загрузка...
Зорі. Сузір'я. Молочний шлях - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Зорі. Сузір'я. Молочний шлях
11:04
Зорі. Сузір'я. Молочний шлях

Чи доводилося тобі спостерігати за вечірнім небом? Чим воно тебе захопило?
Що таке зорі? Зорі, які ти бачиш на нічному небі, -це великі розпечені газові кулі. Вони здаються маленькими цятками, що світяться, оскільки перебувають на величезній відстані.
Зорі різняться між собою за розмірами. Одні в тисячі разів більші за Сонце, інші в багато разів менші від нього. Температура зір теж різна.
Сонце - найближча до нас зоря. З давніх-давен людей цікавило, скільки зір на небі, але перерахувати їх нікому так і не вдалося. Тільки-но на небі з'являлася нова зоря, їй давали ім'я.
Чи рухаються зорі? У природі все перебуває в русі. Зорі теж змінюють своє положення, а отже, рухаються. Розглянь малюнок 14. На ньому зображено розміщення зір у сузірЧ Велика Ведмедиця. У народі це сузір'я називають Великий Віз.
Як бачиш, протягом тисячоліть положення зір у сузір'ї змінилося. Воно продовжує змінюватися і тепер. Існує ще одне сузіря - Мала Ведмедиця, або Малий Віз.
Сузір'я. Розглянь карту зоряного неба в атласі. Знайди сузір'я Велика Ведмедиця. Що воно нагадує?
Розглянувши сузір'я, ти помітиш, що за формою воно нагадує віз. Але якщо провести уявні лінії через усі зорі, як показано на малюнку 15, то можна уявити фігуру Ведмедиці.
Спостерігаючи за скупченнями зірок, люди уявляли різноманітні фігури й давали сузір'ям відповідні назви.
Розглянь карту зоряного неба І—і в атласі та знайди інші сузір'я. Назви їх.
Полярна зоря. За сузір'ям Велика Ведмедиця легко відшукати Полярну зорю. Вона завжди сяє над північною стороною горизонту. За Полярною зорею можна визначити сторони горизонту. Якщо стати лицем до Полярної зорі, то попереду буде північ, позаду - південь, праворуч - схід, а ліворуч - захід (мал. 16).
Словничок: зорі, сузір'я Велика Ведмедиця (Великий Віз), Мала Ведмедиця (Малий Віз), Полярна зоря.
Перевір себе
1.  Що таке зорі?
2.  Зорі постійно рухаються. Чому ми цього не помічаємо?
•  Розглянь карту зоряного неба, знайди сузір'я Велика Ведмедиця. Полічи, скільки зір воно об'єднує. Які ще сузір'я ти бачиш?
•  У ясну погоду пізнього вечора поспостерігай разом з дорослими за небом. Зверни увагу на зорі, що яскраво світять. Знайди Велику Ведмедицю, Полярну зорю. Визнач напрямок на північ.
Висновки
Зорі - це великі розпечені кулі, що різняться між собою за розмірами і температурою. Вони перебувають у постійному русі. Зорі утворюють сузір'я. Сім яскравих зір утворюють сузір'я Велика Ведмедиця. За Полярною зорею можна визначити сторони горизонту.

Молочний шлях
Що тане сузір'я? Наведи їх назви.
Що таке Молочний (народна назва Чумацький Шлях? Ще в сиву давнину люди спостерігали на нічному небі бліду світлу смугу. Вона нагадувала розлите молоко або розсипану сіль. Цю світлу смугу назвали Молочним Шляхом.
Молочний Шлях - це скупчення зір, до якого належить наша Сонячна система з усіма планетами. Молочний Шлях утворює кільце, тому з будь-якої точки на поверхні Землі ми бачимо лише його частину. Він складається з незліченної кількості далеких і неяскравих зір. Ця зоряна система - Галактика - має вигляд диска (мал. 17).
Як ще називають нашу Галактику? В Україні здавна побутує багато назв нашої Галактики. Чумацький Шлях - найпоширеніша з них (поміркуй чому). Відомі також інші назви: Божа Дорога, Пташина Дорога, Дорога у Шл. 77. Молочний Шлях Вирій, Зоряна Дорога, Солом'яна Дорога тощо.
Розглянь карту зоряного неба. Знайди в Північній півкулі Чумацький Шлях. З'ясуй, які сузір'я він перетинає.
Наша Галактика є велетенською зоряною системою. Основну частину зір Галактики добре видно восени. У цю пору року увечері вона перетинає небосхил у напрямку з південного заходу на північний схід. Приблизно в цьому напрямку територією теперішніх Запорізької і Херсонської областей тече Дніпро. Тож для чумаків, які їздили в Крим по сіль і поверталися наприкінці літа, Молочний Шлях у пониззі Дніпра слугував дороговказом. Щоб не збитися з дороги, орієнтувалися вночі саме за цією ясною смугою.
Сучасні дослідження Всесвіту. Сучасні космічні апарати дають змогу вченим-астронавтам досліджувати явища, що відбуваються у Всесвіті. Ці автоматичні апарати побували на Місяці, Марсі, Венері. За їхньою допомогою дослідники отримали цінну наукову інформацію, недоступну під час вивчення цих тіл із Землі.
Значна роль космонавтики в дослідженнях корисних копалин, в охороні природи, організації сільськогосподарського виробництва, у розвитку телебачення та медицини.
Словничок:  Молочний Шлях, Галактика,  Чумацький Шлях.
Перевір себе
1.  Як називається наша Галактика?
2.  Яку форму має Молочний Шлях?
3.  Чому ми бачимо тільки частину Молочного Шляху?
4.  Звідки походить назва нашої Галактики? Які її назви ще ти знаєш?
5.  Що тобі відомо про сучасні дослідження Всесвіту?
Бібліотечка природодослідника
Запуск автоматичних космічних станцій до планет дав змогу значно розширити й навіть переглянути уявлення про планети: з'явилась можливість побачити фотографії поверхні, досліджувати їхній ґрунт і атмосферу.
Висновки
Молочний Шлях - це скупчення зір, до якого належить наша Сонячна система з усіма планетами. Галактика має форму диска.
Навчальний проект
МАНДРІВКА ПРОСТОРАМИ ВСЕСВІТУ, ПРО ЯКУ ТИ МРІЄШ (НА ВИБІР)
Використовуючи різноманітні джерела інформації: інтернет-ресурси, малюнки, відео, - разом з однокласниками здійсни віртуальну подорож до однієї з планет Сонячної системи. Підготуй розповідь (презентацію, малюнок, буклет тощо) про побачене. Поділись отриманою інформацією і враженнями з іншими учнями. Зверни увагу на особливості цієї планети. З'ясуй, чим вона відрізняється від планети Земля. Чому саме цю планету ти мрієш відвідати? Поясни свій вибір.


Категория:
2015
| Просмотров: 3777 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть