Природознавство 3 клас. Зустріч 52. Для чого створюють заповідники?

Мета: ознайомити учнів із заповідними об'єктами України, метою їх створення, із заходами щодо відтворення і збереження природи; розвивати мислення, мовлення; виховувати діяльнісну любов до природи.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Створення заповідників
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- У чому полягає значення тварин для природи?
- Яке значення мають тварини в житті людей?
- Назвіть приклади тварин, занесених до «Червоної книги України. Тваринний світ».
- Дослідіть, які тварини вашої місцевості потребують охорони.
- Як ви можете допомогти зберегти рослинний і тваринний світ навколо себе?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про державні заповідники і заповідні території рідного краю.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с.135-136)
- Пригадайте! Чому зникають рослини і тварини? Робота в парах
- Обговоріть кроки, які необхідно здійснити для збереження різноманіття рослин і тварин у природі.
Крок перший: складання списків рослин і тварин, яким загрожує небезпека зникнення, тобто створення й постійне оновлення Червоної книги України.
Крок другий: збереження природного середовища існування рослин і тварин.
Крок третій: поширення знань про необхідність охорони природи рідного краю.
- Що розповів Мудрий Лісовичок?
- Роздивіться малюнки на с 136 і розкажіть, чи збереглись у вашому краї недоторкані куточки природи?
- Розкажіть, що ви знаєте про заповідник «Асканія-Нова».
- Вам уже відомо про Міжнародну Червону книгу і Червону книгу України. Ще одним важливим заходом збереження природи є створення заповідників. Заповідники - це ділянки землі, де охороняється вся природа: рослини, тварини, ґрунти, повітря, вода. В Україні перший заповідник Асканія-Нова був заснований у 1898 році у степу на Херсонщині. У заповіднику ростуть 482 види рослин. Це ковила, типчак, тюльпани, півники, люцерна й багато інших.
У ньому зібрано понад 200 видів птахів і майже 50 видів тварин з різних куточків земної кулі. Сюди вперше зі степів Монголії завезено коней Прже-вальського. З Біловезької Пущі до заповідника завезли зубрів. Також тут мешкають бізони, зебри, зебу, антилопи гну, лами, муфлони. З птахів зустрічаються страуси, фламінго, лебеді, фазани.
Асканія-Нова - не єдиний центр з охорони природи. Нині в Україні діють 17 державних заповідників.
Висновки
• Для збереження природи створюють заповідники.
• В Україні діють 17 державних заповідників.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розповідь учителя про заповідні території рідного краю
- У Черкаській області розміщений Канівський заповідник. На його території розташовані гори Княжа, Мар'їна, Чернеча. На Чернечій горі знаходиться могила Тараса Григоровича Шевченка. Канівські гори дуже порізані ярами. Яри тут - найбільші в Україні, їх довжина сягає 2-3 км, а глибина 30-40 м. У заповіднику зростають грабові ліси, є невеликі луки.
У Карпатському заповіднику представлено багату і різноманітну природу Українських Карпат. У ньому найбільшу площу займають ялинові і букові ліси. Тут зростають ягідний тис, широколиста липа, європейська та біла ялина.
Поблизу міста Хуста розташована Долина нарцисів. У ній охороняються унікальні природні зарості вузьколистого білоквіткового нарциса, який у природі трапляється дуже рідко і занесений до Червоної книги України.
У північній частині Українського Полісся створено Поліський заповідник. Основну площу заповідника охоплюють ліси, переважно соснові і березові.
Тут налічують понад 600 видів рослин і 40 видів тварин. Поширені свиня дика, вовк, лісова куниця, козуля, заєць, лось. Біля річок мешкають рідкісні в Україні видри і бобри, у лісі - рись.
На Херсонщині та південному сході Миколаївщини розташовано Чорноморський заповідник. Його засновано 1927 року. Основне його призначення - охорона птахів, які тут масово гніздяться, а також відпочивають під час сезонних перельотів.
У Криму розташований Ялтинський гірсько-лісовий заповідник. Тут найбільшу площу займають хвойні і широколисті ліси, а також рослинність гірських лук - яйли. Водяться звичайний кримський олень, борсук, лисиця, дика свиня. З рідкісних птахів трапляються чорний гриф, соколи сапсан і балабан.
2. Практична робота
- З'ясуйте, який заповідник знаходиться на території області, в якій ви живете. Які рослини і тварини охороняються на його території? Чи зустрічаються вони в тій місцевості, де ви живете? Які з них занесено до Червоної книги? Чи є у місцевості, де ви живете, національний парк? заказник? Які об'єкти природи в них охороняються?
3. Робота в парах
- Оберіть правильну відповідь. Заповідники потрібні для:
а) заготівлі дерев, квітів;
б) наукових досліджень;
в) відпочинку людей;
г) збереження рідкісних та зникаючих видів тварин.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу нас. 136.
- Поясніть, з якою метою створюють заповідники.
- Які заповідники створено в Україні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 135-136. Природознавство 3 кл. Створення заповідників
Проект «Облаштовуемо нашу планету»
- Як можна оберігати природу на нашій планеті? Складіть план корисних дій.