Природознавство 3 клас. Зустріч 44. Як звірі піклуються про своє потомство?

Мета: розповісти учням про розмноження звірів і догляд за потомством; сприяти розвитку мовлення, логічного мислення; виховувати любов до тварин.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Піклування звірів про потомство
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- У чому виявляються особливості звірів порівняно з іншими тваринами?
- До якої групи тварин належать люди?
- Які форми пересування характерні для наземних і водяних звірів?
- Яке значення для життя звірів має ліс?
- Доведіть, що звірі - найрозвинутіші серед тварин.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розмноження звірів і догляд за потомством.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 117-118)
- Пригадайте! Як звірі пристосувалися до життя в різних природних умовах?
- Що розповів Мудрий Лісовичок про розмноження звірів?
- Які періоди у житті звірів можна виділити впродовж року?
- Які найважливіші з них?
- Розкажіть, як звірі готують укриття для своїх майбутніх малят.
- Яка ознака для всіх звірів є спільною?
- Розгляньте фотографії на с 117 і 118. Розкажіть, що на них зображено.
- Звірі народжують малят, вигодовують їх молоком. Пригадайте, як турбуються про своїх дитинчат ваші кішка або собака, як вони оберігають своє потомство. У багатьох звірів молодняк тривалий час залишається з батьками, переймає їхній досвід. Завдяки цьому дитинчата вчаться виживати в природі.
Висновки
• Звірі вигодовують своїх малят молоком і піклуються про своє потомство. Цим вони істотно відрізняються від інших тварин.
• Найважливішим періодом у житті звірів є період розмноження та піклування про потомство.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ И СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
- Як звірі спілкуються між собою? Для спілкування звірі використовують різні сигнали. Вони видають звуки, якими попереджують про небезпеку. Наприклад, коли мавпа побачить леопарда, що підкрадається до зграї, вона починає лементувати, і решта мавп тікають від небезпеки.
Звірі подають сигнал тривоги за допомогою кольорових плям. Коли олень відчуває небезпеку, він насторожується і піднімає хвіст. Під хвостом у нього є велика яскраво-біла пляма - «дзеркало». її відразу помічають решта оленів і готуються до зустрічі з ворогом.
2. Дослідницький практикум
Як тварини дбають про свое потомство?
- Більшість тварин-батьків турбуються про своє потомство. Наприклад, у деяких птахів пташенята з'являються на світ голими і безпорадними. Вони швидко ростуть, а тому їм потрібно багато їжі. Нелегко доводиться птахам-батькам. Шпаки, наприклад, приносять пташенятам корм (комах) 300 разів на день, синиці - 400 разів. Згодом пташенята покидають гніздо. Хоча вони вже вкриті пір'ям, однак ще погано літають. Не можуть самостійно живитися. Батьки весь цей час годують своїх пташенят і захищають від ворогів, навіть намагаються відганяти від пташенят кішок або собак.
Тварини піклуються про своє потомство по-різному: вилизують, оберігають, учать ходити, літати або плавати, захищатися, годують молоком, а потім показують їстівні рослини, учать полювати. Зазвичай про дітей піклується мама, але бувають і винятки. Тварини заздалегідь обирають територію, ретельно охороняють і готують укриття для майбутнього потомства - гнізда, нори, барліг.
Новонароджені дитинчата передусім потребують їжі. Самиці ссавців вигодовують своїх дитинчат молоком. Птахи впродовж декількох тижнів багато разів на день повинні вкладати в дзьобики вічно голодних пташенят корми.
Новонароджені дитинчата також потребують тепла. Птахи декілька днів зігрівають своїх пташенят, поки ті не покриються пухом. Проте пташенята виводкових птахів {фазани, кури та ін.) з'являються на світ добре розвиненими і відразу ж покидають гніздо, всюди йдучи за матір'ю.
Дитинчата копитних народжуються цілком розвиненими і здатними самостійно пересуватися. Матері ретельно їх вилизують і підштовхують носом, спонукаючи звестися на ноги - інакше малюки можуть стати легкою здобиччю хижаків.
Дитинчата сумчастих тварин з'являються на світ, коли у них добре розвинені тільки передні кінцівки і рот. Подальший розвиток відбувається в сумці матері.
Хижаки зазвичай живуть декілька місяців разом, за цей час вони навчають маїюків усього, що необхідно їм для життя: полювання, погоня, маскування, напад, оброблення спійманої туші і т. ін.
Королівські пінгвіни по черзі піклуються про малюка. Самиця відкладає одне яйце і передає його самцеві, який і висиджує його. Самиця в цей час запасається їжею. Мати повертається, коли малюк вилупився, а батько вирушає їсти. Малюка учать запасати жир, плавати, кататися на животику і ходити, спираючись на хвіст.
Ведмежата живуть з матір'ю 2-3 роки, разом зі старшими ведмежатами.
Слони і деякі види мавп живуть з дитинчатами близько 8-10 років. У вихованні потомства беруть участь майже всі дорослі члени групи: старші брати, сестри, самиці без власних дітей. Вони стежать за малюками, годують, доглядають їх, грають із ними.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Складіть розповідь про життя якогось звіра на вибір, за життям якого ви маєте можливість спостерігати, самостійно.
Проект «Облаштовуемо нашу планету»
- Поміркуйте: як можна захистити звірів на нашій планеті.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С 117-118. Природознавство 3 кл. Піклування звірів про потомство