Природознавство 3 клас. Зустріч 11. Чому повітря рухається?

Мета: пояснити учням, як утворюється вітер; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне виховання.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Рух повітря
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Як змінюється стан повітря підчас нагрівання й охолодження?
- Чому рослини не замерзають під снігом?
- З чого складається повітря?
- Що потрібно організмам для життя?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за п ідру чн и ком (с. 34-35)
- Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Як утворюється вітер?
- Що розповіли про повітря Повітряні Дракончики?
- Отже, повітря весь час рухається над поверхнею Землі. Тепле повітря піднімається вгору. На його місце переміщається холодне повітря.
Рух повітря - це вітер. Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.
- Розгляньте схему на с. 34.
- Розкажіть, як виникає вітер?
- Відгадайте загадки.
• Літає, а не горобець.
• Без рук, без ніг, а двері відчиняє.
• Рукавом махнув - дерева нагнув.
- Які інші загадки про вітер ви знаєте?
• Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)
• Прийшов хтось тай узяв щось,
Я біг би за ним - не знаю, за ким. (Вітер)
- Розгляньте картини у художній галереї Матінки Природи.
- Яке явище природи зображене на картинах Володимира Куша?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Визначення сили вітру за художніми описами
• Тихо, тихо вітер віє,
Із травою гомонить. (Слабкий)
Олександр Олесь
• Ох, яка лиха година: Вітер виє. завиває.
Розходилась хуртовина.Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)
Олена Пчілка
• По діброві вітер віє. Гуляє пополю.
Край дороги гне тополю До самого долу. (Сильний)
Тарас Шевченко
• Тепляк дмухнув, Крилом махнув.
По бороді лоскочеться. (Помірний)
Леонід Глібов
• Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку... І ведуть вони між собою тиху-таємну розмову: чутно тільки шелест жита, травиці. (Слабкий)
Панас Мирний
• Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)
Леся Українка
2. Робота в парі
- Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідь про різні види вітрів.
3. Робота в групах
- Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовувала силу вітру в давнину і як вона робить це тепер.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.
- Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охо лоджується швидше, ніж над водною поверхнею. Вітер - це направлений рух повітря.)
- Що таке вітер?
- Які бувають вітри?
- Розкажіть, що ви знаєте про урагани та смерчі.
- Чому люди вивчають вітер? Як вони використовують його силу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 34-35. Природознавство 3 кл. Рух повітря