загрузка...
Заселення людиною Землі - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Заселення людиною Землі
11:27
Заселення людиною Землі

Як ти гадаєш, де більше проживає населення - на рівнинній частині суходолу чи в гірській? Чому?
Розселення людей на Землі. Первісні люди спершу жили там, де умови існування були найсприятливішими. У пошуках їжі вони змушені були освоювати нові місця і дедалі ширше розселятися по Землі.
До того часу коли люди навчилися шліфувати кам'яні знаряддя, уже були заселені всі материки, крім Антарктиди. Звичайно, залюднені вони були не так густо, як тепер. Невеликі групи людей кочували серед лісів і степів у пошуках кращих умов життя, їжі й води.
Чисельність населення Землі, її зміна. Тривалий час чисельність населення збільшувалася дуже повільно. Це пояснюється тим, що люди залежали від природи, їм важко було боротися з хворобами й голодом. На людей чатувала й загроза з боку хижих тварин, отруйних змій. Небезпечними були різні стихійні лиха.
В останні тисячоліття чисельність населення почала стрімко зростати. Розвиток медицини і техніки, зниження смертності сприяли збільшенню його кількості. Основна частина населення мешкає у таких країнах, як Китай, Індія, СІЛА, Бразилія, Пакистан, Бангладеш, Нігерія (мал. 27).
За допомогою карти назви столиці цих країн.
Населення розселилося на планеті Земля нерівномірно. Більшість людей проживає біля річок, на територіях, де родючі ґрунти, є достатня кількість опадів і тепла. Найбільше людей живе в Азії, а також у Європі.
Пригадай, де на території України проживає населення найбільше. Чому?
Учені прогнозують, що загальна кількість населення на Землі зростатиме. А це означає, що збільшуватиметься потреба в їжі, воді, енергії тощо. Тому дуже важливо раціонально використовувати природні багатства і дбати про навколишнє середовище для поколінь, які житимуть після нас.
Словничок: первісні люди, чисельність населення.
Перевір себе
1.  Що привело до розселення людей на Землі?
2.  Поясни, чому чисельність населення постійно зростає.
3.  Чому населення Землі розміщено нерівномірно?
• Поміркуй, як може змінитися кількість населення нашої країни. Чому?
Бібліотечка природодослідника
Деякі вчені вважають, що здобувати їжу первісній людині «допомагали» леви й леопарди. Від трапези тварин зазвичай залишалися лише кістки, але вони містили дуже поживний кістковий мозок. Щоб дістати його, потрібно було покласти кістку на великий камінь і розбити, вдаривши по ній іншим камінням. При цьому кістка трощилася на безліч уламків. Іноді від удару розколювався і сам камінь. Можливо, завдяки цьому первісні люди здогадалися, як можна виготовляти кам'яну зброю.
Висновки
Первісні люди спершу жили там, де умови існування були найсприятливішими. У пошуках їжі вони згодом розселилися по всіх материках. Немає постійного населення лише на материку Антарктида. Чисельність населення на планеті Земля постійно зростає. Важливо раціонально використовувати природні багатства і дбати про навколишнє середовище для наступних поколінь.

Материки та океани
Пригадай, що є доказом того, що Земля кругла. Що таке глобус?
Карта півкуль. Форма глобуса подібна до форми Землі (мал. 28). Однак глобусом не завжди зручно користуватися, наприклад важко скласти детальний маршрут подорожі. Також він займає багато місця.
Коли ми дивимося на глобус, то бачимо лише половину його поверхні. Щоб накреслити зображення Землі на папері, потрібно «розрізати» її поверхню на дві половини (мал. 29).
Учені-картографи так і зробили. Вони умовно поділили поверхню земної кулі на дві півкулі - Західну і Східну. Зображення на папері цих частин глобуса, як ти вже знаєш, називають картою півкуль. Одну частину зображено на карті Західної півкулі, другу - на карті Східної півкулі.
Крайня північна точка земної кулі називається Північним полюсом, а крайня південна - Південним полюсом. Землю ще ділять на південну й північну півкулі по уявній лінії, яка однаково віддалена від обох полюсів. Це екватор, що означає «рівнодільний». Щоб об'їхати навколо Землі по екватору, треба подолати відстань 40 000 км.
Материки. Оскільки наша земна поверхня нерівна, деякі її ділянки підносяться над рівнем океану. Ці ділянки називають суходолом. Вони займають третину земної поверхні. Ділянки суходолу дуже різноманітні. Найбільші з них прийнято називати материками, або континентами. їх з усіх боків омивають води морів та океанів. Таких ділянок на нашій планеті шість: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія і Антарктида. Роздивися їхні обриси на малюнку 30.
Океани. На глобусі й карті можна помітити, що більшу їх частину зафарбовано блакитним або синім кольором. Як ти вже знаєш, так позначають водойми нашої планети. Найбільші з них називають океанами. Отже, океан - це великий водний простір, що займає значну ділянку земної поверхні.
За допомогою малюнка ЗО дізнайся, які є океани.
Прийнято виділяти чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий. Ці океани сполучаються між собою і утворюють Світовий океан. Біля берегів суходолу вони формують моря. Вода в океанах має гіркувато-солоний смак через велику кількість розчинених у ній солей.
Частини світу. Весь суходіл поверхні Землі поділяють не тільки на материки, а й на частини світу. їх часто плутають. Можливо, тому, що материків, як і частин світу, шість. Однак поняття «материки» і «частини світу» абсолютно різні не тільки за змістом, а й за часом виникнення.
Люди стали значно раніше ділити суходіл на частини світу, ніж на материки. Частини світу - ділянки суходолу, які виокремили вчені на основі знань про історію, культуру та географію цих районів Землі. Кількість частин світу змінювалася залежно від того, як людина, вивчаючи планету, відкривала щодалі нові й нові землі. Зараз виділяють шість частин світу: Європа, Азія, Африка, Америка, Австралія та Антарктида (мал. 31). Межі частин світу проводять таким чином, що вони включають до свого складу материки або їхні частини, а також прилеглі острови.
Словничок: карта півкуль. Північний полюс. Південний полюс, екватор, суходіл, материк (континент), океан, частини світу.
Перевір себе
1.  Що таке екватор? Чому він має таку назву?
2.  Що таке материк? Скільки існує материків на нашій планеті?
3.  Які материки розміщені у Східній півкулі, а які - у Західній?
4.  Що таке океан? Скільки є океанів на Землі? Покажи їх на карті.
5.  Поясни відмінність між частинами світу й материками.
Практична робота. Нанесення на контурну карту назв материків і океанів.
1.  Нанеси на контурну карту назви материків.
2.  Підпиши океани, які омивають їхні береги.
Бібліотечка природодослідника
Як виникли океани? Дати вичерпну відповідь на це запитання важко. Деякі вчені вважають, що планета Земля після виникнення була оточена щільними хмарами. Поступово вона охолоджувалася, а на її поверхню падали тривалі дощі, які й заповнили водою всі западини. Таким чином і сформувалися океани.
Висновки
Глобус - модель Землі. На карті півкуль зображено дві півкулі - Західну і Східну. Крайня північна точка земної кулі називається Північним полюсом, а крайня південна - Південним полюсом. Уявне коло, проведене на поверхні планети на рівній відстані від обох полюсів, називають екватором. Ділянки суходолу, які з усіх боків омивають води морів і океанів, називають материками, або континентами. їх шість: Євразія, Африка, Північна  Америка,   Південна   Америка, Австралія і Антарктида. Океан - це великий водний простір, що займає значну ділянку земної поверхні. Виокремлюють чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий.


Категория:
2015
| Просмотров: 1096 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть