загрузка...
Загальна кількість води на Землі та її розподіл в гідросфері - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Загальна кількість води на Землі та її розподіл в гідросфері
13:37
Загальна кількість води на Землі та її розподіл в гідросфері

«Немає земної речовини, яка б її не містила. Уся земна речовина нею просякнена та охоплена» - так писав видатний учений В.І. Вернадський про звичайну воду. І справді, вода, перебуваючи в різних станах - рідкому, твердому, газоподібному, є скрізь. Вона охоплює більшу частину земної поверхні. Вода зосереджена переважно в океанах І морях, однак чимало її в річках, озерах, ставках, болотах, льодовиках, а також у верхніх шарах земної кори у вигляді підземних вод. Вода утворює своєрідну водну оболонку Землі - гідросферу, яка тісно взаємозв'язана з Іншими оболонками нашої планети.
Поринувши у світ гідросфери, ви дізнаєтеся, що вода є основою багатьох природних процесів: вона розчиняє і виносить на земну поверхню різноманітні речовини, змиває ґрунт, руйнує гірські породи, переносить І відкладає уламковий матеріал, утворює різні форми рельєфу. Вода є складовою частиною організму людини, рослин і тварин. Випаровуючись із Світового океану, вода забезпечує атмосферу теплом і вологою.
- Наскільки поширена вода на Землі. І Як розподіляється вода в гідросфері.
І Наскільки поширена вода на Землі. Вода є однією з найпоширеніших речовин у природі. Адже вона має незвичайні властивості, завдяки яким у природі може перебувати у трьох станах. Найчастіше ми бачимо воду в рідкому стані. Проте при нагоді вода, мов казковий герой, може стати невидимкою, тобто може випаруватися і перейти в газоподібний стан. А коли температура опускається нижче нуля градусів, вода перетворюється на лід або сніг, тобто набуває твердого стану.
Не випадково вода словами народного прислів'я говорить про себе: «Я і хмара, і туман, і ріка, і океан». Сукупність усіх вод земної кулі - океани І моря, річки і озера, болота і водосховища, сніги І льодовики, підземні води і багаторічна мерзлота, а також вода, що перебуває в атмосфері у вигляді пари та хмар. утворюють разом водну оболонку Землі — гідросферу.
Завдяки здатності змінювати свій стан вода може мандрувати світом на великі відстані. Свідком цих мандрів був кожен з вас. Наприклад, перебуваючи на березі моря, річки чи озера, будьте певні: ви очевидець випаровування води. Піднімаючись угору, невидима водяна пара охолоджується (пригадайте чому) і знову перетворюється на рідину. Згодом ця рідина випаде на землю дощем, градом, а взимку снігом. Будь-які атмосферні опади стікають по земній поверхні, приміром, у річки, озера, а частина їх просочується в землю. Плине час, і, долаючи чимало перешкод, вода-мандрівниця зрештою потрапляє в море або океан (мал. 129). Не встигаючи тут перепочити, вода нерідко знову рушає в тривалу подорож - випаровується, охолоджується, стікає... Безперервно триває цей процес переміщення води на земній кулі - великий, або світовий, колообіг води в природі: океан - атмосфера - суходіл - океан.
Трапляється, що вода, яка випаровується з поверхні океану, повертається у вигляді атмосферних опадів одразу в той самий океан. Це малий колообіг води в природі: океан - атмосфера - океан. На Землі водночас відбуваються і великий, і малий колообіги води.
- Як розподіляється вода в гідросфері. Загальна кількість води в гідросфері 1,5 млрд км3. Основна маса води гідросфери зосереджена в морях і океанах — 96,5 % (71 % поверхні Землі). Друге місце за об'ємом води посідають льоди і сніги полярних областей (переважно льодовикові щити Антарктиди і Гренландії), де зберігається ще 2 %. На третьому місці — підземні води, на які припадає близько 2 % гідросфери. Найменшу частку гідросфери (0,02 %) містять поверхневі води суходолу - річки, озера, болота (мал. 130).
Володарі води. Серед океанів найбільше води містить Тихий океан -53 %. Майже вдвічі менші запаси води має Атлантичний океан - 25 %. Ще 21 % водних запасів утримує Індійський океан. Північний Льодовитий океан володіє лише приблизно 1 % запасів океанічних вод.
З усього об'єму води на Землі лише 3 % - це прісна вода, у якій значно менша концентрація розчинених мінералів, ніж у солоній морській воді. Майже 4/5 усіх запасів прісної води зосереджено в полярних областях у вигляді льодовиків. Ще 1/5 залягає у вигляді підземних вод. Лише 0,3 % прісної води перебуває в рідкому стані на поверхні Землі у вигляді річок, озер та боліт. Причому в озерах води набагато більше, ніж у річках.
Мої дослідження
Разом із членами своєї родини визначте, які у вашій місцевості є основні джерела прісної води.
1. Які є основні складові гідросфери?
2. Яка загальна кількість води на Землі?
3. Завдяки яким властивостям води виникає її колообіг?
4. Де містяться найбільші запаси води?
5. Як розподіляється вода в природі?
6. Якою є роль великого колообігу води в природі?
7. Визначте за діаграмою (мал. 130) особливості розподілу води в гідросфері.
8. Намалюйте схему малого колообігу води у вашій місцевості, позначивши місцеві об'єкти (річку або озеро, форми рельєфу, гірські породи тощо).

Світовий океан та його частини. Острови в океані


Категория:
2014
| Просмотров: 1403 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть