загрузка...
Води суходолу. Річки. Річкова система і басейн - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Води суходолу. Річки. Річкова система і басейн
13:47
Води суходолу. Річки. Річкова система і басейн

-  Які є води суходолу.
- Як виникає річкова система і який у річки є басейн.
-  Як впливає на характер річки рельєф.
- Які є води суходолу. До вод суходолу відносять річки, озера, болота, штучні водойми, підземні води, льодовики, багаторічну мерзлоту. Води суходолу залежать від клімату, особливостей рельєфу та складу гірських порід. Наприклад, коли кількість атмосферних опадів перевищує випаровування, вода стікає з поверхні річками або нагромаджується у твердому стані у вигляді льодовиків чи багаторічної мерзлоти.
Зниження рельєфу сприяє утворенню озерних улоговин, а іноді заболочуванню. Залежно від рельєфу утворюються рівнинні та гірські річки. Якщо гірські породи водопроникні, то певна кількість опадів просочується і утворює підземні води.
- Як виникає річкова система і який у річки є басейн. Річка - природний водний потік, що тече у виробленій ним заглибині. Кожна річка має початок - витік і кінець - гирло. Витоки бувають різні. Так, найбільша річка Європи Волга розпочинається з підземного джерела. Іоловна річка України Дніпро (мал. 145) бере початок у болоті. А одна з найбільших річок Євразії Об має два витоки, один з яких зароджується у льодовиках, а другий - в озері. Будь-яка річка рано чи пізно завершує свій шлях. Гирлом річки може бути інша річка, озеро, море або навіть океан. Інколи річка «губиться» і не встигає донести свої води до іншого водного об'єкта. Такі річки відомі здебільшого в пустелях. На картах їх позначають пунктирною лінією.
На фізичній карті світу знайдіть річки, що впадають у іншу річку, озеро, море, океан, а також такі, що не доносять свої води до іншого водного об'єкта.
Довжина річки вимірюється від витоку до гирла. Чимало річок сягають завдовжки багатьох сотень і навіть тисяч кілометрів. Зазвичай що далі річка прокладає собі шлях від витоку до гирла, то вона стає ширшою і повноводнішою. Адже річку поповнюють притоки.
Якщо притока впадає з правого берега, це прана притока, а якщо з лівого - ліва. Щоб їх визначити, слід стати обличчям до гирла річки, тобто за течією. Ліворуч буде лівий, а праворуч - правий берег.
Зазвичай головна ріка приймає численні притоки, які у свою чергу приймають менші притоки. Так утворюється річкова система - головна річка з усіма притоками (мал. 146).
Кожна річка, навіть найменша, має свій басейн. Річковий басейн -площа, з якої вода стікає в одну річку. Найбільший басейн в Амазонки. Його площа перевищує 7 млн км2, що становить ледь не площу Австралії. А, наприклад, загальна площа басейну Дніпра - це понад 80 % території України (мал. 147). Річки світу належать до басейнів Тихого, Атлантичного, Індійського, Північного Льодовитого океанів і басейнів внутрішнього стоку. Межа,   яка   відокремлює   сусідні річкові басейни, зветься вододіл. По один бік вододілу вода стікає в одну річку (море, океан тощо), по інший в іншу. На рівнинах вододіл часто провести важко. Найлегше його визначити в горах, де він проходить по гребенях хребтів.
Головні та найбільші. Нерідко головна річка країни або навіть континенту виявляється не найдовшою. Так. головна і єдина в Австралії річка, що не пересихає. - це Муррей, завдовжки 2570 км. Проте довшою в Австралії є головна притока Муррею - Дарлінг (2740 км). Щоправда, більшу частину року вона маловодна і у посушливий період у її руслі не скрізь є вода.
Головна річка Північної Америки - Міссісіпі - вважається однією з найдовших у світі. Однак її довжину - 6420 км - вираховують від витоку правої притоки - Міссурі. Власна довжина Міссісіпі «лише» 3950 км. А за довжиною лідером є Міссурі - 4740 км. Так само і з головною річкою Західного Сибіру, якою вважається Об. її довжина (5410 км) рахується від витоку лівої притоки -Іртишу. Довжина самої Обі становить 3650 км, а довжина Іртишу - 4248 км.
- Як впливає на характер річки рельєф. Пониження, у якому тече річка, - це є річкова долина (мал. 148). Заглиблення в цій долині, де річкові води течуть постійно, називають річищем, або руслом. Ширина русла і загалом долини може бути різною. У верхів'ях багатьох річок їх подекуди легко переступить людина. А у нижній течії, наприклад, сибірської річки Лена ширина річища сягає ЗО   км.   Ширина  долини   Дніпра   на території .України подекуди становить і» км.
Трапляється, що річка виходить з русла і затоплює частину долини - заплаву. Ширина заплави Дніпра сягає 12 км. Якщо суходіл підніметься щодо рівня моря, то річка почне заглиблюватися в заплаву. Із часом річка виробить нову, глибшу заплаву, а стара заплава перетвориться на терасу. Це може статися багато разів. Тому деякі річки мають кілька терас, які одна за одною розташовані вище заплави.
Долини рівнинних і гірських річок відрізняються (мал. 149). «Рівниною вода тече спокійно» або «Глибока вода тихо пливе» - так визначають у приказках характер течій рівнинних річок. Адже рівнинні річки течуть широкими й глибокими долинами. Гірські річки утворюють вузькі долини, усе дно яких займає річище. Зазвичай воно неглибоке, тому течія тут швидка і чути її здалеку: «Мілкі води голосно шумлять». Саме на таких річках часто трапляються численні пороги - виходи у річищі міцних гірських порід (мал. 150), а також водоспади - падіння води з уступу. Найвищий в Україні водоспад - Учансу (98,5 м), що в Кримських горах.
1. Що належить до вод суходолу?
2. Що таке річковий басейн?
3. Яким чином заплава із часом перетворюється на терасу?
4. Як утворюються пороги на річках?
5. Чим різняться рівнинні та гірські річки?
6. Чим річковий басейн відрізняється від басейну океану?
7. Визначте за картою витік і гирло найбільших річок планети.
8. Визначте за картою атласу праві і ліві притоки Дніпра.

Живлення і режим річок. Робота річок


Категория:
2014
| Просмотров: 685 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть