загрузка...
Зміни приголосних при творенні прикметників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами -ств(о), -зтв(о), -цтв(о) - 23 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 23 » Зміни приголосних при творенні прикметників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами -ств(о), -зтв(о), -цтв(о)
17:56
Зміни приголосних при творенні прикметників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами -ств(о), -зтв(о), -цтв(о)

Прочитайте текст. Доберіть до виділених слів спільно кореневі або так замініть їх форму, щоб відбулося чергування приголосних.
Ніхто не пожне твердої слави віл будь-якого мистецтва, коли працюватиме без насолоди й натхнення. Багато хто вибирає д.ля себе ремесло нанмодніше й нанприбутковіше. але цим вони лише ошукують себе. Прибуток не є утіха, але мусить слугувати для задоволення тілесних потреб, а коли це й утіха, то не для серця: утіху для серця матимете в спорідненій праці (За Г. Сковородою).
Довідка: споріднена праця — праця до душі.
1. Утворіть прикметники від іменників. Запишіть. Поясніть правопис слів, у яких відбулися зміни кінцевих приголосних основи.
Гірник, молодець, юнак, парубок, ткач, кравець, перекладач, боягуз. Запоріжжя, гагауз, француз.
2. Які спільнокореневі слова із суфіксами -ств(о), -зтв(о), -цтв(о) ви можете утворити від записаних слів?
іТУп  Утворіть від поданих слів прикметники із суфіксом -цьк-. Складіть зутвореними прикметниками речення.
Дивак, співак, письменник, жебрак, вояк. 172J   Спишіть речення, розкриваючи дужки.
1. А на давнім пожарищі іскра (брат-ства) тліла (Т. Шевченко). 2. Я думав про (люд-ське) братерство нове (І. Франко). 3. Сяйнула (люд-ству) ера золота (17. Дмитерко). 4. (Кавказ-ські) горн, в млу повиті, чолом підводяться до хмар (А. Малишко). 5. Ті очі (юнак-ські) я бачу її сьогодні, і потиски (брат-ськї) горять у долоні (77. Воронько). 6. (Товариш-ство) не для користі вибираю, а для душі (77. Дорошко).
Григорій Сковорода вважав ідеальним суспільство, у якому кожна людина знайшла б собі працю до душі. Утворіть і запишіть за зразком назви тих ремесел, які могли зробити людину щасливою за часів мандрівного філософа.
Зразок: хлібороб — хліборобство. Столяр, килимар, ткач, ковать, мисливець, рнбаїка. бджоляр, гончар.
Утворіть і запишіть прикметники із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- від географічних назв, пов'язаних із життям Г Сковороди.
Полтава. Угорщина. Словаччина. Польща. Братислава. Відень. Переяслав. Орел. Харків. Петербург. Воронеж. Таганрог. Австрія.
Це цікаво!
1. Прочитайте афоризми Г Сковороди. Який Із них сподобався вам найбільше?
Коли не зможу нічим любій Україні прислужитись, в усяком разі
з усієї сиди намагатимуся ніколи ні в чому не шкодити.
Вода без риби, повітря без птахів, час без людей бути не можуть.
Краше бідняк, та правдивий, ніж багач, та беззаконниїї.
Не вчи яблуню родити яблука: загороди її лише від свиней.
зріж будяки, почисть гусінь.
2. Виберіть слова, від яких можна утворити прикметники на -цьк^ий), -ськ(ий) чи іменники на -цтв(о), -ств(о). Запишіть їх за зразком.
Зразок: Україна — український, українство.

Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ин(а) від прикметників на -ський, -цький

 


Категория:
2014
| Просмотров: 1878 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть