Природознавство 3 клас. Зустріч 54. Екскурсія в природу

Мета: ознайомити учнів з розмаїттям рослинного і тваринного світу рідного краю; навчати школярів правильно поводитись у природі, спостерігати за змінами в довкіллі, охороняти природу; виховувати доброзичливе ставлення до тваринного і рослинного світу.

Хід уроку. Природознавство 3 кл. Екскурсія в природу
I. ВСТУПНА БЕСІДА
- Діти! Зараз ви пройдете навчальною природничою стежиною. Ви дізнаєтесь багато цікавого про природу рідного краю - про дерева, кущі, трави. Дізнаєтесь, що природа дарує людині для життя, і як людина повинна охороняти все живе.
Будемо в довкілля мандрувати. Будемо рідну природу вивчати!
II. ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЇ
Завдання 1 Чи ти вмієш:
• розрізняти в природі рослини?
• найпоширеніші дерева, кущі й трави своєї місцевості?
• розпізнавати квіткові, хвойні та інші групи рослин?
• сортувати культурні рослини за призначенням?
• знаходити в природі рослини, які потребують охорони.
Робота над загадками
• Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть тих подружок... (берізки).
• Влітку рясним цвітом укриваюсь я.
Пахощі солодкі чути вже здаля.
Але поки квітну, часу не втрачай -
З моїх квіток узимку зможеш пити чай. (Липа)
• Стовбур жовтий, мов янтар,
Досягає крона хмар.
Колючі, довгі і тонкі
Зелені на гілках голки.
Безліч шишечок маленьких,
І не довгих, а кругленьких. (Сосна)
• Кучерявий кущ на кручі
Має пазурі дряпучі.
Хто по квіти потовпиться.
За того він ухопиться.
Як дряпоне: - «Ані руш!»
Угадайте, що за кущі (Шипшина)
• Літом - ой яка гірка,
А в мороз - солодка дуже.
Як ця зветься ягідка,
Здогадайся, милий друже. (Горобина)
Гра «Розпізнай дерево»
Під час гри дитину із зав'язаними очима підводять до рослини і пропонують на дотик визначити, яка це рослина. Рослини діти вгадують за формою листків, ароматом, плодами.
Завдання 2
Чи ти вмієш розрізняти в природі тварин?
Робота над загадками
Цінь-ці-фа - в зимову днину Клює пташка горобину.
Горобців весела зграя її щебетом вітає.
Жовтогруда, невеличка. Звуть цю подружку... (синичка).
З гілки стриб на іншу гілку, Рудохвоста скаче бджілка. На сосні збирає шишки, Смачні кедрові горішки. У дупло в казковий вечір Стука, грюка холоднеча. Там лузає шишку бджілка... Хто впізна руденьку... (білку)?
Сам вечірньої години Заховався в кущ калини,- Та на дудочку одну Грає пісню чарівну. (Соловей)
Вірно людям я служу,
їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю.
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
Назад вилиця, спереду шильце.
Спереду чорне сукенце, під сподом полотенце. (Ластівка)
Уночі гуляє, а вдень спочиває.
Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
Летить - виє.
Сіло - землю риє,
Чорне тіло, чорний вус.
Ніби справжній сажотрус. (Жук)
Не ходжу я, а скакаю.
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання,
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз.
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі - навкруги.
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
їм капусту на городах.
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте - хто такий? (Заєць)
Завдання З
Пригадай правила поведінки серед природи та дотримуй їх.
Повторення правил поведінки в лісі
- Діти, подивіться, яка гарна природа навколо нас! Але люди часто завдають шкоди природі. Ця шкода така значна, що рослини і тварини можуть зникнути. Чому, як ви гадаєте? (Бо якщо воду и повітря забруднювати, вони стануть отруйними, ніщо живе не зможе існувати в такому середовищі. Тоді и людина не матиме змоги милуватися природою, слухати пташиний спів.)
- Для того, щоб зовсім не знищити природу, існують правила поводження із нею.
Учні заздалегідь малюють піктограми-малюнки і розвішують їх у лісі:
• «Не рубай дерев».
• «Не вмикай голосно музику в лісі».
• «Нетопчи грибів».
• «Не рви рослини».
• «Не руйнуй мурашники».
III. ПІДСУМОК ЕКСКУРСІЇ Природознавство 3 кл. Екскурсія в природу
Завдання 4
Сфотографуйте те, що викликало у вас найбільший інтерес під час екскурсії в природу.
Після екскурсії підготуйте виставку «Наша подорож у природу».