Природознавство 3 клас. Зустріч 50. Як охороняти зникаючі рослини?

Мета: ознайомити учнів із заповідними обектами України, метою їх створення, із заходами щодо відтворення і збереження природи; розвивати мислення, мовлення; виховувати діяльнісну любов до природи.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Охорона зникаючих рослин
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда за матеріалами підручника (с. 128-129).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про «Червону книгу України» та ботанічні сади.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с 130-132)
- Пригадайте! Яке значення мають рослини для природи і життя людей? Які рослини з Червоної книги України ви вже знаєте?
- Як зберегти живу природу? Над цим питанням замислюються люди всіх країн. Учені збирають відомості про стан та охорону різних видів рослин і тварин. Рослини і тварин, що можуть зникнути назавжди з нашої планети, вносять до Міжнародної Червоної книги. Багато країн мають свою Червону книгу.
Червона книга України - офіційний документ про сучасний стан рослин і тварин України, що перебувають під загрозою зникнення, та про заходи щодо їх збереження і відтворення.
Уперше Червону книгу України було видано в 1980 році. До неї було внесено 151 вид рослин 85 видів тварин. У 2009 році вийшло нове видання Червоної книги України, до якої вже ввійшло 826 видів рослин і грибів та 542 види тварин. Ці дані свідчать про те, що чисельність видів рослин і тварин у нашій країні постійно зменшується.
Червоний колір - сигнал небезпеки. Тому відомості про види рослин і тварин, що зникають, друкують на червоних сторінках.
Робота в парах
- Складіть розповідь про те, що могло б статися, якби на Землі зникли рослини.
Робота в групах
- Назвіть рослини, що потребують охорони. Обґрунтуйте, чому потрібно охороняти рослини.
- Про що розповів Мудрий Лісовичок?
- Розгляньте малюнок на с 130. Розкажіть, що ви прочитали про Червону книгу.
Робота в парах
- Розглядаючи в підручнику зображення рослин і тварин, занесених до Червоної книги, звертайте увагу на кольорові кружечки біля них. І тоді зрозумієте, який рівень небезпеки загрожує даній рослині чи тварині у природі.
- Що радить Сойка Синьокрила?
- Запам'ятайте! Ботанічний сад - це «музей» живої природи на свіжому повітрі.
- Розгляньте фотографії на с. 132. Які ботанічні сади ви відвідували? Розкажіть про свої враження.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в групах
- У вас на столі в групі є малюнки, інформація, рослини з ботанічного саду. Ваше завдання - спробувати розповісти про рослину своїми словами так, щоб це було цікаво. Треба виступити кожному членові групи, не повторюючись.
1-ша група
Банан в дикому вигляді росте в Китаї, Індії, Африці. Це одна з перших культурних рослин тропічної Азії. Зараз вирощується не лише в Азії, але й у Центральній і Південній Америці, на Антільських островах. Ці гігантські трав'янисті рослини з величезним листям дуже швидко ростуть. Кожне стебло приносить гроно плодів тільки один раз, потім гине, а від кореня йдуть нові пагони. На Чорноморському узбережжі широко застосовується в садово-паркових ландшафтах. Там він цвіте, але не плодоносить.
2-га група
Пальми. Особливе значення для жителів південних країн має кокосова, фінікова і віялова пальми. Віялова пальма у ботанічних садах Чорноморського узбережжя і в садово-парковому ландшафті використовується набагато частіше за інших.
3-тя група
Юка - уродженка пустель півдня Північної Америки. У неї довге вузьке шкірясте листя, зібране в широкі розетки на невисоких стволах. При цвітінні утворює на довгому квітконосі пишну кисть білих квітів, що за формою нагадують конвалії. Листя розходиться вгору, найчастіше віялом, і нагадують гострі списи. Тому індійці Мексики часто використовують юку як живопліт. Деревина ствола юки йде на виготовлення газетного паперу, з коренів отримують крохмаль. Мексиканці використовують юку при укусі змій: гострий кінець листа вганяють у ранку, що викликає сильну кровотечу, разом із кров'ю виходить отрута.
4-та група
Суничник дрібноплодий - красиве вічнозелене дерево. Назву дерево дістало із-за деякої схожості плодів, які ростуть на рихлих звисаючих кистях, з ягодами суниці. Ці плоди їстівні, з них варять варення, виготовляють вино. Улітку дерево скидає кору. Листя тримається один рік і обпадає разом з корою. Якщо стоїть сильна посуха, то листя залишається на дереві ще на рік.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Що таке ботанічний сад? (Ботанічний сад - це живий музей для усіх, хто цікавиться життям рослин.)
- Які рослини ми можемо там побачити?
- Чому необхідно оберігати природу?
- Для чого створено Червону книгу України?
- Які рослини і яких тварин вашої місцевості занесено до Червоної книги України?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 130-132. Природознавство 3 кл. Охорона зникаючих рослин

Додаток
АПОЛЛОН
Аполлон - великий метелик. Розмах крил - 8 см. Передні крила білі з чорними плямами, краї крил прозорі. Задні крила білі з двома яскраво-червоними плямами. Гусениця аполлона чорна здвома рядами червоних плям, зверху вкрита короткими волосками. Чисельність аполлона різко зменшується через те, що зникають рослини, якими живиться його гусінь. В Україні він зустрічається в Карпатах, на околицях Львова і Києва. Улюблені місця метелика - сухі, добре прогріті сонцем схили гір, освітлені галявини соснових борів.
ТРИТОН КАРПАТСЬКИЙ
Цей тритон в Україні зустрічається лише в Карпатах. Мешкає в широколистяних лісах поблизу гірських струмків і озер. Довжина тіла тритона карпатського - 3-4 см. Забарвлення шкіри на спині коричневе, а черевце - оранжеве. Кількість тритона карпатського постійно зменшується. Це пов'язане із вирубуванням лісів та забрудненням водойм отрутохімікатами.
РОПУХА ОЧЕРЕТЯНА
Це невелика ропуха, довжина тіла якої 8 см. Шкіра сірувато-бурого кольору з вузькою білою смугою вздовж спини. Зустрічається вона в нашій країні тільки в Львівській, Волинській і Рівненській областях. Мешкає лише на піщаних Грунтах. Удень ропуха очеретяна закопується у пісок. Кількість ропух очеретяних зменшується тому, що забруднюється вода та грунт. Людина своєю господарською діяльністю займає місця, де живуть ці тварини.