Природознавство 3 клас. Зустріч 35. Як рослини пристосувалися до різних природних умов?

Мета: формувати в учнів елементарні поняття про окремі ознаки пристосування рослин до спеки, нестачі вологи, світла, надміру вологи; вміння розрізняти ознаки пристосування окремих рослин до різних умов життя; виховувати спостережливість, допитливість.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Пристосування рослин до різних природних умов
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
- Що називають середовищем існування організмів?
- Які умови необхідні для існування рослин?
- Поміркуйте: чому підсніжники й проліски зацвітають у лісах до розпускання листя на деревах?
- Які рослини у місцевості, де ви живете, люблять світло, а які можуть рости в затінку?
- Які теплолюбні рослини ви знаєте? Чи їх вирощують у тій місцевості, де ви живете? Наведіть приклади.
2. Гра «Вірю - не вірю»
• Квітка є органом розмноження квіткових рослин.
• Плоди не сприяють розповсюдженню насіння в природі.
• Плоди горобини, обліпихи, калини смачні та мають яскравий колір, чим приваблюють птахів.
• Виростити нову рослину можна тільки з насіння.
• Якщо зрізану гілку традесканції поставити у воду, то через деякий час утворяться корінці.
• Кімнатна фіалка не розмножується листками.
3. Як вирощують рослини? Гра «Знайди відповідність»
Виноград, чорна смородина, порічки, аґрус бульбами
Картопля і земляна груша кореневищами
Цибуля, тюльпани, нарциси, проліски, підсніжники живцями
Півники, конвалії, сон-трава, папороть, хвощ, осот цибулинами
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про пристосування рослин до нестачі води, різних ґрунтів і життя у водоймах.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с 95-96)
- Пригадайте! Які умови необхідні для існування рослин?
Робота в парах
- Поміркуйте, чи можуть рослини жити без води?
- Що розповів Мудрий Лісовичок про значення води в житті рослин?
Робота в парах
- Роздивіться малюнки на с. 95 і розкажіть, як рослини посушливих степів економлять воду. Використовуйте такі словосполучення: довге коріння, стебло соломина, накопичення води у соковитих листках і коренях.
- Розгляньте малюнки на с. 96. Поміркуйте! Які рослини називаються водолюбними?
- Про що нагадав Мудрий Лісовичок?
Висновки • Квіткові рослини пристосовуються до життя в різних природних умовах - за недостатньої або надмірної кількості вологи, різної кількості освітлення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Робота зі зразками гербаріїв квіткових рослин Обладнання: гербарії; зображення (фотографії, малюнки) рослин, атласи-
визначники рослин.
Хід роботи
1) Розгляньте малюнки або гербарні зразки рослин. У кожної рослини зверніть увагу на корінь; розгляньте наземну частину рослини - пагін та його складові: стебло, листок, бруньки. Розгляньте квітку рослини, плід, насіння.
2) Разом з учителем за допомогою атласа-визначника визначте їхні назви. Запишіть назви квіткових рослин у зошиті.
2. Вікторина (див. додаток на с 22)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 96.
- За якими ознаками можна впізнати вологолюбні рослини? Наведіть приклади вологолюбних рослин.
- Як рослини пристосувалися до життя в посушливих місцях. Наведіть приклади рослин посушливих місці..
- Наведіть приклади світлолюбних рослин своєї місцевості. Як ці рослини пристосовані до того, щоб краще вбирати світло?
- Наведіть приклади тіньовитривалих рослин своєї місцевості. Як їх можна впізнати?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Природознавство 3 кл. Пристосування рослин до різних природних умов
С 94-96.
- Складіть казку про дружбу вітру та рослин.
- Складіть план розповіді про значення Грунту в житті рослин.