Природознавство 3 клас. Зустріч 17. Яке значення мають корисні копалини для життя людей?

Мета: ознайомити учнів з найважливішими корисними копалинами, економним і раціональним їх використанням; розвивати спостережливість, уміння порівнювати; виховувати почуття гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Значення корисних копалин для життя людей
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Подивіться навколо. Вулицею мчать машини. З чого виготовлені деталі до них? (З металу, який виплавляють із залізної руди.)
- А з чого виготовлені гума, бензин, пластмаси? (З нафти)
- Стоять цегляні будинки. А цегла - це... (глина).
- Без якої корисної копалини не може працювати жоден учитель? (Крейда)
- Так, вапно, пісок, глина - все це теж із землі. Ми опалюємо свої будинки кам'яним вугіллям чи газом, що теж добувають із землі.
- Яку загальну назву можна дати вапну, піску, глині, кам'яному вугіллю, газу?
- Поясніть назву «корисні копалини». Наведіть їх приклади.
- Як різняться між собою корисні копалини? Розкажіть і наведіть приклади.
- Чому нафту називають «рідким золотом»?
- Для видобутку яких корисних копалин будують бурові установки?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про використання різних корисних копалин.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за п І дру чн и ком (с. 50-51)
- Пригадайте! Які корисні копалини вам відомі?
- Назвіть корисні копалини та предмети, які з них виготовляють.
Робота в парах
- Роздивіться фотографії на с 50 і розкажіть, як люди використовують корисні копалини.
- Усі корисні копалини розподіляють на три великі групи: руди металів, або рудні корисні копалини, горючі корисні копалини і будівельні.
- Що розказав пан Кріт про використання корисних копалин?
- Що виробляють з паливних корисних копалин?
- Як використовують рудні корисні копалини?
- Що виготовляють з будівельних корисних копалин?
- Роздивіться ілюстрації на с. 51 та складіть розповідь «У коморі корисних копалин». Додайте власні приклади.
- Найбільшу групу корисних копалин становлять руди металів, що складаються з металу (заліза, міді, цинку, золота, срібла і пг. /н.) і різних домішок. Залізна руда схожа на камінь. Вона бурого або червоного кольору, важка і тверда. її видобувають у шахтах і відкритим способом - у кар'єрах. У спеціальних печах із залізної руди виплавляють чавун і сталь. Потім з них виготовляють верстати, трактори, автомобілі, потяги та ін.
Горючі корисні копалини під час горіння виділяють тепло. До них відносять торф, буре та кам'яне вугілля, нафту і природний газ.
Будівельні корисні копалини - граніт, мармур, вапняк, глина, пісок, гіпс.
Запаси корисних копалин у надрах Землі не безмежні. З кожним роком вони зменшуються, оскільки потреби людей постійно зростають. Із часом запаси можуть вичерпатися.
Висновки
• Усі корисні копалини розподіляють на три великі групи: руди металів, або рудні корисні копалини, горючі корисні копалини і будівельні.
• На території України є родовища всіх груп корисних копалин, але запаси їх обмежені. Тому корисні копалини потребують економного використання.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Ознайомлення з колекцією корисних копалин
- Уявімо себе геологами. Ми маємо знайти у колекції відповідні корисні копалини. (Робота над загадками, див. додаток на с. 36.)
2. Дослідницький практикум. Які корисні копалини с у моему краї?
- У Харківській області добувають горючу корисну копалину - газ. Значні поклади природного газу є у Шебелинці, Краснограді. Харківщина була і залишається головним газовидобувним регіоном України.
Також добувають нерудні корисні копалини: вапняк, крейду і руди кольорових металів.
- Як ви вважаєте, чи потрібно охороняти родовища, якщо їх так багато? Для чого?
Використати корисні копалини можна швидко. За один рік видобувають із надр землі їх стільки, що треба було б побудувати такий велетенський потяг, щоб перевезти всі корисні копалини, який би сімнадцять разів оперезав земну кулю. А на утворення кам'яного вугілля, нафти у природі потрібні мільйони років. Про це необхідно знати, пам'ятати і витрачати гірські породи бережливо й економно.
- Чи можете ви зробити свій унесок у справу відповідального ставлення до корисних гірських порід? (Бережливо ставитися до речей, які з них виготовлені, побудовані, змайстровані.)
3. Робота в парі
- Знайдіть на карті України в шкільному атласі найбільші родовища кам'яного вугілля, нафти і газу. Як їх позначають на карті? Умовні позначки замалюйте в зошиті.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 51.
- На які групи розподіляють усі корисні копалини?
- Наведіть приклади паливних корисних копалин. Що між ними спільного?
- Розкажіть, які корисні копалини називають будівельними. Чому вони отримали таку назву?
- Знайдіть у колекції залізну руду. Опишіть її. Розкажіть, що з неї виготовляють.
- Поміркуйте і поясніть, чому люди збирають металобрухт. Розкажіть, як удома члени вашої родини економлять корисні копалини.
- Для чого вам знадобляться знання, отримані на сьогоднішньому уроці? {Щоб берегти природні запаси.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 50-51. Природознавство 3 кл. Значення корисних копалин для життя людей

Додаток
Робота над загадками
• Грію взимку я будови, З мене паливо чудове, Я потрібне для тепла,
З мене зроблені, до речі,
І такі корисні речі.
Як пластмаси, гума, фарба.
Ліки, спирт, бензин, смола.
Чи впізнали ви мене?
Я - ... (вугілля кам'яне).
• Роблять з мене речовини: Фарби, штучнії тканини.
Ліки і картон, пластмаси,- Отже, справжнє я багатство.
Хоч у болоті народився. Але й на полі знадобився, Бо я ще й добриво чудове.
А ще - зігрію я будови. Бо і на паливо згоджусь. Чи впізнали, як я звусь? (Торф)
• Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурий колір має.
Під землею залягає.
Чорним золотом її
Звуть всі люди на землі,
З неї роблять, любий друже,
Гас, бензин, машинне масло.
Фарбу, гуму і пластмаси. (Нафта)
• Це відомо для дитини:
Глечики виготовляють з... (глини).
• У шахтах, кар'єрах її добувають. З неї у печах чавун виплавляють.
З нього ллють сталь. Роблять речі сталеві. Ну, а основа речей металевих -
Буро-червона, важка і тверда - Це залізняк, чи... (залізнаруда).
• Камінь, я гірська порода, А також дитя природи, Я зернистий і твердий.
І матеріал міцний. Можна пам'ятник зробити. Коли треба - роздробити, Я годжуся на бруківку. Для спорудження домівки, Я не мармур, не магніт, А такий собі... (граніт).
• Я родом з дна морського, природи
я дитина. Від мармуру до крейди - це все моя
родина. Ми містим газ, від оцту пускаєм
бульбашки, Потрібні в будівництві, усі ми - ...
(вапняки).
• Хочеш побудувати дитячий садок, Використовуй у розчині... (пісок).
• Коли зламаєш руку ти, Завжди врятує від біди.
І хоч у тебе настрій скис,
В лікарні вдягнуть швидко... (гіпс).