загрузка...
Вода в атмосфері - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Вода в атмосфері
12:44
Вода в атмосфері

- Як вода потрапляє в атмосферу.
- Що таке вологість повітря.
- Про способи регулювання вологості повітря в домашніх умовах.
- Як вода потрапляє в атмосферу. У повітрі завжди міститься певна кількість води, але ми її незавжди бачимо. Адже вона перебуває у повітрі у кшviяді водяної пари. Однак це не той білий клубок, наприклад над чайником, який зазвичай ми називаємо парою. Водяна пара - це безбарвний і невидимий газ. За певних умов у атмосфері він може перетворитися на краплинки води чи кристалики льоду, розмалювавши небо різними хмарами, витонченими легкими, темними важкими чи схожими на купу снігу.
Водяна пара потрапляє у нижні шари атмосфери в результаті випаровування води з поверхні водойм, вологих грунтів і рослин. Випаровування - це перехід води з рідкого стану в газоподібний. Під час нагрівання води збільшується швидкість руху її дуже дрібних часток - молекул. Вони втрачають зв'язок з водою, відриваються від її поверхні й потрапляють в атмосферу. Випаровування можна спостерігати, наприклад, коли висихають калюжі після дощу або білизна після прання.
Випаровування над певною ділянкою земної поверхні триватиме доти, доки повітря не досягне стану повного насичення водяною парою. Цей процес залежить від температури: що вона вища, то більше водяної пари може вмістити в собі кожний кубічний метр повітря (мал. 101). У тропосфері міститься близько 99 % водяної пари всієї атмосфери.
- Що таке вологість повітря. Під час випаровування формується вологість повітря - своєрідна міра, яка вказує на вміст водяної пари в повітрі. Вологість не залишається сталою протягом доби, місяця, року і часто змінюється над різними територіями як суходолу, так і океану.
Кількість водяної пари, що фактично міститься в повітрі в певний момент часу за певної температури, називають абсолютною вологістю, її визначають у грамах на 1 м3. У цілому добовий і річний розподіл абсолютної вологості подібний до добового і річного розподілу температури. Удень абсолютна вологість більша, ніж уночі, влітку більша, ніж узимку. У тропосфері абсолютна вологість з висотою зменшується.
В інформації про погоду ми постійно чуємо не про абсолютну, а про відносну вологість. Це відношення абсолютної вологості до максимально можливої за даної температури. Зазвичай її виражають у відсотках.
Використавши дані діаграми (мал. 101), дослідіть особливості максимального вмісту водяної пари в повітрі за різних показників температури.
Відносну вологість повітря вимірюють за допомогою спеціальних приладів, зокрема гігрометрів (мал. 102). Дія окремих гігрометрів базується на властивості волосся змінювати свою довжину при зміні вологості повітря. У гігрометрі волосся натягнуте на металеву рамку. Зміна довжини волосся передається на стрілку, що переміщується уздовж шкали з позначками вологості від ЗО до 100 %.
Відносна вологість залежить від багатьох чинників, серед яких основними є температура повітря, показники випаровування, фактичний вміст водяної пари в повітрі. Проте, на відміну від абсолютної вологості, добовий і річний розподіл відносної вологості майже скрізь протилежний до ходу температури.
Висока відносна вологість (понад 80 %) протягом року спостерігається в екваторіальних широтах. Високою нона є й у полярних широтах. Проте причини її високих значень різні: над екватором - високе випаровування, а в полярних районах - низькі температури. Низькі значення відносної вологості, іноді до 15-20 %, спостерігаються в тропічних широтах, зокрема в пустелях. У помірних широтах відносна вологість значно коливається за сезонами року.
Вологість повітря може впливати на самопочуття окремих людей, з нею пов'язані утворення хмар і опадів, видимість на дорогах, вирощування сільськогосподарських культур тощо.
Як відносна вологість впливає на комфортність життя людини. Найбільш комфортно людина почувається за вологості від 60 до 75 % влітку і від 55 до 70 % взимку. За дуже низької чи, навпаки, дуже високої відносної вологості спостерігається швидка втомлюваність людини, погіршення пам'яті, уваги. Помічено, що при тривалих морозах, коли відносна вологість близька до сезонної норми, рідко виникають захворювання на грип чи ГРВІ. Проте, копи морози спадають, пюди починають хворіти у першу ж три-вапу відпигу, бо значно підвищується у цей час відносна вологість повітря.
- Про способи регулювання вологості повітря в домашніх умовах. Оскільки відносна вологість повітря є важливим показником комфортності життя людини, її в приміщенні можна змінювати і регулювати. Найпростішим способом при цьому є провітрювання, вологе прибирання кімнати чи її обприскування. Проте потрібно пам'ятати, що провітрювання в морозні дні значно знизить відносну вологість у вашому приміщенні.
Можна також розвішувати вологу білизну чи рушники. Якщо вологість в кімнаті низька, то білизна висихає дуже швидко. Гарними зволожувачами кімнатного повітря є також кімнатні рослини, штучні фонтанчики, акваріуми чи ємності з водою, прикріплені до батарей опалення взимку. Нині в побуті часто використовують і спеціальні прилади -парові та ультразвукові зволожувачі повітря (мал. 103).
Для зниження вологості повітря у вашій оселі можна скористатися кондиціонером, обігрівачами. Надмірну вологість можна усунути також за допомогою вентиляції приміщення, влаштувавши, наприклад, протяг.
Практична робота № 5 (продовження) 
Розв'язування задач на зміну вологості повітря
1. Що таке вологість повітря?
2. У чому вимірюють абсолютну і відносну вологість повітря?
3. Від чого насамперед залежить вологість повітря?
4. Чим відрізняється абсолютна вологість повітря від вологості відносної?
5. Що означають повідомлення: «Відносна вологість повітря в місті Київ становить 60 %, або 35 %, або 90 %»?
6. Яке значення відносної вологості повітря для життєдіяльності людини?
7. Поміркуйте, як зміниться відносна вологість повітря у вашій кімнаті під час провітрювання, якщо температура за вікном становить -20 °С, а у вашій кімнаті +20 °С. Відносна вологість вдома 50 %, а на вулиці 90 %. Скористайтесь даними діаграми на малюнку 101.
8. Обчисліть значення відносної вологості повітря за умови, що абсолютна вологість при температурі +10 °С становить 9 мм/м3.

Хмари і туман


Категория:
2014
| Просмотров: 911 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть