 700. Саме тут і народилося слово «гейзер», що в перекладі з ісландської означає «хлинути», «фонтанувати».
Багато гарячих джерел, серед яких і гейзери, є в Росії (на Камчатці), у США (Єллоустонський національний парк). Зазвичай гейзери фонтанують через певні проміжки часу, інколи викидаючи воду дуже високо. Так, гейзер Велетень на Камчатці через кожні п'ять-шість годин утворює водяний струмінь діаметром 3 м і заввишки 40-50 м. Північноамериканський гейзер «Старий служака» через кожні 67 хвилин викидає стовп пари й води заввишки 30-55 м.
«Газовані джерела». Так називають єдиний у світі гейзер, який створила людина. У 1937 р. у США було збудовано свердловину, що мала постачати гарячу воду для плавального басейну. На глибині 100 м свердло дісталося гарячої води. Отже, свердловина стала каналом новоутвореного гейзера, який викинув струмінь на висоту 50 м. Свердловину загатили та змонтували клапани, що регулюють частоту викидів: один раз на годину.
Практична робота № З
Позначення на контурній карті вулканів: Ключев-ська Сопка, Етна, Кракатау.
1. Яка будова вулкана?
2.  Як впливає вулканізм на природу?
3. У чому проявляється роль вулканізму в утворенні рельєфу нашої планети?
4. Чим відрізняються між собою гейзер і гаряче джерело?
5. Яким є зв'язок між вулканізмом та народженням гарячих джерел?
6. Як впливають внутрішні процеси на життєдіяльність населення Землі?
7. За додатковими джерелами підберіть інформацію про користь вулканізму для людей.
8. Складіть прогноз щодо можливості прояву вулканізму у вашій місцевості.

Зовнішні процеси Землі: робота вітру, вод і льодовиків


Категория:
2014
| Просмотров: 976 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть