Природознавство 3 клас. Зустріч 32. Які рослини називають хвойними?

Мета: ознайомити учнів з особливостями хвойних рослин; розвивати вміння порівнювати, аналізувати і робити висновки, впізнавати рослини на малюнках, гербарних зразках; виховувати відповідальність, шанобливе і дбайливе ставлення до рослин.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Хвойні рослини
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
- Яку будову мають квіткові рослини?
- Чому квіткових рослин на Землі найбільше? Поясніть.
- Доведіть, що квітки і плоди з насінням дуже різноманітні.
- Розкажіть про будову своєї улюбленої квіткової рослини.
- Розкажіть, для чого потрібні гербарії.
2. Робота над загадкою
• Навесні веселить, влітку холодить. Восени живить, взимку зігріває. (Дерево, ліс)
• Взимку і літом одним цвітом. (Ялина, сосна)
• Усі пани поскидали каптани,
Один пан не зняв каптан. (Сосна, ялина)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про хвойні рослини та їх значення для природи.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с.88-89)
- Пригадайте! Які органи є у квіткових рослин? Робота в парах
- Розгляньте малюнки на с 88. Порівняйте яблуню і ялину. Чим вони відрізняються за будовою?
- Про що розповів Мудрий Лісовичок?
- Запам'ятайте! Хвойні рослини - це вічнозелені дерева і кущі. Вони мають корінь, дерев'янисте стебло, голчасті листки - хвоїнки і шишки з насінням.
- У природі існує понад 600 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі. Трав серед хвойних рослин немає.
Робота в парах
- Дослідіть і розкажіть! Яке значення хвойних рослин для природи та життя людини?
- Які рослини зображені на картині Івана Труша на с. 89? Поясніть свою думку.
- Хвойні рослини мають велике значення в природі. Разом із іншими зеленими рослинами вони утворюють органічні речовини, поглинають вуглекислий газ із повітря і виділяють кисень.
Хвойні ліси, як і листяні, затримують танення снігу, що збагачує ґрунт вологою.
Хвойними рослинами живляться тварини в лісі. Протягом майже всього року сосновою хвоєю живляться глухарі. Для оленів найкраща їжа взимку - молоді соснові пагони. Білки, бурундуки живляться насінням ялин і сосен.
Сосни виділяють особливі речовини, які пригнічують розвиток хвороботворних організмів, тому соснові ліси вважають цілющими.
Здавна відомо, що там, де вирубують ліси, міліють річки, збіднюються ґрунти. Цю місцевість покидають птахи і звірі. Поступово вона перетворюється на пустелю. Тому ліси потрібно охороняти.
Висновки
• Сосна та ялина - хвойні рослини.
• Основна ознака хвойних рослин: листкн-хвоїнки, різні за розмірами і формою шишки, у яких утворюється насіння.
• Хвойні рослини утворюють ліси: соснові бори, темнохвойні ялинові ліси. Хвойні ліси мають важливе значення у природі.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Вірю- не вірю»
- Якщо сказане мною твердження правильне - підніміть зелену картку, якщо неправильне - червону.
• Усі хвойні рослини мають широке листя.
• Насіння хвойних рослин не захищене.
• Хвойні рослини мають квітку.
• Хвойні рослини не бояться холоду.
• У нашій місцевості росте модрина.
2. Гра «Упізнай дерево за описом»
• Це дерево має дуже високий прямий стовбур, не дуже товстий, але дуже міцний. Його використовували в будівництві кораблів. (Сосна)
• Корені цього дерева широко розпластані, глибоко залягають у землі і можуть захистити дерево від сильних ураганів і вітрів. Дуже часто на морських узбережжях, у піщаних дюнах висаджують ці рослини. (Сосна)
• Це дерево з пухнастими гілками, тонкими короткими голками. (Ялина)
3. Робота з гербарієм у групах
- Перед вами лежать гербарні рослини. Розгляньте їх, приберіть «зайве», обґрунтуйте свій вибір.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 89.
- За якими ознаками можна відрізнити сосну від ялини?
- За якими ознаками хвойні рослини відрізняються від інших рослин?
- У яких умовах ростуть сосни?
- У яких умовах ростуть ялини?
- Яким є значення хвойних рослин у природі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Природознавство 3 кл. Хвойні рослини
С.88-89.
- Дослідіть: які дерева переважають у вашій місцевості - листяні чи хвойні?