Природознавство 3 клас. Зустріч 1. Як людина пізнає природу?

Мета: розширити уявлення учнів про природу, методи пізнання природи; навчати характеризувати різноманітність живої і неживої природи; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, обґрунтовувати свою точку зору; виховувати любов до природи.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Як людина пізнає природу?
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Ми продовжуємо вивчати природознавство. А що ж вивчає природознавство?
Природознавство - це знання про природу. Пам'ятайте! Природа відкриває свої таємниці тільки тому, хто добре вивчає її. Знання про природу допоможуть вам охороняти, примножувати природні багатства нашої прекрасної Батьківщини -України.
- Прочитайте звернення авторів підручника до вас (с. 3). Які побажання в ньому висловлені?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про різноманітність природи й методи пізнання природи людиною.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с 5-7)
- Пригадайте, як людина пізнає природу. Що допомагає вам ознайомлюватися з навколишнім світом і пізнавати нове?
- Вам відомо, що природа - це все, що нас оточує, крім створеного людиною. Інтерес до вивчення природи виник дуже давно. З давніх часів людям були потрібні їжа, одяг, житло тощо. А все це дарує Матінка Природа.
- Пригадайте! Що належить до неживої природи, а хто - до живої природи? Чи можна назвати природою те, що виготовлено руками людини?
- Світ живої і неживої природи Землі дуже різноманітний. Представників рослинного і тваринного світу можна побачити високо в горах і на дні океану, далеко на півночі і в спекотній пустелі.
Рослини відрізняються між собою за багатьма ознаками. Одні - велетні, іноді досягають десятків метрів заввишки, інші - такі дрібні, що їх можна ледь розгледіти за допомогою лупи. Одні рослини цвітуть, їхні квітки різні за формою, розміром, кольором тощо. А в інших за все життя не побачиш жодної квітки.
Різноманітний і тваринний світ нашої планети. Відпочиваючи біля річки чи на луці, в лісі чи на дачі, прогулюючись скверами міста чи піднімаючись на оглядовому колесі, ми постійно знаходимося в оточенні численного світу тварин. Тварини мешкають там, де є повітря, їжа і вода. Вони відрізняються одні від одних за розміром, формою, забарвленням, тривалістю життя і місцем існування.
Жива природа не може існувати без повітря, води, сонця і його тепла. Із неживої природи вона бере все необхідне для свого життя. У свою чергу жива природа впливає на неживу. Отже, між живою і неживою природою існує тісний взаємозв'язок.
Робота в групі
- Роздивіться картину «Дерево життя» (с. 5) і складіть за нею розповідь про різноманітність світу природи.
Запам'ятайте! Природа відзначається величезною різноманітністю.
- Для вивчення природи вчені використовують різні методи.
- Пригадайте, які методи вивчення природи ви вже знаєте.
- Що допомагає людині проводити спостереження? (Органи чуття)
- Роздивіться фотографії на с. 6 і розкажіть, які прилади допомагають ученим вивчати найдрібніші організми і віддалені небесні тіла?
- Що таке дослід? Що вивчають за допомогою дослідів?
- Які прилади для вимірювання ви знаєте?
- Пригадайте досліди з повітрям і водою. Які вимірювання ви вже вмієте проводити самостійно?
Робота в парах
- Розкажіть, які спостереження за змінами в природі в різні пори року ви проводили в другому класі? За якими природними явищами спостерігали влітку? Чи подобається вам спостерігати за природою?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
Завдання для 1-ї групи. Підійти до акваріума і вивчити, як плавають рибки, як вони їдять. Розказати про їх зовнішній вигляд.
Завдання для 2-ї групи. Перед вами - дерев'яна тирса, кнопки і магніт. За допомогою магніта спробуйте очистити кнопки від тирси.
Що ви побачили і що отримали? Які властивості цих речовин ви вивчили?
Завдання для 3-ї групи. У вас є вимірювальна лінійка. Кожен учень групи вимірює свій зріст.
- Які методи вивчення природи ви використали?
- Чим ці методи відрізняються один від одного?
2. Робота над загадками
• Скляна трубочка тоненька, • Вийшло сонечко на небі,
Рідина в ній червоненька.        Промінці до нас послало.
Як тепло - вгору стрибає,         Й від кілочка, що надворі,
А як холод - вниз спадає.         Тінь на землю впала.
Є шкала й цифри малі...           Ця загадка для нас на урок.
Як же звуть, скажи, її? (Термометр) Що це в дворі за кілок? (Гномон)
3. Робота над прислів'ям
З природою живи в дружбі, то й буде вона тобі в службі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте висновки на с. 7.
- Поясніть, чому світ живої природи такий різноманітний.
- Назвіть ознаки живих організмів.
- Назвіть методи дослідження природи. Яким методом вам доводилося користуватися? Коли саме?
- Поясніть, чим спостереження відрізняється від експерименту.
- Які вимірювальні прилади є у вас удома? Що ними вимірюють?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 5-7. Природознавство 3 кл. Як людина пізнає природу?