загрузка...
Внутрішні процеси Землі: землетрус - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Внутрішні процеси Землі: землетрус
12:00
Внутрішні процеси Землі: землетрус

- Чому виникають землетруси. І Де найчастіше трусить Землю.
- Чому виникають землетруси. Землетруси - це підземні поштовхи і коливання земної поверхні, які відбуваються внаслідок раптових зміщень і розривів у земній корі або верхній частині мантії. Місце розривів і зміщень у земній корі називають вогнищем землетрусу, яке може виникнути на різній глибині. Однак здебільшого вогнища землетрусів перебувають на глибині від 10 до 70 км. Ділянку земної поверхні, розташовану над вогнищем, називають епіцентром землетрусу (мал. 57). У цьому місці інтенсивність поштовхів найбільша. Що далі від епіцентру, то вона менша. Інтенсивність землетрусів вимірюють у балах за дванадцятибальною шкалою (див. Додаток). Що сильніші руйнування спричинив землетрус, то більше балів він отримує.
У далекому минулому люди не розуміли причини землетрусів. Наприклад, грецькі селяни вважали, що землетрус - це руйнування будівель підземних велетнів, які, маючи неймовірну силу, глибоко під землею споруджували собі помешкання, кладучи скелю на скелю. Іранці й таджики пояснювали землетруси в горах витівками злих духів, які живуть у надрах землі. Нині добре відомо, що землетруси є одним зі свідчень рухів земної кори й зумовлені передусім процесами, які відбуваються в надрах планети.
- Де найчастіше трусить Землю. Землетруси відчуваються по всьому світу. Проте більшість із них відбувається в розломах між літосферними плитами, де розташовані рухливі ділянки земної кори. Місця розходження або зіткнення літосферних плит, де землетруси стаються найчастіше, назвали сейсмічними поясами. Грецькою мовою «сейсмос» означає «коливання».
Сейсмічні пояси простягаються на тисячі кілометрів на материках і в океанах. Але найнебезпечніші осередки вогнищ землетрусів знаходяться в Середземноморському (у Євразії) і Тихоокеанському (навколо Тихого океану) сейсмічних поясах. Землетруси на узбережжі Тихого океану небезпечні ще й тим, що майже завжди супроводжуються велетенськими хвилями — цунамі.
Більшість землетрусів тривають усього кілька секунд, інколи кілька хвилин. Проте нищівна сила цієї природної стихії приголомшує. Під час землетрусу земна поверхня здіймається хвилями, різко вигинається в різні боки й розламується, утворюючи провалля. Дуже небезпечними є спричинені землетрусами стихійні лиха: руйнівні морські хвилі, величезні зсуви ґрунту, обвали, велетенські тріщини в земній поверхні, пожежі, каменепади. Ці наслідки землетрусу призводять до великих руйнувань і численних людських жертв (мал. 58).
Мої дослідження
Користуючись картою «Будова земної кори», поясніть причини частих землетрусів у таких столицях: Лісабон (Португалія), Скоп*є (Македонія), Бухарест (Румунія), Ашгабат (Туркменістан), Ташкент (Узбекистан), Єреван (Вірменія), Дамаск (Сирія), Токіо (Японія), Маніла (Філіппіни), Мехіко (Мексика), Гватемала (Гватемала), Манагуа (Нікарагуа), Кіто (Еквадор), Каракас (Венесуела).
Учені-сєйсмологи поки що не можуть завчасно й точно вказати місце і час настання землетрусу. Проте вони знають місця, де їх слід очікувати, і мають дані про можливу інтенсивність поштовхів. Нині на всіх материках і океанах діють десятки сейсмічних станцій. Вони обладнані чутливими приладами - сейсмографами, які реагують навіть на дуже слабкий землетрус. Отримана Інформація про рухи в надрах Землі через кожні ЗО секунд надходить до кількох центрів, розташованих у різних куточках світу. Це дає змогу сейсмологам завжди «тримати руку на пульсі Землі».
Нотатки до теми
Попередження землетрусів. Прогнозувати землетруси надзвичайно важко. Але новітні дослідження в системах розломів доводять, що землетруси не відбуваються випадково. Якщо напруга під час землетрусу не вивільнюється, це може спричинити поштовх у іншому місці. Це відкриття стало в пригоді 1998 p.. коли вдалося попередити сильний поштовх у Туреччині, що стався через три місяці після руйнівного землетрусу біля міста ІзмІт, який забрав 25 тис. життів,
1. Які причини землетрусів?
2. Що таке сейсмічні пояси?
3. Де найчастіше трапляються землетруси?
4. Який є зв'язок між землетрусами і цунамі?
5. Чим відрізняється вогнище землетрусу від епіцентру землетрусу?
6. Чим небезпечні землетруси?
7. Позначте на контурній карті сейсмічні пояси: Тихоокеанський, Середземноморський, Атлантичний.
8. Зберіть інформацію про землетруси, які відбувалися впродовж останнього року. Де їх було найбільше?

Внутрішні процеси Землі: вулканізм і вулкани


Категория:
2014
| Просмотров: 700 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть