загрузка...
Зовнішні процеси Землі: робота вітру, вод і льодовиків - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Зовнішні процеси Землі: робота вітру, вод і льодовиків
12:04
Зовнішні процеси Землі: робота вітру, вод і льодовиків

•  Як змінює земну поверхню Сонце.
•  Про скульптора на ім'я «вітер».
- Яким творцем і руйнівником є вода.
Процеси, що відбуваються на поверхні земної кулі, називають зовнішніми процесами Землі. Вони зумовлені енергією Сонця, роботою води та вітру, впливом живих організмів, а також господарською діяльністю людини.
- Як змінює земну поверхню Сонце. Під впливом сонячної енергії відбувається фізичне вивітрювання - руйнування мінералів і гірських порід унаслідок коливання температури повітря. Різких змін температури повітря не витримують навіть найпотужніші гірські системи. Гірські породи, з яких вони складаються, то розширюються під час нагрівання, то стискаються внаслідок охолодження. Спочатку від скель відламуються великі брили, уламки яких нерідко, сповзаючи схилами гір, утворюють своєрідні «річки». Поступово ці уламки перетворюються на щебінь, пісок і пил.
- Про скульптора на ім'я «вітер». Побачити наслідки діяльності вітру можна там, де рослини не створюють на поверхні суцільного покриву. Обточуючи і шліфуючи виступи твердих порід, вітер часто є «автором» різноманітних примхливих витворів (мал. 62). Він також видуває з порід дрібні частинки, залишаючи на поверхні заглиблення, схожі на лунки. Потім увесь подрібнений матеріал переносить на великі відстані і відкладає, створюючи, зокрема, піщані гори - бархани і дюни.
Вітряні міста. Вони не позначені на картах, але все ж існують, продовжуючи вражати дослідників. Вітряні міста - це сукупність на обмеженій території численних форм вивітрювання, які є примхливі й дуже нагадують рукотворні вироби - стовпи, башти, столи, голки, піраміди, кулі тощо. Подекуди вітер спромігся так обробити скелі, що вони стали схожі на будинки і навіть давні замки, серед яких можна розпізнати вулиці і провулки. Але й до сьогодні в цих містах продовжує жити лише їхній творець - вітер.
- Яким творцем і руйнівником є вода. Унаслідок хімічної дії води відбувається хімічне вивітрювання - руйнування, розчинення й перетворення мінералів і гірських порід. Постійна і невтомна діяльність води створює річкові долини, яри, розкішні підземні палаци -печери, «роз'їдає» схили, підмиває береги І перебудовує їх (мал. 63). «Тверда вода» - льодовики - також активно видозмінює поверхню Землі. Лід із вкрапленням гірських порід видаляє сипкі уламки порід, захоплює із собою і за їх допомогою обточує, шліфує і дряпає поверхню, яку вкриває.
Мої дослідження
Визначте у нашій місцевості результати зовнішніх процесів.Поясніть,  як вони з явилися.
1.  Що називають зовнішніми процесами Землі?
2.  Що називають вивітрюванням?
3. Яким чином Сонце змінює земну поверхню?
4.  Якими є наспідки для земної поверхні діяльності вітру?
5. У чому проявляється руйнівна і творча діяльність води?
6. Чим хімічне вивітрювання відрізняється від фізичного вивітрювання?
7. За малюнком 63 визначте, які із зображених на ньому форм є у вашій місцевості.
8.  За результатами власних спостережень охарактеризуйте зовнішні процеси у вашій місцевості.

Зовнішні процеси Землі: органічне вивітрювання і діяльність людини


Категория:
2014
| Просмотров: 997 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть