Природознавство 3 клас. Зустріч 33. Як з'явилися різноманітні культурні рослини?

Мета: поглибити знання учнів про культурні рослини, їх походження, про значення культурних рослин в житті людини; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Поява різноманітних культурних рослин
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с 60)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про різноманітність культурних рослин.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 90-97)
- Пригадайте, які рослини називають культурними. Наведіть приклади культурних рослин.
- Пригадайте! Які квіткові та хвойні рослини спеціально вирощує людина?
- Роздивіться фотографії на с 90 і розкажіть, де вам траплялося бачити ці рослини? З якою метою їх вирощують?
- Про що розповів Мудрий Лісовичок?
- Запам'ятайте! До культурних рослин належать лише ті, які не можуть повноцінно існувати без допомоги людини.
- Люди вирощують культурні рослини насамперед для того, щоб отримати продукти харчування. А ще з культурних рослин виготовляють волокна, лаки, фарби. Залежно від того, що отримують від культурних рослин, їх розподіляють на зернові, технічні, овочеві, плодово-ягідні культури.
- Розгляньте таблицю на с 91. Назвіть групи культурних рослин.
- Зернові - це трав'янисті рослини. Головна зернова культура, яку вирощують у нашій державі,- пшениця. Назвіть, що виготовляють з пшеничного борошна.
- Ще із зернових культур в Україні вирощують жито, ячмінь, овес, просо. Цінною зерновою культурою є кукурудза. З кукурудзи виготовляють олію, крупи, крохмаль, використовують як корм для худоби.
В Україні найпоширенішою технічною культурою є цукровий буряк. Із цукрового буряку виготовляють цукор. З відходів цукрового виробництва утворюється жом. Ним годують тварин.
Важливою олійною культурою є соняшник. Соняшникову олію використовують для виготовлення маргарину, лаків, мила, з тертого насіння виготовляють халву.
Із стебел льону, конопель люди з давніх часів одержують волокна. З них роблять нитки. З ниток виготовляють тканини, з яких шиють одяг.
Нині у нашій країні вирощують понад 70 видів овочевих культур. Це капуста, цибуля, морква, помідори, огірки, редиска, баклажани, перець та багато інших.
Рослини, які вирощують у садах, називають плодово-ягідними. У нашій державі найбільш поширена серед плодових культур яблуня. Залежно від часу достигання плодів сорти яблуні поділяють на літні, осінні й зимові. Плоди зимових сортів добре зберігаються до весни.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парі
- Обговоріть із сусідом по парті, якими продуктами рослинного походження ви харчуєтеся щодня.
2. Гра «Сортування»
- Розподіліть рослини по групах.
Соняшник, картопля, льон, арахіс, огірок, гарбуз, горох, ячмінь, буряк, пшениця, яблуня, смородина, конюшина, чорнобривці.
3. Гра «Четверте "зайве"»
- Визначте «зайву» рослину та аргументуйте свій вибір.
• Квасоля, горох, смородина, соя.
• Вишня, конюшина, суниця, груша.
• Рис,просо, кукурудза
4. Гра «Інтерв'ю»
- Плоди яких рослин ти любиш уживати в їжу?
- Насінням яких рослин годують свійських тварин?
- Із коренеплодів якої рослини виготовляють цукор?
- Із коренеплодів якої рослини готують салат?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 91.
- Як людина використовує зернові рослини?
- Назвіть технічні культури. Що з них виготовляють?
- Які овочеві культури вирощують у вашій місцевості?
- Які рослини називають плодово-ягідними?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Природознавство 3 кл. Поява різноманітних культурних рослин
С 90-91.
- Дослідіть і розкажіть, які культурні рослини поширені у вашій місцевості.
Проект «Облаштовуємо нашу планету»
- Які культурні рослини ви вважаєте доцільним вирощувати на нашій планеті? Поясніть.

Додаток

1. Фронтальне опитування
- Якими життєвими формами представлені хвойні рослини?
- Чи можна за зовнішнім виглядом установити приблизний вік ялини?
- Яку будову мають хвойні рослини?
- Дослідіть: які дерева переважають у вашій місцевості - листяні чи хвойні?
- Поміркуйте: чому новорічними деревами вважаються хвойні, а не квіткові рослини? Як можна запобігти знищенню хвойних дерев перед Новим роком?
2. Робота в парах
- Позначте правильне визначення знаком «+».
1) Культурні рослини - це:
- найкрасивіші рослини:
- рослини, які споживають тільки люди;
- рослини, які спеціально вирощуються людьми.
2) У якому ряду названі тільки квіткові рослини?
- Ялина, горобина, ромашка;
- морська капуста, кульбаба, троянда;
- троянда, липа, калина.