загрузка...
З'єднання деталей заклепками - 20 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 20 » З'єднання деталей заклепками
11:41
З'єднання деталей заклепками

1. Для чого з'єднують деталі?
2. Які способи з'єднання деталей тобі відомі?
3. Яких правил безпеки потрібно дотримуватися під час з'єднання деталей з тонколистового металу?
Великого поширення при будуванні літаків, морських суден, телевізійних веж, мостів, інших виробів набуло їх конструювання за допомогою заклепок (мал. 114).
З'єднання деталей машини чи споруди, здійснене за допомогою групи заклепок, називається заклепковим. Такі з'єднання довговічні, міцні й надійні. Найвідомішими спорудами, створеними з використанням заклепкового з'єднання, є Ейфелева вежа в Парижі, Шуховська вежа в Москві, Дарницький міст у Києві, міст Харборд-Брідж у затоці Сіднея (мал. 115).
Заклёпка - деталь, яка має вигляд суцільного або пустотілого стрижня круглого поперечного перерізу (мал. 116).
Заклепка має головку, яка слугує упором на одній Із з'єднуваних деталей і називається закладною (мал. 117).
Друга головка, що утворюється в процесі клепання на протилежному кінці стрижня, називається замикаючою (мал. 118).
Стандартами передбачено такі типи заклепок загального призначення із суцільним стрижнем: .ї напівкруглою головкою, з потайною
головкою, з напівпотаііною головкою, з плоскою головкою (мал. 119).
Заклепки виготовляють зі сталі, алюмінію, латуні, міді та інших матеріалів, які мають достатню пластичність для забезпечення формування замикаючих головок.
Крім зазначених заклепок загального призначення із суцільним стрижнем, у машинобудуванні, приладобудуванні, машинах і виробах легкої промисловості застосовують трубчасті заклепки, або пістони. Виготовляють їх із тонкостінних трубок зі сталі, міді, латуні та інших металів (мал. 120, а). Щоб уникнути хімічної корозії, у з'єднаннях застосовують заклепки з матеріалу з'єднуваних деталей.
Застосовують такі заклепки для слаб-конавантажених або нещільних з'єднань деталей (мал. 120, б).
Процес утворення замикаючої головки називається клепкою. При застосуванні сталевих заклепок діаметром до 10 мм і заклепок з кольорових металів клепання виконують холодним способом, а при застосуванні заклепок більшого діаметра - гарячим. Для цього кінець заклепки нагрівають до 1000...1100 °С.
Найбільш поширеним видом з'єднання деталей машин і механізмів є з'єднання заклепками з напівкруглою, потайною, напівпотайною та плоскою закладною головкою і діаметром стрижня від 1 до 36 мм.
Клепання виконують ручним та механізованим способом. В обох випадках розміри заклепок залежать від товщини з'єднуваних деталей. Діаметр заклепки повинен дорівнювати подвійній товщині тоншої деталі. Довжина стрижня заклепки дорівнює сумі товщини з'єднуваних деталей і довжини виступаючої частини (вона становить 1,25...1,5 діаметра заклепки), з якої утворюють замикаючу головку (мал. 121).
З'єднання деталей заклепками із суцільним стрижнем ручним способом складається з кількох технологічних операцій. Спочатку розмічають і накернюють отвори в з'єднуваних деталях (мал. 122).
Потім свердлять отвори на свердлильному верстаті. Діаметр отвору має бути на 0,1...0,3 мм більшим за діаметр стрижня заклепки. Бажано свердлити одразу дві заготовки, затискуючи їх у ручних лещатах або за допомогою струбцини (мал. 123, а).
Після свердління заклепку вставляють в отвір заставною головкою донизу (мал. 123, б).
Далі за допомогою спеціальних інструментів — натягана та підтримки - осаджують і ущільнюють місце з'єднання деталей (мал. 124, а). Форма отвору в підтримці повинна точно відповідати формі закладної головки, а діаметр отвору натяжки має бути на 1...1.5 мм більшим за діаметр заклепки. Потім з виступаючого кінця заклепки коловими ударами молотка формується замикаюча головка (мал. 124, б). При цьому, розклепуючи замикаючу головку, надають їй овальної форми (мал. 124, в). Щоб надати розклепаній   замикаючій   головці   правильної сферичної форми, а також зробити її поверхню гладенькою, застосовують обтискач (мал. 124, г).
У промисловому виробництві заклепкові з'єднання виконують механізованим способом (мал. 125).
Для виконання таких технологічних операцій застосовують спеціальні клепальні інструменти (мал. 126).
З'єднання деталей, які не підлягають великим навантаженням, виконують витяжними заклепками. Залежно від виду конструкційних матеріалів, які підлягають з'єднанню, використовують різні типи витяжних заклепок (мал. 127). їх монтаж здійснюють спеціальним інструментом, який називається заклепочником (мал. 126, в; 128).
У процесі монтажу заклепку вставляють у заздалегідь виготовлений отвір (мал. 129).
З протилежного боку замикаючої головки стрижень заклепки захоплюється затискним пристроєм заклепочника. Від натиску на рукоятку інструмента стрижень витягується, стискуючи при цьому пустотілий корпус заклепки. У результаті на протилежній стороні заготовки утворюється щільний упор. Частина стрижня, яка виступає над поверхнею з'єднуваних деталей, видаляється інструментом автоматично (мал. 130).


Категория:
2014
| Просмотров: 396 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть